Son Konu

Apollo 11 Görevini Gerçek Zamanlı İzleyebileceğiniz Site

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
apollo-11-gorevini-gercek-zamanli-olarak-izleyebileceginiz-bir-site-yapildi-1563354713.jpg

Bugün, 16 Temmuz 2019'dan 50 yıl evvel, insanlık birinci sefer Dünya'nın uydusu Ay'a ayak bastı. Münhasıran ABD'de Apollo temalı kutlamalar devam ederken en büyük anma etkinliklerinden birinin çevrimiçi olarak gerçekleşeceği malumatı elimize ulaştı.

1da31884ea3df06b4611bb972d70664c3705db7a.jpeg

Ben Feist'in kurduğu site, Apollo 11 vazifesini gerçek vakitli olarak tekrardan canlandırıyor. Fırlatmadan 20 saat evvel başlayan kayıt, Ay'a çıkışı her anıyla merak edenlerin erişimine sunuyor.

Sitede önünüze iki adet seçenek çıkıyor. 'start at the beginning' seçeneğini seçtiğiniz vakit kayıtlar, kalkışa bir dakika öncesinden başlıyor. Gayrı seçenek olan 'in progress' seçeneğini seçtiğinizdeyse 50 yıl evvel bugün, uçuş hangi safhada kaldıysa oradan izlemeye devam ediyorsunuz.

7e1dcad208c5d39f232973f78bf772e502cac76c.jpeg

Sitede bulunan içeriklerse şu biçimde:

• Tüm hizmetin denetim manzaraları
  • Tüm TV yayınları ve mürettebat imgeleri
  • 2.000 fotoğraf
  • 11.000 saatlik hizmet denetim ses kaydı
  • 240 saatlik uzay gemisi-NASA görüşmesi
  • Hizmet öncesi röportaj
  • Astromateryal numunelerinin doneleri
Arşivci Stephen Slater'ın yardımlarıyla düzenlenen olgular, bu devrana kadar tarihi inişe dair halka sunulan en büyük tarihi sinema olarak bedellendiriliyor. Sitenin kurucusu Ben Feist, "Tüm vazifesi bu halde izlemek nitekim bir çeşit armağan niteliğindeydi. Ekibin ve kontrolörlerin kişiliklerine kadar öğrenebiliyorsunuz. Güya her şey şu anda gerçekleşiyormuş üzere hissediyorsunuz" sözlerini kullandı.

NASA'nın hizmetinin her saniyesine ulaşabileceğiniz siteye temasa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Üst Alt