Son Konu

İstanbul'da Bir Hastanede Çekilen Bu Fotoğrafın Hikayesi İçinizi Isıtacak...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-19a47027c57cb9f491e2d8a72da3e67aaccf08f9.jpg

Kocaeli'de Muammer Pekru felç geçirince 5 ay boyunca hasta odasına kapandı. Hemşire Ayşenur Yiğit, Pekru'yu hastanenin bahçesine çıkardı. Ona dondurma ısmarladı, uzun uzun sohbet etti.

Kocaeli'de yaşayan Muammer Pekru (48), özel bir hastanede boyun fıtığı ameliyatı olurken boyun fıtığı patladı. İki çocuk babası adamın bütün bedeni felç oldu. Ailesinin tedaviye İstanbul'da devam etme kararı alması üzerine Pekru, özel bir hastaneye yatırıldı. Burada 5 aydır fizik tedavi gören Pekru'nun üzerine titreyen hastane çalışanı bir an olsun kendisini yalnız bırakmadı. Bilhassa de 23 yaşındaki hemşire Ayşenur Yiğit...

O denli ki Ayşenur hemşire, hastasına çok sevdiği dondurmadan ve güneş sıcaklığında bir tutam gökyüzü bile armağan etti. Ayşenur hemşirenin, hasta yatağıyla birlikte Pekru'yu dışarı çıkardığı o anı gösteren fotoğrafı Dr. Öğretim Üyesi Taner Kıvılcım'ın toplumsal medyada paylaşmasıyla birlikte binlerce şahıstan yorum ve beğeni geldi.  Sabah'tan Didem Seymen'e konuşan Hemşire Yiğit o anları şöyle anlattı:

"Onu birinci olarak koridora çıkarmıştım. Çalıştığımız yerleri gösterdim. Uzun müddettir tedavi boyunca tıpkı odadan dışarı çıkmıyordu. Hekimlerimizin da bilgi ve onayını aldıktan sonra yakınlarına "Muammer Bey'e bir kelamım var, onu odadan çıkartacağım" dedim. Yakınları çok şaşırdı. Kattan bir arkadaşıma yakınlarının cama çıkmasını söyledim. Muammer Bey'in yakınları camdan bakınca çok şaşırmış ve memnun olmuştu. Kızları ve çocukları dondurmayı çok sevdiğini söylerdi. Molaya çıktığımda dondurma aldım. Yatağını hazırladıktan sonra birlikte aşağıya indik. Güya bir çocuğun birinci kere dondurma yemesi üzereydi."

'Onun o memnunluğu bana o kadar güzel geldi ki...'

Sıhhat çalışanı kelamlarını şöyle sürdürdü:

"Onun o memnunluğu bana o kadar güzel geldi ki... Sonra bacaklarını açtım, güneş görmesini sağladım. Havuzun kenarında birlikte oturup sohbet ettik. Ben şu an evlilik sürecindeyim. Benimle evlilikle ilgili bilgilerini paylaştı. Sonra birlikte kıyafet seçimi bile yaptık. Tedavi sürecini konuştuk. Bana, 'Birkaç yıl evvel burada olacağımı söyleseler asla inanmazdım' diye söyledi. Birbirimizin hayatına dokunduk..."

Pekru'nun tabibi Uzm. Dr. Ahmet Emin Sönmez ise "Palyatif bakım hastalarında uzun periyodik hastane yatışları kaçınılmaz olduğu için bu durumun ağır ruhsal tesirleri de olmakta. Bu ruhsal travmalarla uğraş edebilmek ismine hastalara toplumsal yaşamlarındakine benzeri aktiviteler yaratıyoruz" dedi.

Muammer Pekru ise şunları söyledi: 

"5 aydır fizik tedavi görüyorum. Uygunlaşması gereken yaralarım var. Ondan sonra taburcu olacağım. Ayşenur hemşire ile konuşurken, yazın geldiğini lakin hâlâ dondurma yiyemediğimi söylemiştim. Hemşiremiz bunu duyunca bana dondurma alıp getirdi. Öncesinde hava alalım diye konuşmuştuk. Bana sürpriz yapmış. Birlikte havuz kenarında keyif yaptık. Ben dışarı çok çıkmak istiyordum. Sağ olsun, o da hiç ikiletmedi. Kırmadı beni ve dışarı çıkardı."

Üst Alt