Son Konu

Bilim İnsanları Bir İlki Başardı: Konuşamayan Bir Adamın Beyin Dalgaları Cümlelere Dönüştürüldü

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-445cc4a4db8d6fb5fea16bd98099ddddc34209ff.jpg

Bilim insanları birinci defa konuşamayan felçli bir adamın beyin dalgalarını kullanarak, söylemek istediklerini bilgisayar ekranında cümlelere dönüştürdü. Kelam konusu çalışma, yaralanma yahut hastalık nedeniyle konuşamayan insanların bağlantı kurması için büyük bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

ABD'li araştırmacılar, felç ve çeşitli hastalıklar nedeniyle konuşamayan insanların etrafıyla iltişim kurmasını sağlama ismine büyük bir adım attı.

NTV'nin aktardığı habere nazaran, çalışmayı yöneten ABD’deki California Üniversitesi'nden beyin cerrahı Dr.  Edward Chang, “Çoğumuz konuşma yoluyla ne kadar kolay irtibat kurduğumuzu kabul ediyoruz. Bu yeteneğini kaybetmiş hastaların yıkımını hafifletmek için yeni bir alanın en başında olduğumuzu düşünmek heyecan verici” dedi.

Bununla birlikte, günümüzde felç nedeniyle konuşamayan yahut yazamayan insanların irtibat kurma becerisi  bir biçimde gerçekleşiyor  Örneğin, çalışmada mahremiyetini korumak hedefiyle ismin açıklamayan adamın, bir beyzbol şapkasına bağlı bir işaretçi kullandığı açıklandı.Bu işaretçi başını ekrandaki sözlere yahut harflere dokunmak için hareket ettirmesine müsaade veriyor.

"Konuşma nöroprostezi"

Öbür taraftan, son yıllarda, zihin denetimli protezlerle yapılan araştırmalarda felçli insanların robotik bir kol kullanarak el sıkışmalarına yahut bir şeyler içmelerine imkan tanıdı. Bu çalışmalar, felçli insanların hareket etmeyi hayal etmesinin akabinde, beyin sinyallerinin  bir bilgisayar aracılığıyla yapay uzuvlara iletilmesinin akabinde gerçekleşti. 

Chang'ın grubu, bu çalışmayı bir "konuşma nöroprostezi" geliştirmek için oluşturdu. Nöroprotez, olağanda ses yolunu denetim eden beyin dalgalarını; dudakların, çenenin, lisanın ve gırtlağın her bir ünsüz ve sesli harfini oluşturan küçük kas hareketlerini çözen bir aygıta deniliyor.

Aygıt binden fazla cümleyi ayırt edebilecek kadar gelişti

Aygıtı test etmek için istekli olan adam 30'lu yaşlarının sonlarındaydı. On beş yıl evvel, yaygın felce neden olan ve konuşmasını engelleyen bir beyin sapı felci geçirdi. Araştırmacılar, adamın beyninde konuşmayı denetim eden alanın yüzeyine elektrotlar yerleştirdi. Akabinde, bir bilgisayar, “su” yahut “iyi” üzere yaygın sözleri söylemeye çalıştığında kalıpları tahlil etti ve sonunda binden fazla cümle oluşturabilecek 50 kelimeyi ayırt etmeyi öğrendi.

New England Journal of Medicine'de yayımlanan çalışmanın müelliflerine nazaran adam, “Bugün nasılsın?”, “Susadın mı?”  “gibi günlük sorulara cevap olarak, “Çok iyiyim” ve Hayır susamadım” halinde karşılıklar verdi.

Olağan karşılık verme sürecinden daha süratli

Chang'in laboratuvarında mühendis olan çalışmanın baş muharriri baş müellif David Moses, Adamın düşünmesinin akabinde sözlerin ekrana düşmesinin sırf üç ile dört saniye sürdüğünü söyledi.

Moses,“Bu, bu bir insanın ağzıyla  olağan cevap verme süresinden  daha süratli bir süreç” dedi.

Harvard Üniversitesi: Öncü bir çalışma

Harvard Üniversitesi nörologları Leigh Hochberg ve Sydney Cash, çalışmayı öncü bir adım olarak kıymetlendirdi. 

Öte yandan, Chang ve meslektaşları, konuşmaya yol açan beyin aktivitesinin haritasını çıkarmak için yıllarını harcadı. Birinci olarak, araştırmacılar, epilepsi ameliyatı geçiren gönüllülerin beyinlerine süreksiz olarak elektrotlar yerleştirdi, böylelikle beyin aktivitelerini konuşulan sözlerle eşleştirdi.

Üst Alt