Son Konu

Kızılay Üzerinden Ensar'a Bağış Yapan Başkent Gaz'ın Sahibi: 'Madem Yanlıştı, Kızılay Kabul Etmeseydi'

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolar bağış ile gündeme gelen Başşehir Gaz'ın sahibi Mehmet Torun, direkt Ensar Vakfı'na vermek konumuna neden Kızılay üzerinden bağış yaptığı sorusuna “Bu bağışın şerefiyesinin Kızılay’a kalmasını istedim. Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi” dedi. Torun, vergiden kaçındığı cihetindeki tenkitleri de "Vergiden daha fazlasını bağışlamışım. İnsan daha fazlasını vergiden kaçınmak için bağışlar mı?" diye yanıtladı.

s-7baef8737b1458bb9939619c2912d65ff97752c1.jpg
Başşehir Gaz'ı da bünyesinde barındıran Torunlar GYO'nun Idare Heyeti Lider Vekili Mehmet Torun, Kızılay üzerinden bağış yapma kararını 15 Temmuz sonrası aldığını ve bundan da geri adım atma niyetinde olmadığını söyledi. Torun, “Ben bu bağışın şerefiyesinin Kızılay’a kalmasını istiyorum. Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi” dedi.

Verdiği 8 milyon doların, 2017 yılı için çıkarılan vergi meblağından çok daha yüksek olduğunu belirten Torun, “Vergiden daha fazlasını bağışlamışım. İnsan daha fazlasını vergiden kaçınmak için bağışlar mı?” diye sordu. 

Torun, "TÜRGEV’e 31 mesken almışsınız zati, neden direkt yardım yapmadınız?" sorusuna ise, "Uygun görmüyorum, buna yanıt vermeyeceğim" karşılığını verdi.

Dün BaşkentGaz'ın, TÜRGEV’e 30 milyon TL kıymetinde iş noktası bağışladığına yönelik haberler çıkmıştı.

s-9a9f702ecd2cdbf5914427f86a35cf533a4ad36c.jpg
Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın ilgili haberine buradan erişebilirsiniz.

"Bağışı neden direkt Ensar'a vermediniz?"

s-2c5d58a6e479447079752f911c631dcf065687e1.jpg
Mehmet Torun, bağış tartışmalarına ait Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın sorularını yanıtladı.

Sarıkaya'nın "Kızılay’a yardımı veriyorsunuz. Kızılay Ensar Vakfı’na aktarıyor; o da TÜRGEV’e aktarım yapıyor. Neden dolaylı bir metoda başvurdunuz. Neden direkt vermediniz?" sorusuna;

"Bizim buradaki muhatabımız Ensar Vakfı… Kamu yararına çalışan bir vakıf olduğu kararı bulunan bir vakfa bağış yapmakla Kızılay’a bağış yapmak arasında hukuksal ve ekonomik açıdan bir fark yoktur. Derdimizin rastgele bir ekonomik menfaat olmadığı bağışçı olmamızdan da anlaşılmaktadır" karşılığını verdi.

Sarıkaya'nın yönelttiği sorular ve Torun'un verdiği cevaplar şöyle:

s-4715efaf848530d85421edc42ef8df37d991e73d.jpg
● Fark vardır, birinde vergi sıfırdır, başkasında gelgelelim yüzde 5 kısmını bağış yapabilirsiniz.

Kızılay’da matrahınız kadarını düşersiniz, gayrısında kurum çıkarının yüzde 5’ini düşebilirsiniz. Yüzde 5’ini aşan kısmı vergiye tabidir. Yani 100 milyon liralık bir kurum yararınız varsa 10 milyon da yardım yapmışsanız, bunun 5 milyonu vergi dışıdır, arkaya kalan 5 milyonu ise vergiye tabidir. Takdir edersiniz ki bizim yararımızın hududu bu yüzde 5 nispetini çok rahat karşılıyor. Biz Kızılay yahut Ensar olsun hangisine yaparsak yapalım, matrahtan indireceğimiz kısım tıpkı.

● Diyorsunuz ki Kızılay ile Ensar’a bağış yapma arasında türel ve ekonomik bir fark yok. O vakit neden direkt kendilerine yapma tarafına dolambaçlı yol izlediniz? Siz Kızılay’a, Kızılay Ensar’a, Ensar da TÜRGEV’e. Bu da “Kızılay Keyman Adası mı?” tenkitlerini yaratıyor. Buna ne diyeceksiniz?

Bizim buradaki niyetimiz şu; Kızılay ile bizim öteki bağışlarımız da var. Bu işin şerefiyesi Kızılay’a ilişkin olsun. Bağış da bizden kaynaklansın istedik. Yoksa biz kendi paramıza ne üzere bir şey düşünebiliriz. Zaten para bizim. Yani gayrısının parası da antin kuntin yapalım, aradan götürelim diye düşünüldüğü söylenebilir. Lakin para bizim. Bizim antin kuntin işimiz olmaz.

● Lakin kullandığınız araç kamunun ortak referans noktası olan Kızılay…

Kamunun ortak bedeline halel getirecek bizim bir mülahazamız de hareketimiz de yok. Kamunun bedelli kuruluşunun aracı olması, yani kaideli bağışçı kurumda Kızılay adı geçiyor. Bizim ismimiz geçmiyor. Yani şerefiye diye bir şey vardır. Caddenin bile önde olanının bir şerefiyesi vardır, iki sokak geride olan binaların bile farklı şerefiyesi vardır. Bunun dışında gayrı bir hedef varsa bunu çıksın biri söylesin.

● Yalnızca şerefiyesi Kızılay’ın olsun mu?

Gayrı bir şey yok. Biz 15 Temmuz sonrası bağışlarımızı daha çok Kızılay üzerinden yapma kararı aldık. Bu bizim bir unsur kararımız…

Kızılay Başkanı'nın 'vergiden kaçınma' laflarına cevap

● Kızılay Umum Yöneticisi sizin 'vergiden kaçınmak için yaptığınızı' söylüyor. Size bu türlü bir suçlaması var.

Vergiden kaçınmadığımı açıkladım. Bu şirketler bağımsız denetim ve uluslararası bağımsız denetim şirketleri tarafından da denetlenen şirketler. Benim keyfiyetimle yürütülen şirketler değil. Sorumluluğumuz var burada. Bir bağış yapmak yani %22 kurumlar vergisinden indirim için bağış yapmak üzere bir sav akla sığmıyor. Yapacağınız bağış matrahtan düşüleceği için yalnızca yüzde 22’lik kısmından indirim alırsınız. Kalan matraha da yüzde 22 uygularsınız. Bunun 8 milyonun vergi getirisi 1 milyon 600 bin olur. Ödeyeceğiniz vergiden de %5 düşmezsiniz. Vergiye tabi kurumlar vergisi diyelim 100 milyon lira ve 10 milyon bağış yaptıysanız bunun ama yüzde 5’i kadarını düşebilirsiniz. Yani 5 milyon lirayı 100 milyondan düşüp, 95 milyon üzerinden vergi öderseniz. Bizim için bunun 5 milyonun çok üzerinde bir rakam kelam konusu. 100 milyon olsa bile 5 milyona kadar vakıflara bağışa aslında kanun müsaade veriyor.

● Ne kadar vergi verdiniz? 2017’de tahakkuk eden vergi matrahı ne kadardı?

Hatırlamıyorum, lakin düşebileceğimiz yüzde 5’in çok üzerinde bir rakam. 8 milyonun çok üzerinde bir rakam. Ensar’a yapsaydık, matrahın yüzde 5’ini düşecektik; matrahın yüzde 5’i aslında var bizde. Biz ödeyeceğimiz vergiden 8 milyon doları düşmedik, matrahtan düşüyoruz. Onun için bir yana bağış yaparken vergi boyutunu düşünmüyor, vergiden çok daha ziyadesi cebinden çıkıyor.

● O hengam niçin Kızılay?

Söyledim işte… Bir şeyi değiştirmiyor. Başkent Gaz’ın vergiden kaçınma üzere bir durumu yok zaten…

● TÜRGEV’e 31 konut almışsınız zati, neden direkt yardım yapmadınız?

Iyi görmüyorum, buna karşılık vermeyeceğim…

Ensar Vakfı, 8 milyon dolarlık bağış ile New York'ta yurt yapıldığını açıklamıştı

Üst Alt