Son Konu

TBMM Başkanı, Mafyadan 10 Bin Dolar Maaş Alan Siyasetçiyi Açıkladı: 'Bilmiyorum'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d63b569a647ca82979873598c6fe045c27e44d14.jpg

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, '10 bin dolar alan siyasetçi' savına ait konuştu. "Öncelikle şunu söz edelim, kastettiği isim TBMM'de milletvekili olan bir kişi değil" diyen Şentop, Soylu'nun şimdi bir isim söylemediğini belirtti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şentop şunları söyledi:

"Dünkü görüşmeyle ilgili olarak şunu söz etmek isterim. Malumunuz bir siyasetçinin para aldığına dair bir açıklama olmuştu. Bunun üzerine ben 27 Mayıs'ta İçişleri Bakanımıza bir mektup yazdım. Milletvekillerimizin zan altında kaldığını söyledim. Hukuksal sürecin yürütülmesi için evrakların isimli mercilere yahut makamımıza verilmesini istedim. Dün kendisi geldi yazılı olarak verdi. Mektupta paylaşılan bir isim yok. Kelam konusu kişi bir milletvekili değil. Tüm konu ve savlarla ilgili olarak isimli makamlara başvuruldu. Hususun bundan sonraki evresi isimli kapsamda olacaktır. Bir isim vermedi.

"Kastettiği isim TBMM'de milletvekili olan bir kişi değil"

Sayın Bakanımız mektubumuza cevaben gelip beni ziyaret etti, yazılı karşılığını getirdi. Kastettiği isim TBMM'de milletvekili olan bir kişi değildir. Öbür konu ise tüm konular ve davayla ilgili olarak isimli makamlara başvurulmuştur diyor. Hususun bundan sonraki kademesi isimli çalışmalar, soruşturmalar kapsamında olacaktır. Net bir isim yok. Tüm konular ve evraklar isimli makamlara intikal ettirilmiştir.

Malum ben Meclis Lideriyim. TBMM'nin kurum olarak ve burada misyon yapan bütün milletvekili arkadaşlarımızın hukukunu müdafaayı misyon yapmayı addediyorum. Fakat Türkiye'de siyaset yapan herkesle ilgili olarak bu türlü bir şey yapmam mümkün değil takdir edersiniz. İsimli makamlara intikal ettirildiğine nazaran bekleyeceğiz, göreceğiz. Sayın Bakan ikinci televizyon programında bunun bir milletvekili olmadığını, siyasetçi olduğunu tabir ettim dedi."

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sedat Peker'in açıklamalarının akabinde katıldığı HaberTürk canlı yayınında, "Sedat Peker'den 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var" açıklaması yapmıştı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bunun üzerine "TBMM Lideri Mustafa Şentop, bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Şentop bu 10 bin dolar konusuna sessiz kalamaz. Sessiz kalıyorsa 'Acaba o da mı alıyor' diye sorulur" demişti.

TBMM Lideri Mustafa Şentop da "Kılıçdaroğlu beni gaye alan iftirada bulundu. Bunu açıklayacak kişi ben değilim, muhatabıdır" karşılığını verdi fakat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklaması için" bir mektup yazdığını açıkladı.

Mektupta, "Hukuki sürecin başlatılabilmesi için tüm bilgi ve evrakların hem isimli makamlara hem de Meclis Başkanlığı'na gönderilmesini" istedi. Soylu da mektuba karşılık olarak Şentop'u ziyaret etti ve bir mektup iletti.

Ayrıyeten bakınız

Cumhuriyet ve Bianet

Üst Alt