Son Konu

Üvey anne masallarını tersine çevirin

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*İyi bir ilişki hazırlamak için işe, onu iyi anlamak ve ona aleyhinde sabırlı olmakla başlayabilirsiniz
*Boşanmalar her geçen yıl artsa da izaç kurumuna olan bağlılığımız hiç azalmıyor; boşanmış kadınların üçte ikisi, erkeklerin ise dörtte üçü tekrar evleniyor Bu ikinci evliliklerde ise bazen karıkocanın açık havada asgari bir birey daha oluyor; ilk eşten olan çocuk, hatta bazen çocuklar… Yetişkinlerin yaşadığı sıkıntılarda, ayrılıklarda hiçbir suçu olmayan çocuk ne eyvah ama ara sıra bir kurbana dönüşebiliyor Üvey ebeveyn ise ‘üvey ’ kelimesinin kafamızda yarattığı hatalı imaj sebebiyle yeni ilişkiye 10 yenik başlıyor Ilk eşinden çocuğu olan bir erkekle evleniyorsanız, üzerinize yapışan bu etiketten dolayı rahatsız olabilir ya da sahiden bir takım yanlış davranışlar nedeniyle bu etiketi yargı edecek duruma gelebilirsiniz Hem hoş bir evlilik sürdürmek ayrıca de üvey çocuğunuzla dinç haberleşmek ise sizin, eşinizin ve hatta çocuğun biyoloji ile ilgili annesinin olumlu tutumları ile muhtemel Tavır Bilimleri Enstitüsü ’nden Uzman Psikolog Şeyda Özdalga, formsanté okuyucuları için ‘sevecen ’ üvey anne olmanın yollarını anlattı

*Uzman Psikolog Özdalga, sözlerine üvey anneçocuk ilişkisinin çocuğun cinsiyeti ve yaşı ile sosyokültürel düzeye ve yaşanan travmalara göre farklılık gösterebileceğini belirterek başlıyor Anne ve babası boşanan her çocuğun, onların bir gün barışacağına inandığını ve ikinci evliliklerin bu gerçek dışı bitirdiğini belirten Psikolog Özdalga, “Bu düş kırıklığını yaşayan çocuğa üvey annenin nasıl yaklaşacağı fazla önemli Üvey annenin kendini biyolojik annenin yerine koymaya çalışması, çocuğu anne diye hitap etmeye zorlaması sıkıntı yaratıyor Bunun yerine üvey annenin konumunu çok net bir şekilde çizmesi, yalnızca babasının hayat arkadaşı olduğunu, ‘Ben senin babanın eşiyim, yaşam arkadaşıyım, senin annen değilim ’ diyerek ifade etmesi çocuklara iyi geliyor diyor Psikolog Özdalga, üvey annelerin okul ve ders sorumluluğu gibi konularda da müdahaleci olmamalarını ve bu konuların düzenlenmesini öz ebeveynlere bırakmasını öneriyor
Mükemmel olmaya çalışmayın

*Bilirkişi Psikolog Şeyda Özdalga, üvey annelerin en sık yaptıkları hatanın ideal olmaya kastetmek olduğunu belirtiyor ve ekliyor; “sıkça hediyeler alarak, küçük rüşvetlerle ve gösterişli yaklaşımlarla çocuğu elde etmeye niyetlenmek yanlış oluyor Fakat yalnızca doğal yaklaşımlar, sevgi ve ilgiyi kullanmak yeterli… En önemlisi ise çocuğun babası ile üvey annesinin ilişkisini nasıl gözlemlediği oluyor Eğer çocuk bu ilişkiyi huzurlu buluyorsa, babasının mutlu olduğunu ayrım ediyorsa kendisi de huzurlu oluyor Yani çiftlerin önce kendi ilişkilerine yatırım yapması gerekiyor

Üvey anne olma psikolojisi

*Üvey anne kavramına yüklenen toplumsal imaj, ikinci eşin psikolojisini de etkiliyor Biyolojik annenin çocuğuna verebileceği olumsuz tepkiler bayağı kabul edilirken, üvey annenin böyle bir tepkisi negatif karşılanıyor, olumlu tepkiler ise ‘yapmacık ’ olarak nitelendiriliyor Üvey anneler, çocuğun hatalarını görmezden varmak, kendisine yapılan saygısızlığı kayıtsız şartsız kabullenmek, baba ile aralarında olan keyfi veya keyifsizliği gizlemeye niyetlenmek, kendini kabul ettirmek için çocuğa hediyeler edinmek ya da aşırı özverili faydalanmak gibi davranışlara girebiliyor Oysa, üvey annelere sadece kalplerindeki sevgi ve sıcaklığa güvenerek hareket etmeleri öneriliyor Bu ilişkide babalara büyük tayin düşüyor Eşini değerli kabul eden ve çocuğuna da böyle sunan baba, çocuğun da ona olumlu davranmasına örnek oluyor Çocuğun öz annesinin ise çocuğu olumsuz düşüncelerle doldurmaması ve data alışverişi konusunda zorlamaması, nötr davranması gerekiyor
*Birincil eşinden çocuğu olan bir erkekle evlenmeyi düşünen bir kadının, eşinin çocuğuna vakit ayırması gerektiğini de her tarafta kabul etmesi ve çocukla rekabete girmemesi gerekiyor Babasının yeni eşiyle cinsel ilişkisi olduğunun da farkına varan çocuk, geceleri onların yatağında uzanmak gibi yollarla onları bambaşka alıkoyma çabasına girebiliyor ve bu davranışlara hoşgörüyle yakınlaşmak ağırlık taşıyor Uzmanlar, tıpkı öz annebabada olduğu gibi bu ilişkide de çocukla aynı yatakta yatılmasını önermiyor
Yoksa yeniden evlenmek hata mı?
*Tüm bu bilgilerin ışığında akla gelen “Üvey ebeveyn edinmek bu kadar zorsa ve çocuklar ikinci evlilikten bu kadar etkileniyorsa en iyisi hiç evlenmemek mi? sorusuna ise Bilirkişi Psikolog Şeyda Özdalga şöyle cevap veriyor: “Bu ilişkilerin kuvvet olması kesinlikle evliliğe engel olmamalı, çünkü çocukların rol modele ihtiyacı oluyor Çocukları istemediği için evlenmeyen anneler tanıyorum Oysa çocuğa böyle bir yargı verilmemesi gerekiyor Evliliğin amacı, insanın kendisine takviye olabilecek bir yaşam arkadaşına sahip olmasıdır Anne, bu hayat arkadaşlığından kendini yoksun ederek çocuğu için fedakarlık ettiğini düşünüyor Ama aile hiyerarşisinde yanlış olarak bu şekilde en tepede tutulan çocuk, daima bölge, sömüren, sorumluluklarını erteleyen ve memnuniyet olmayan bir insan olarak yetiştiriliyor İkinci izaç yapılırken çocuktan müsade alınmaması gerekiyor Bu ilişkinin evliliğe gideceğinden emin olunduktan daha sonra ikinci eşin, yaşamlarına yavaşça sokulması, birlikte vakit geçirilmesi, izaç kararının hayatlarını nasıl değiştireceği hakkında detaylı data verilmesi tatmin edici oluyor
*
Öz anne vefat etmişse…
*Annesi ölüm eden bir çocuk, üvey annesini anne yerine hazırlamak isteyebiliyor Böyle bir durumda çocuğun bu ihtiyacını da karşılamak gerekiyor Bu dönemde çocuğun annesinin fotoğraflarına bakmasına, onunla ilgili sorular sormasına müsade devretmek ve annesini hatırasında canlı tutmasına fırsat tanımak tartma taşıyor Üvey annenin bu durumda da çocuğu anne demeye zorlamaması, ‘Ben senin annen değilim lakin seni çok seviyorum Bana istediğin süre anne diyebilirsin ’ biçiminde konuşması gerekiyor
Öz çocuğunuz da ayrı olmayacak
*Daha önce çocuk sahibi olmamış üvey annelerin şunu unutmaması gerekiyor; fiilen bir çocuk büyürken öz annebabasını da zorlayabiliyor, yemeğini yemiyor, odasına kapanıyor, huysuzluk ediyor Fakat işin içine ‘üvey ’ kelimesi girince bu duruma bakış açısı değişiyor ve çocuğun davranışlarının yalnızca üvey ebeveyne karşı olduğu düşünülüyor Üvey annenin çocukla kurması gerektiği iletişimi, ona ayırması gerektiği zamanı ileride kendi öz çocuğu için de ayırması gerekiyor
ÜVEY ANNELERE ÖNERİLER

*? Öncelikle evliliğinize yatırım yapın çünkü mutlu çiftler daha iyi annebabalık yapıyor
*? Çocuğu, ‘anne ’ diye hitap etmeye zorlamayın
*? Birlikte neşelendirici vakit geçirin; mesela yemek pişirin, alışverişe çıkın, sinemaya gidin
*? Çocuğun huysuzluğu ile çaba etmek yerine bunun nedenini bulmaya çalışın
*? Onu anlayışlı olmak için daha fazla diyalog kurun
*? Ona sevdiği yemekleri pişirin, rüşvete dönüştürmeden çok istediği bir şeyi armağan edin
*? Onu anlamaya çalışın, başkaları göre içi doldurulmuş olabileceğini düşünerek empati kurun
*? Yetişkinler aralarında yaşananlarda çocuğun hiçbir suçu olmadığını unutmayın
*? Onu başkalarına tanıştırırken eşinizin oğlukızı olarak tanıtmayın
*? Sizin de birincil eşinizden çocuğunuz varsa ya da yeni bir çocuk sahibi olursanız onlara eşit tavır ve disiplin kuralları uygulayın
*? Disiplin ve yükümlülük konusundaki sınırları koymayı öz ebeveynlere bırakın
*? Sizi tanıması için zamana ihtiyacı olduğunu, sizin için kıymetli ve manâlı olduğunu anlatın
*? Öz ebeveynin yerine geçmediğinizi anlayana değin dayanma ve kavrayış gösterin
*? Sorunlar aşılamıyorsa bir uzmandan yardım almayı düşünün
YAŞAYANLAR ANLATIYOR
Fazla baskı zamanlardı
*“Eşimin önceki evliliğinden 8 yaşında bir oğlu vardı Çocuk, annesinin negatif yönlendirmelerinin de etkisi ile babasının ikinci kere evlenmesini kabul edemedi Çok aşındırıcı günler yaşadık iyi niyetli yaklaşımlarıma bile çok zıt hatta hakarete varan karşılıklar verdi Hafta sonları bizde kaldığı zamanlarda kıskançlık krizleri geçiriyordu Babasıyla beni koltukta emrindeki yanlamasına zeka oturtmuyordu Geceleri korktuğunu söyleyerek babasını çağırıyor ve sabaha değin onunla yatıyordu Beraber gezmeye gittiğimizde babası ile yalnız olmak istediğini emin ediyor, beni hiç istemiyordu Bu süreçte eşimden de beklediğim desteği görmedim Olayları benim büyüttüğümü düşünüyordu Sonunda bir uzmana başvurduk fakat seansların devamı gelmedi Bir zaman daha sonra ise evliliğimiz travmatik bir şekilde sona erdi
Alev, 36, İzmir
Üvey anneme kızarken ben de üvey anne oldum
*“Annem ve babam ben 10 yaşındayken boşandılar Onlara çok kızgındım Babam kısa vakit sonradan evleneceğini açıklayınca babama daha artı kızar oldum Annem bile bu haberi benden daha sakin karşıladı diyebilirim O kadına o kadar kızgındım ki defalarca üzülsün, kalbi kırılsın istiyordum Şu lahza aklıma geldiğinde utandığım çoğu davranışım oldu Süre içinde benim ilgi alanım kendi arkadaşlarıma içten kayınca onları daha eksik düşünür oldum Üvey annemle sonraki yıllarda da arkadaş olamadık fakat iyi kötü bir ilişki sürdürdük Sonradan hiç varsayım etmediğim bir şey oldu; kendimden yaşça büyük bir adamı sevdim ve evlendim Eşimin 10 yaşında bir oğlu, 14 yaşında bir kızı var Ilk başlarda aramız o kadar iyi değildi ve bu süreçte ben her zaman çocukluğumda yaptıklarımın cezasını çektiğimi düşündüm O çocukları o kadar iyi anlıyordum fakat hep sabrettim, alttan aldım Bugün aramız mükemmel Yeni kardeşlerini bakmak için sıkça bize geliyorlar ve çok neşe saçan vakit geçiriyoruz
Emine, 38, İstanbul
*? Yaprak Çetinkaya

Üst Alt