Latest Thread

İstanbul ormanlarındaki 315 kaçak yapı yıkılacak

morfeus

Yeni Üye
Mesajlar
57,594
Tepkime puanı
2
Puanları
6
Yaş
43
Konum
Rusya
Istanbul%2Dormanlarindaki%2D315%2Dkacak%2Dyapi%2Dyikilacak%2D225204%2Ejpg

İstanbul Valiliği, orman bölge müdürlüğünün tespit ettiği devlet ormanlarındaki 315 kaçak yapının yıkımı için bulunduğu yer belediyelerine bildirimde bulundu.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, ormanların, milletin en değerli varlığı, tabiattaki bütün canlılarla ortak yaşam alanı ve yarınlara bırakılacak bedelli bir miras olduğu hatırlatıldı. Bir ağaçtan başlayarak, bütün ormanları korumak, yaşatmak ve orman varlığını artırmanın, en kıymetli ulusal ve insani misyonlar ortasında bulunduğu vurgulandı.

İstanbul'un sahip olduğu orman varlığının korunması, beklenen yangın, kaçak yapılaşma, ve gibisi olumsuz tesirlerden arındırılması için, kamu kurum ve kuruluşları, basın, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının yakın işbirliği içinde hareket etmesi gerektiği söz edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:"Bu çerçevede, 2019 yılı başından günümüze kadar valiliğimizin uyumunda, 14 ilçe kaymakamlığı, 14 belediye başkanlığı, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, etraf ve şehircilik vilayet müdürlüğü ve ilgili kuruluşların iştirakiyle sürdürülen çalışmalarda değerli uzaklıklar alınmıştır. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü çalışanı tarafından yerinde yapılan çalışmalar ve bunu destekleyen uydu imgeleriyle İstanbul'da devlet ormanlarına 31 Aralık 2017'den sonra yöntemsiz yollarla 315 adet türlü cinste kaçak yapı inşa edildiği tespit edilmiştir. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce tespit edilen türlü cinsteki kaçak yapılarla ilgili, yetkili cumhuriyet savcılıklarına cürüm duyurusunda bulunulmuş ve gerçeğe ters beyanlarla alındığı tespit edilen yapı kayıt evraklarının iptal edilmesi için Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü'ne bildirimde bulunulmuştur." 

'KAÇAK YAPI YIKIMI KARARLILIKLA DEVAM EDECEK'

Açıklamada, Etraf Şehircilik Vilayet Müdürlüğü'nün yaptığı denetimler sonucu, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı'nca vilayet müdürlüğüne yapılan yetki bölümü kapsamında gerçeğe muhalif beyanla alınmış olduğu tespit edilen 103 yapı kayıt dokümanının iptal edildiğine işaret edildi. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce tespit edilen 315 kaçak yapının, 775 sayılı Gecekondu Kanununun 18. unsuru yeterince bulunduğu yer belediyesince yıkılması için 14 ilçenin belediye başkanlığına bildirimde bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:"Arnavutköy, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Kağıthane, Kartal, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şile ve Ümraniye ilçelerimizdeki kaçak yapıların yıkılması amacıyla belediyelerimizce oluşturulan yıkım takımlarına valiliğimizce jandarma ve polis takımları görevlendirilerek her türlü güvenlik desteği sağlanmış, tedbirler alınmıştır. Tespit edilen kaçak yapılar, bulunduğu yer belediye başkanlıkları tarafından 18 Eylül 2019'da 775 sayılı Gecekondu Kanunu'nun 18. Hususu uyarınca yıkılarak, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ne teslim edilecektir. Kaçak yapıların yıkımına ait çalışmalar, yargı yolu açık olmak üzere yapılmaktadır. Orman alanlarında başlatılan bu süreç, kaçak yapıların olduğu başka yerlerde de kararlılıkla devam edecektir."
 

Yazar: morfeus
Makale Başlığı: İstanbul ormanlarındaki 315 kaçak yapı yıkılacak
Kaynak URL'si: Türkiye'nin Forum Platformu!-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Bitcoin (BTC) Nedir?
Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008'de icat edilmiş bir kriptoparadır. 2009'da bir açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürüldüğünde kullanılmaya başlandı. Vikipedi
SEO NEDİR?
SEO NEDİR?
Seo Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen Seo, sosyal medyada yer alan web sitelerin ücretsiz bir şekilde öne çıkmalarını sağlayan bir sistemdir.
Üst