Neler yeni

Hoş Geldiniz ? Forum Sitesi

Bilgilihocam.Com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Bilgilihocam.Com ; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Bilgilihocam.Com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

Soru Gönder ?

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Duyurular Bölümü

Bilgilihocam Duyuru Bölümü

İletişim

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

İstanbullular Her Gün Trafikte Ne Kadar Vakit Kaybediyor?

makaleci

makaleci

Vip Üye
Mesajlar
42,904
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
32
Corona Virüs Nedir ?

Yaklaşık 16 milyon şahısla Türkiye'nin en kalabalık kenti İstanbul, tıpkı vakitte trafik yoğunluğunun de en sert ve en hissedilebilir yaşandığı kent olarak biliniyor. Dahası, 30 metreyi 30 dakikada geçtiğiniz (belki de geçemediğiniz) günler bile yaşayabiliyorsunuz. Milliyet gazetesi muharriri Mert İnan'ın haberine nazaran İstanbulluların trafikte kaybettiği hengam ortaya çıktı.

Bahçeşehir, Dokuz Eylül ve Yeditepe Üniversitelerindeki akademisyenler, 5 yıl boyunca İstanbul trafiğini inceleyerek hareketlilik rejiminin bir raporunu ortaya çıkardı. 'İstanbul Trafik Otoritmi' ismindeki rapor, 4 bin kilometrelik kent içi yol ağındaki sürüş suratı, yoğunluğu, gecikme ve kayıp üzere ögeleri inceledi. Ortaya çıkan sonuçlarsa İstanbulluları bile şaşırtacak seviyede oldu.


Raporun sonuçlarına nazaran 2017 yılında İstanbul trafiğindeki ortalama sürüş suratı saatte 32,8 kilometreyken tıpkı rotalarda ve tıpkı hengam dilimlerindeki ortalama sürüş suratı 2018 yılında 29,1 km'ye kadar geriledi. Sürücüler, bir evvelki yıl tıpkı vadede varacağı noktaya güya 3,7 km daha uzaktaymış üzere seyahat etti.

Hafta sonlarındaki trafik akış suratı 28 km'den 23 km'ye gerilerken trafikte kaybedilen yol da saatte 5 km olarak belirlendi. 2018 yılı olgularında sabah yola çıkanların ortalama suratı 23 km/sa olarak ölçülürken akşam trafiğinde bu sürat 18 km/sa oldu.


Mahsusen işe gidiş ve gelişlerde araç kullananların da kaybettiği vadeyi açıklayan araştırma, trafiğe takılan insanların 70 dakika kaybettiğini belirtirken günlük vakit kaybının ortalama 4 yıllık mesaiyle eşdeğer olduğu ortaya çıktı. Trafiğin en ağır olduğu üç güzergah olan Altunizade-Mecidiyeköy, Cevizlibağ-Avcılar ve Bakırköy-Mecidiyeköy de kişisel olarak incelendi.

Altunizade-Mecidiyeköy güzergahı sıradanda 6 dakikada gidilebilirken 26 dakikada, Cevizlibağ-Avcılar güzergahı olağanda 14 dakikada gidilebilirken 50 dakikada ve Bakırköy-Mecidiyeköy güzergahının olağanda 11 dakikada gidilebilirken 55 dakikada tamamlandığı da araştırmada belirtildi.
 

Yazar: makaleci
Article Title: İstanbullular Her Gün Trafikte Ne Kadar Vakit Kaybediyor?
Source URL: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.

Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst