Son Konu

Cumhuriyet Gazetesinde 'Can Dündar' Depremi: İki İsim Yazılarını Sonlandırdı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-eea1600d97ce4963f642a4650643e898b190d873.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun amaç aldığı Cumhuriyet'in iki muharriri, gazetedeki yazılarını sonlandırdığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Mayıs'ta TRT Haber canlı yayınında Cumhuriyet'i gaye almıştı.

Cumhuriyet'in eski manşetlerini gösteren Soylu, "Bizle ilgili yazı yazdılar ya, biz memleketimize bağlıyız diye. DHKP-C'nin hem reklamını, hem de bir savcının şehadetini söyleyemeyecek kadar yoksunlar" tabirlerini kullanmıştı.

Cumhuriyet ise bir açıklama yaparak gazetenin eski genel yayın direktörü Can Dündar'ı suçladı

Gazetenin birinci sayfasından da verilen açıklamada şu tabirler yer aldı:

"Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir grubun Cumhuriyet gazetesini yönettiği periyoda denk gelmektedir. Meğer, bugün Cumhuriyet gazetesi, bu takımın yayın çizgisi ve tavırlarına karşı Cumhuriyet okur ve işçileri ile birlikte dört yıl yürüttüğü hukukî çaba ve Yargıtay’ın da onadığı bir mahkeme kararı sonucu idareye gelen Cumhuriyetçi takım tarafından yayımlanmaktadır.

Cumhuriyet gazetesi, 2018 Eylül ayı başında, Atatürk’ün ismini verdiği ve Yunus Nadi’nin kurduğu Cumhuriyetçi çizgisine oturduğunu kamuoyuna duyurmuştur.

Bu çizginin rastgele bir hata ya da terör örgütü ile ilişkilendirilmesi bir kasıtlı çarpıtmadan öteye gidemez."

Can Dündar'dan cevap: "Bütün sorumluluk benim"

Can Dündar, suçlamaların akabinde Twitter hesabından şunları yazdı:

"Doğrudur. Bütün sorumluluk benim. Ve bunu gururla söylüyorum. Kimseyi suçlayıp ihbarcılık yapmadan... Soylu’nun gözüne girmeye çalışmadan; utanmadan... 

Olağandır; baskı periyotlarında olur bu türlü şeyler. Bugün 'Valla biz yapmadık, o yaptı' diye yazan Aykut Küçükkaya'dan 'Sorumlu benim’ deklarasyonunu toplu konut dilekçesi sanmıştım ben” açıklaması bekliyoruz. Hatırlayanlar, hatırlamayanlara hatırlatsın."

Gazetenin açıklaması toplumsal medyada da çok sayıda reaksiyonla karşılaştı

Tartışmalar sürerken gazeteden birtakım isimler yazılarına son verdi

Uzun yıllar köşe yazılarıyla Cumhuriyet gazetesinde yer alan Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan 'açıklama' yazısını eleştirerek yazılarına son verdiğini duyurdu. 

Yeldan, "Cumhuriyet'de dün yer alan 'açıklama' yazısının içeriği ne gazetenin unsurlarıyla ne de demokrasi uğraşının gerekleriyle bağdaşmaktadır. Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Bedelli okurlarıma ve Cumhuriyet'in işçilerine yakın ilgi ve takviyeleri için teşekkür ederim" dedi.

"Manevi bağlılık nedeniyle başladığım yazılarıma son veriyorum"

Yeldan'ın akabinde bir açıklama da katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun kızı Özge Mumcu Aybars'tan geldi. 

Aybars, "Cumhuriyet Gazetesi’ne duyduğum ‘manevi bağlılık’ nedeniyle başladığım ve bir yılı aşkın müddettir yazdığım Pazar Eki’ndeki yazılarıma son verme kararı aldım. Cumhuriyet’in tüm işçilerine derin saygılarımla…" kelamlarıyla ayrılık kararını açıkladı.

Üst Alt