Latest Thread

Istiklal marşının düşüncesi nedir?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

İstiklal Marşı mızın düşüncesi nedir?​

Bağımsızlık ve bir ülkenin diriliş öyküsüdür.

Istiklal Marşı’nın konusu ve ana fikrini nedir?​

Marşın ilk kıtasında yazar Mehmet Akif Ersoy konu olarak bayrak, din ve mücadeleye değiniyor. Yapılan mücadelenin haklılığına, zaferin vermiş olduğu heyecana ve Müslüman olan milletin haklı olduğu için kazandığına vurgu yapıyor. on derece düşkün olan Türk milleti bu marşı çok sevmiştir.

İstiklal Marşı hangi şartlar altında yapılmıştır?​

İstiklal Marşı, milli ve vatani duygu ve düşüncelerin korunması, vatana sahip çıkılması düşüncesi, devlete sahip çıkılma düşüncesi, dini ve manevi duygu ve düşüncelerin, müesseselerin korunması düşüncesi ile yazılmıştır.

İstiklal Marşı ne tür bir şiirdir?​

Yapay epik şiirler ise, bir şairin, topluma etki eden önemli bir vakayı, doğal epiğe benzetme yaparak ifade etmesi sonucu oluşan şiirlerdir. İstiklal Marşımızın dörtlüğü, epik şiire örnek olarak verilebilir: Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

Istiklal marşında korkma diye kime sesleniyor?​

İstiklal Marşı'nın yazıldığı dönemde Türk ordusu düşmanla savaş hâlindedir. Bu yüzden ordu ve millete cesaret vermek isteyen şair, şiirine 'Korkma” kelimesiyle başlar. Bu, bir sesleniştir. Şair, Türk milletine sesleniyor.

Istiklal Marşı’nın ilk kıtasında ne anlatılmak isteniyor?​

Sancak yani bayrak bir milletin bağımsızlığının sembolüdür. Mehmet Akif bu dörtlükte yurdumun üstünde tütmeye devam eden tek bir ocak kalmayıncaya dek bu topraklarda bu bayrak dalgalanmaya devam edecek yani Türk milleti bağımsız kalmaya devam edecektir demek istemiştir.

Şair bir dörtlükte korkma diyerek kime sesleniyor?​

İstiklal Marşı'nın yazıldığı dönemde Türk ordusu düşmanla savaş hâlindedir. Bu yüzden ordu ve millete cesaret vermek isteyen şair, şiirine 'Korkma” kelimesiyle başlar. Bu, bir sesleniştir. Şair, Türk milletine sesleniyor.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Istiklal marşının düşüncesi nedir?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst