Son Konu

ABD'nin İadesini İstediği Sezgin Baran Korkmaz: İkinci Reza Zarrab Olmayacağım'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fba43ab5ffb237a8f7d2c6f562d1a13b63b4bc83.jpg

Kara para aklamakla suçlanan ve ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz "İkinci Reza Zarrab" olacağı tezine reaksiyon gösterdi. Korkmaz, “Bu çok aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım" dedi.

Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da bulunduğu cezaevinden avukatı Volkan Dülger aracılığıyla Sözcü müellifi İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı.Saymaz'ın soruları ve Korkmaz'ın açıklamaları şöyle:

"Rüşvet vermedim"

Otelde nasıl yakalandınız?

Yabancı ve milyarder bir iş adamı arkadaşımın meskeninde kalıyordum. Otele kahve içmeye gittik. Kahve içerken yakalandım.

Sorguda neler soruldu?

Hiçbir sorgu olmadı. Tabirim alınmadı. Sırf hangi nedenle yakalandığımı söylediler.

Türkiye'de rüşvet verdiğiniz emniyet müdürü, bürokrat ve gazetecilerin ismini açıkladığınız tezi yanlışsız mu?

Ben namus ve onur nedir bilirim. Tek bir para verdiğim bürokrat yahut gazeteci yoktur. Zati tabirim alınmadığı için yazılanların tümü palavradır.

Tutukluluk ve sıhhat şartlarınız nasıl?

Sıkıntım yoktur. Tutuklulukta olabilecek kadar yeterliyim. İki genç yabancı arkadaşla kalıyorum. Sakin ve sessizler.

"Amerika'daki yargılamada bütün gerçekler ortaya çıkacak"

ABD'de vergi dolandırıcılığıyla elde edilen geliri Türkiye'de aklamakla suçlanıyorsunuz. Bu suçlamaya ait savunmanız nedir?

Asla bu türlü bir şey kelam konusu değil. Paranın bana kredi olarak geldiği kontratlarla ortadadır. Para gelirken tüm kontrollerden geçti. Tüm memleketler arası finans programlarında denetlenip o denli hesabıma girdi. Para bana geldiği vakit Jacop Kingston, Türkiye'de banka lisansı alacak kadar temizdi. Kendisine Utah Valisi ve Senatosu, Türkiye'de iş yapması için referans mektubu vermiştir. Amerika ve Türkiye'nin güvendiği bir adama ben nasıl güvenmeyeyim?

İkinci Reza Zarrap olacağınız konuşuluyor.

Bu çok aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. Bu türlü şey kelam konusu olması mide bulandırıcıdır.

Hem ABD, hem Türkiye tarafından iadeniz isteniyor. Hangi ülkede yargılanmak istiyorsunuz?

Bir irade göstermem kelam konusu değil. Türel bir süreç. Tabi ki ben ülkeme gelmek istiyorum.

ABD tarafından aranmadığınızı söylüyordunuz. Lakin artık ABD'nin kararıyla yakalandınız. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Amerika'daki yargılamada bütün gerçekler ortaya çıkacak. Hatasız olduğum konusunda zerre kuşkum yoktur. Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen beşere bile sorsanız, bu halde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey açık, kayıtlı ve ortadadır.

Üst Alt