Son Konu

Hilal Kaplan'dan 'Darbe Hazırlığı' İddiası: 'Garip Bir Hareketlilik Var, Benden Söylemesi'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d630b3a9a23d19fc73e1472cee1f52e0b23f91ed.jpg

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, darbe hazırlığı olduğunu öne sürerek, "Darbe mümkünlüğünü, 15 Temmuz'dan dört ay evvel yazdığımda da paranoyaklıkla suçlandığım için tekrar birebir numarayı uygulayacaklardır. Lakin garip bir hareketlilik var, benden söylemesi" düşüncesini lisana getirdi. 

Kaplan yazısında, "CFR analisti Cook'un, Türkiye'deki geniş çaplı orman yangınları çıkmadan üç gün önce, Foreign Policy'de "Erdoğan rejimindeki çatlaklar büyüyor" başlığıyla çıkan makalesi dikkat cazibeli. Makaleyi özetleyen, FP resmi hesabından da paylaştıkları cümle şöyle: 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye genelinde denetim kurma ve sürdürme kapasitesi ziyana uğramış görünüyor. Bu da büyük çaplı protestolar, artan şiddet ve devletin doruğundaki siyasi uğraşlar mümkünlüğünü artırıyor.' Makale, daha evvel örneğin Seyahat devrinde Economist mecmuasının, Erdoğan'ı şehit edilen Padişah III. Selim'e benzettiği kapağından da hatırlayacağınız bir 'Erdoğan gidiyor' coşkusu barındırıyor." ifadesini kullandı.

"Biz hazırız"

Kaplan şunları kaydetti:

"Sosyal medyadaki gayri ulusal hesapların FETÖ'yü açıktan savunma telaşı, AK Parti'ye yakın herkesi açık açık infaz edeceklerini söylemelerine varan cüretleri, "Türkiye'ye yardım et" kampanyasındaki troll ağının yurt dışından beslenmiş oluşu... Bu ve gibisi tüm işaretler, bana geçirdiğimiz kışı ve unutmadığımız ayazları anımsatıyor.

Darbe mümkünlüğünü, 15 Temmuz'dan dört ay evvel yazdığımda da paranoyaklıkla suçlandığım için tekrar tıpkı numarayı uygulayacaklardır. Fakat garip bir hareketlilik var, benden söylemesi... Gelmekte olan darbe teşebbüsünü kestirim ettiğim yazımın başlığı ile bitirelim: Biz hazırız."

Üst Alt