Latest Thread

Kadın doğum Kliniğinde neler yapılır?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Kadın doğum bölümü hangi hastalıklara bakar?​

Jinekoloji, kadın bedenine ve üreme sağlığına odaklanan bir tıp dalıdır. Jinekoloji alt branşları; obstetri yani doğum, kadın hastalıkları, kısırlık, tüp bebek, aile planlaması, jinekolojik onkoloji, cinsel hastalıklar ve cinsel problemler gibi konulardır.

Bakire kız alttan muayene olabilir mi?​

Bakirelerde Jinekolojik Muayene Olabilir! Sonuç olarak bakirelerde jinekolojik muayene olabilirler, ancak hekim bu önemli ayrıntıyı muayeneye geçmeden mutlaka sorgulanmalı ve muayene şeklini ona göre belirlemelidir.

Kadın doğum doktoru memeye bakar mı?​

Sevgili okuyucumuz, jinekolojik muayenin bir parçası da memelerin muayenesidir. Burada memede ele gelecek kitlenin araştırılması yanında (Meme kanserinin erken teşhisi için her kadın doğum uzmanı memeleri muayene etmeli), meme ucundan süt veya benzer bir akıntının olup olmadığının araştırlmasıdır.

Jinekolog a neden gidilir?​

Doğum, onkoloji, kadın hastalıkları, kısırlık, tüp bebek, cinsel hastalıklar ve problemler jinekolojinin alt dalını oluşturmaktadır. Bu hastalıklara ilgilenen uzmana ise jinekolog adı verilir.

Kadın doğum ve jinekoloji aynı şey mi?​

Ülkemizde jinekologlar hem kadın hastalıkları hem gebelik takibi ve doğum işlemleriyle ilgilenir. Yurtdışında ise pek çok ülkede gebelik ve doğum ile ilgilenen kadın doğum doktorları obstetrisyen olarak adlandırılır. Jinekolog ile kadın doğum doktoru arasında fark yoktur. Her iki tanımlamada aynı anlamdadır.

Jinekolojik hastalıklar nelerdir?​

Jinekolojik hastalıklar

  • İdrar Yolu Sorunları ve Sistit.
  • Rahim Ağzı Yaraları
  • Rahim Ağzı İltihabı (Servisit)
  • Rahimin Ters Durması
  • Rahim Ağzında Naboth Kistleri.
  • Yumurtalık Kistleri.
  • Hormon Hastalıkları ve Polikistik Over.
  • Mantar Enfeksiyonları ve Diğer Vajinitler.

Bekar kızda alttan muayene olur mu?​

Bunlar sırası ile dış genital organların muayenesi, spekulum incelemesi ve bimanuel muayenedir.Bekar ve genç kızlarda elle veya alet ile vajinal jinekolojik muayene yapılmaz. Göz ile gerekirse dış genital organlar değerlendirilir, karından (batından) bakılan ultrasonografi ile yumurtalıklar ve rahim izlenir.

Genç kızlara jinekolojik muayene yapılır mı?​

Genç kızlarsa, kadınlık sürecine girmeden önce en az 1 kere, genital organlarının gelişimi ve adet düzenlerinin takibi açısından mutlaka jinekolojik muayeneye tabi olmalıdırlar. Jinekolojik muayenede öncelikle kadının dış genital organları gözle incelenir.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Kadın doğum Kliniğinde neler yapılır?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst