Son Konu

Türk İşletim Sistemi Pardus Nedir?

dersem

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bir çoğumuz bilgisayarlarında Microsoft Windows işletim sistemini kullanıyoruz Azınlık olanlarımız ise Linux kullanıyor Ama işletim sistemleri sadece bu 2 işletim sistemi ile sınırlı değil Birçok işletim sistemi bulunuyor, bunlardan biri de Türk yapımı olan Pardus Bu yazımızda Pardus İşletim Sistemi nedir, diğer işletim sistemlerinden farklılıkları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz

İlk sürümü 27 Aralık 2005’te Tübitak tarafından yayınlanan Pardu s, Türk yapımı en iyi işletim sistemidir 2005’te Linux, 2019’te Debian tabanıyla oluşturulan bu işletim sistemi, kendine has yapısı ve özellikleri ile ülkemizde birçok resmi kurumda kullanılmaktadır

6Pardus Kullanmak
Bugün isterseniz 2019’ten önceki Pardus sürümlerini, topluluk sürümlerini veya gönüllü versiyonu olan Pisi Linux işletim sistemini kullanabilirsiniz Ancak 2019 yılından sonra üretilen Pardus işletim sistemi sürümü sadece resmi makamlarda kullanılmak için üretilmiş, kişisel kullanıma kapatılmıştır Sunucu, Devlet Kurumları ve Fatih Projesi olmak üzere şuan sadece bu 3 farklı yere 3 farklı sürüm yayınlamaktadır Dediğimiz gibi eski sürümleri veya Pisi Linux’u kullanabilirsiniz

Pardus’un temelinde Linux yazılımı yatmaktadır Eee bu durumda Linux’un farklı bir versiyonu diye düşünebilirsiniz ancak durum tam olarak böyle değil Linux Windows gibi günlük kullanıma uygun bir işletim sistemi değil Daha çok yazılımcılar, programcılar tarafından kullanılan bir işletim sistemi Bunun sebebi de açık kaynaklı bir işletim sistemi olması Bu, üzerinde her türlü değişikliği yapabileceğiniz anlamına geliyor Yani Linux yazılımını kullanarak yeni bir işletim sistemi yaratmanız mümkün

5Pardus Kullanım Alanları
Biraz önce de belirttiğim gibi, Pardus’u günümüzde sadece 3 sektörde kullanabilirsiniz Yani bu işletim sistemiyle oyun oynamanız, günlük bir bilgisayar olarak kullanmanız pek mümkün değil Aslında mümkün ancak bir çok programa uyumlu bir işletim sistemi olmadığı için zorluk çekmeniz olası Ancak bir sunucunuz varsa bunu kullanmanız Windows işletim sisteminden daha fazla verim almanızı sağlayabilir

Hala Tübitak altyapısında geliştirilmeye devam edilen Pardus, son sürümünü bir kaç ay önce çıkardıTamamen Türkçe bir sistemden oluşan bu işletim sistemi, bizlerinde istedikten sonra teknoloji konusunda gelişebileceğimizi gösteriyor

Pardus Fatih Projesi Versiyonu 5Topluluk Sürümü
Tübitak’tan bağımsız olarak geliştirilen ve kurumsal sürümün altyapısını kullanan PTS (Topluluk Sürümü) indirerek, güncel Pardu sürümlerini de kullanabilirsiniz Ya da yazının başında belirttiğimiz Pisi Linux’u kullanabilirsiniz

':wwwpardusorgtr'Pardu Resmi Web Sitesine Gitmek İçin Tıklayın

':wwwpisilinuxorg'Pisi Linux Resmi Web Sitesine Gitmek İçin Tıklayın

Üst Alt