Son Konu

Bir Aile Yok Oldu! Onur Yaser Can'ı Ölüme Sürükleyen Polislerin 11 Yıl Sonra Yargılanması Tepkilerin Odağında

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-04d55f8ba22ddb6373660d5e1067320c73231ac6.jpg

İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi (BİM) Birinci Yönetim Dava Dairesi, ODTÜ mezunu mimar Onur Yaser Can’ın intihar etmesine neden olan 6 polis hakkında İstanbul Valiliği’nin soruşturma müsaadesi vermemesine ilişin kararını kaldırdı. 11 yıl sonra gelen bu kararın ayrıntılarına gelin daima birlikte bakalım...

Olay tarihinde 28 yaşında olan Mimar Onur Yaser Can, Taksim’de gerçekleşen üst aramasında 11 gram esrar bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü’ne götürülen ve burada çıplak arama ve işkenceye maruz kaldığı tez edilen Can, daha sonra özgür bırakıldı.

2 gün sonra Can'ı intihara sürükleyen olay gerçekleşti; polisler tarafından tekrar emniyete çağrıldı.

Daha evvel düzenlenen bütün tutanakları iptal eden polisler, bunun yerine aleyhinde sözler içeren yeni tabir ve tutanaklar imzalattı. Bu da yetmedi... Polis 20 gün sonra yine Can’ı emniyete çağırdı. Bunun üzerine intihar mektubu düzenleyen Can, 24 Haziran 2010'da konutunun balkonundan atlayarak intihar etti.

Oğlunun mevtinde sorumluluğu bulunan polislerin yargılanması için hukuk çabası başlatan anne Hatice Can, yaşadıklarını daha fazla kaldıramayarak 2014’te misal halde intihar etti.

Bu süreçte sıhhati bozulan baba Mevlüt Can ise 2019'da hayatını kaybetti.

Adaletsizlik fotoğraftaki hoş aileyi yok etti...

İstanbul Bölge Yönetim Mahkemesi (BİM) Birinci Yönetim Dava Dairesi, ODTÜ mezunu mimar Onur Yaser Can’ın intihar etmesine neden olan 6 polis hakkında İstanbul Valiliği’nin soruşturma müsaadesi vermemesine ilişin kararını kaldırdı.

Kararın akabinde o devir İstanbul Narkotik Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü’nde vazifeli eski Başkomiser Hakan Aydın, polis memurları Soner Gündoğdu, Salih Bahar, Muhammet Ongun, Onur Ülker ve Yunus Başak “görevi berbata kullanma” suçundan tekrar soruşturulacak

Olayla ilgili tüm ayrıntılar burada

1. Geciken adaletin akabinde toplumsal medya da bu duruma reaksiyonsuz kalamadı:

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Çok hoş bir aile yok oldu. Daha fazla ne denilir ki...

Üst Alt