Latest Thread

Kaju ağacı Türkiye’de yetişir mi?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Kaju hangi ilde yetisir?​

KAJU MEYVESİ AĞACI NEREDE YETİŞİR? Kaju meyvesi olarak bilinen bu ağaç türü daha çok Brezilya ve Hindistan'da yetiştirilmektedir. Ayrıca Brezilya dışında sadece Vietnam, Nijerya, Hindistan ve Fildişi Sahillerinde de yetiştirilmektedir. Daha çok bu ağacın meyve vermesi için ekvator iklimi gerekmektedir.

Kaju kaç senede meyve verir?​

Kaju ağacı beş yıl yetiştikten sonra meyve vermekte olan bir ağaç olarak ifade edilebilir.

Kaju ağaçta mı yetişir toprakta mı?​

Bu çiçeklere kaju meyvesi, meyvenin çekirdeklerine de bizim daha çok kuruyemiş olarak tükettiğimiz kaju adı verilir. Kaju ağacı sıcak ve tropikal ortamlarda yetişir. Kumlu topraklar kaju yetişmesi için oldukça idealdir.

Kaju fıstığı ağacı nerede bulabilirim?​

Hindistan, Çin, Endonezya, Güney Amerika ve Batı Afrika da dünyanın en büyük kaju fıstığı ağacı yetiştiricileri ve fıstık ihracatçıları arasındadır. Kajunun yetişmesi için en uygun iklim ekvator çevresinde mevcuttur.

Kaju anavatanı neresi?​

Kaju (Anacardium occidentale), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından bir tropikal iklim bitkisi. Brezilya'da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. En yoğun bulunduğu bölge Ekvator çevresidir.

Kaju neden pahalı?​

Kaju fıstığının diğer fıstık çesitlerinden daha pahalı olma nedenlerinden biri her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju elmasından ancak bir adet kaju fıstığı üretilebilmesidir. Toplanan kaju elmalarından çekirdekleri ayrılarak üzerlerindeki kabuk çıkartılıp kavrularak yenilir.

Kaju ne zaman çıktı?​

Brezilya'da yetiştirilip Portekizliler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. En yoğun bulunduğu bölge Ekvator çevresidir. L. 16. yüzyıl başlarında Portekizliler Brezilya'yı istila ettiklerinde kaju ağacını da keşfettiler.

Kaju Hangi meyvenin sapı?​

Bildiğimiz Kaju, bakıldığında Kaju elma ağacının sapıdır. Sap gibi görünen ve aslında Kaju elmasının çekirdeği olan Kaju fıstığı dediğimiz ürün elmanın tamamen dışında gelişen bir üründür. Yani Kaju elması içerisinde çekirdek yoktur. Kaju elma ağacında bulunan her bir elmada bir adet çekirdek bulunur.

 

Yazar: moderatör
Article Title: Kaju ağacı Türkiye’de yetişir mi?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst