Son Konu

Okuduğunuzda Kafanızda Bir Sürü Soru İşareti Bırakıp Halinize Şükrettirecek 19 Garip İş Görüşmesi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-34e0c39c2c3d31077796f7cd5dabdc5458ad900e.jpg

İş görüşmelerinden evvel herkes gerilir. Gerilmemizin nedeni ne kadar çalışırsak çalışalım, ne olacağını bilmememizdir. Bazen milyon dolar pahasında yanıtlar verirsiniz, bazen ne diyeceğiniz bilemez ve susup oturursunuz. Herkesin kendince âlâ ya da makûs olarak değerlendirdiği iş görüşmeleri olmuştur. Emin olun, şu vakte kadar berbat olarak değerlendirdiğiniz mülakatlar bu 19 unsurun yanında solda sıfır kalır!

1. "İş aradığım periyotlarda özgeçmişimi yolladığım bir şirket beni mülakata çağırmıştı. Arkadaşım da o şirkette çalıştığı için açıkçası işe alınmak istiyordum."

"Görüşme 5 saat sürdü ve beni geri arayacaklarını söylediler. Şok olmuştum. Neyse dedim ve arkadaşımın beni tuvalete götürmesini istedim. Şirketteki çalışanların tuvalet için anahtarları vardı ve orada çalışmayanlar tuvalete giremiyordu. Tuvalet kabinine girdiğimde 20 tane tuvalet kağıdı gördüm. Tam ne olduğunu anlayamamıştım. Dikkatlice bakınca her tuvalet kağıdında çalışanların isimlerinin yazdığını gördüm ve orada çalışamayacağımı anladım."

2. "Büyük bir şirkete sekreter konumu için iş görüşmesine gittiğimde bana eğitim durumumu sormuşlardı. Bir iş görüşmesinde bunu sormak pek olağan, lakin verdikleri karşılık beni şok etmişti. Yüksek lisans yaptığımı söylediğimde akıllı bir sekretere muhtaçlıkları olmadığını söylemişlerdi."

3. "İş görüşmesine gittiğim yerde bir kişilik testi yapmışlardı. Testin bir kesimi olarak telefonumdaki son 10 fotoğrafı göstermemi istediler."

"Neredeyse hepsi köpeğimin fotoğrafıydı. İnsan kaynakları müdürü bu fotoğrafı açtı ve köpeğimin neden bandana taktığını bir mühlet sesli olarak sorguladı."

4. "İş ararken bir mülakata gittim ve adam sabah 9'dan gece 10'a kadar çalışmamız gerektiğini söyledi. Nedenini sorduğumda 'tembel bir tutumun' kabul edilemeyeceğini söyledi. Doğal ki reddetmek zorunda kaldım."

5. "Bir dövme salonuna iş görüşmesine gittim. Benimle mülakat yapan adam Instagram hesabımı göstermemi istedi ve ben de ona telefonumu uzattım. Telefonumu aldı ve gönderilerimde gezinmeye başladı."

"Hangi gönderilerime kaç beğeni geldiğini not etmeye ve kimi fotoğrafların neden daha az beğeni aldığını sormaya başladı. Bunların hepsini benim ferdî telefonumdan yapıyor ve orta sıra beğeni sayılarını okuyup bana yargılayıcı bakışlar atıyordu. Orada asıl bakması gereken şey benim yaptığım dövmelerin kalitesi değil mi? Kendimi piyasaya sürülmek üzere olan bir eser üzere hissettim."

6. "Küçük bir turizm acentesine iş görüşmesine gittiğimde işe alınırsam iki tane form doldurmam gerektiği söylendi. Bir tane işe girmek için, bir tane de işten çıkmak için."

"Ancak istifa formuna muhakkak bir tarih yazmamamı söylediler. Yani başlarına nazaran beni tazminat ödemeden işten çıkartabileceklerdi."

7. "Bir şirkette iş görüşmesine gittiğimde benden koridordaki kanepede beklememi istemişlerdi. Beklerken yanıma bir köpek geldi. Köpeği sevmeye başladım."

"Mülakata girdiğimde köpeğin şirketin sahibinin olduğunu öğrendim. O odada benden daha fazla köpeklerden konuştuk."

8. "İnsan kaynakları müdürü insanlara yakın olmayı sevmediği gerekçesiyle benden uzağa oturmamı istedi. Abartmıyorum mülakat boyunca adamın ofisin öteki ucunda ne mırıldandığını duymaya çalıştım."

9. "Bir arkadaşım ve ben bir okula iş görüşmesi için gittik. Mülakata birinci beni aldılar. Müdür bir saat boyunca sorularıyla benimle adeta dalga geçti. Hepsini cevaplamaya çalıştım ancak kimilerinden hiç mutlu olmamış üzereydi."

"Çocuğum olup olmadığını sorunca yeni mezun olduğumu ve şu anda çocuk sahibi olmayı düşünmediğimi söyledim. Yüzünde aşağılayan bir sözle bana baktı ve çocuklara alışık olmadığımı, öğretmenlik için uygun olmadığımı belirtti. Istırap şurada, arkadaşımın bir çocuğu var ve onu da işine gereğince vakit ayıramayacağını söyleyerek işe almadı."

10. "Mülakata Mayıs ayında gittim ve hava sahiden çok sıcaktı. Benden diğer 5 aday daha vardı ve sıram gelene kadar resepsiyonun yanında oturmam söylenmişti. Çok susamıştım ve köşede bir su sebili vardı lakin yanında bardak yoktu."

"Resepsiyon görevlisinden bir bardak su istedim lakin bayan, su sebilinin yalnızca çalışanlar için olduğunu söyledi. Benimle konuşurken bilgisayar ekranından gözünü hiçbir biçimde ayırmıyordu. Sakince neden bir bardak suyu esirgediklerini sordum. Bayan bardakları olmadığını söyleyince, ondan bir kesim kağıt istedim. Bana verdiği kağıtla bir bardak yaptım ve gidip sebilden su aldım. Şok olmuştu. Öteki adaylara da nasıl kağıttan bardak yapılacağını öğrettim."

11. "Üniversiteden yeni mezun olduğumda bir iş görüşmesine gitmiştim. Mülakat boyunca patron bacaklarıma baktı ve külotlu çorap giymem gerektiğini söyledi."

"Kıyafetlerim konusunda yersiz yorumlar yaptı. Topuklu ayakkabı ve ekip giymiştim, ne olduğunu anlayamamıştım. Külotlu çorap olup olmadığını anlamak için bir anda bacağıma dokundu. Direkt ayağa kalktım. Ben ayağa kalkınca özür diledi."

12. "Bir hoşluk merkezine iş görüşmesine gittiğimde beni mülakata alan adam, maket bıçağının yanıyla kendine manikür yapıyordu. Sonuçlardan baya hoşnut olsa da, tırnakları berbat görünüyordu."

"Koskoca merkezde bir tane törpü yok mu diye sorguladığımı hatırlıyorum."

13. "Birkaç sene evvel şirket kafeteryasında öğlen yemeği yiyordum. Yan masada işverenimiz genç bir adamla iş görüşmesi yapıyordu. Gencin eline bir anda büyük bir hamamböceği niyet bağırmaya başladı."

"Patronun yüzünde alaycı bir tabir vardı. Yerine oturduktan sonra işverenden soğukkanlılığını kaybettiği için özür diledi. İşveren: 'Böyle bir olay soğukkanlılığınızı kaybetmenize neden olduysa, bu iş için uygun değilsiniz demektir' dedi ve kalkıp gitti."

14. "Popüler bir dergiye müellif olarak başvurdum ve yazı örneklerimi toparlayıp görüşmeye gittim. Mülakatım sırasında bayan suşi yapıyordu."

"Kamera latifesi olduğunu zannetmiştim. Yüzümdeki şaşkınlığı fark eden bayan bana öğlen yemeğini yemesi gerektiğini zira önceliklerinin olduğunu söyledi. Sonra bana neden başvurduğumu sordu. Ünlü bir müzik kümesi içeri girince benimle uğraşamayacağını söyledi. Zati bu bayan için çalışmak istemiyordum, güzel oldu."

15. "En yeterli arkadaşım bir iş görüşmesine gitmişti, lakin işe alınmadı. Mülakatın pek hoş geçtiğini söylemişti, o yüzden bir türlü mana verememiştik. Birkaç ay sonra tekrar tıpkı yere gittiğinde İK müdürünün hakkında aldığı notları ezkaza görünce başımıza dank etti."

"Güya arkadaşımın ellerine bakınca bulaşık yıkadığı belirli oluyormuş. Çok sinirlendim, pek olağan elleri var. Ayrıyeten kendi bulaşıklarını yıkaması bu kadar garip mi? Aradıkları prensesi bulabilirlerse bana da haber versinler!"

16. "Farklı bir kentte iş görüşmesine davet edilmiştim. Yol uzun ve felaketti. Saatlerce karlı havada otomobil sürmüştüm. Mülakata girdim ve hoş geçti. Mülakatı yapan adam aradıkları kişi olduğumu söyledi ve en erken ne vakit başlayabileceğimi sordu."

"Ben de söylediği her şey için teşekkür ettiğimi, lakin hala maaşımdan bahsetmediğimizi söyledim. Adamın bu hususta daha evvel hiç düşünmediğini, esasen o kadar da 'fakir' görünmediğimi söylediğini hatırlıyorum."

17. "Yönetici konumu için adaylarla mülakat yapıyordum. Bir bayan görüşmeye bebeğiyle gelmişti. Olabilir, birine bırakamamıştır dedim. Bebek huysuzdu, daima ağlıyordu."

"Kadın görüşmenin ortasında bebeğini emzirmeye başladı. O sırada bayanı rencide etmemek için bir şey demedim fakat profesyonel bir ortamda bunu yapması çok canımı sıktı."

18. "İşsiz olduğum periyotta bir şirkete görüşmeye gitmiştim. Esasen daha evvel şirketten birkaç bireyle konuşmuştum. Son olarak CEO ile görüşmem gerekiyordu. Adam şirketin çalışanlarını birebir tanımak istiyordu."

"İçeri girdim, selamlaştık ve bir duraksama oldu. Yüzü çok ciddiydi, ben de sıkıntı bir soru soracağını düşündüğüm için kendimi hazırladım. Burcumu sorduğunda şaşkına döndüm. Alışılmadık bir başlangıçtı. Yengeç karşılığını verince gülümsedi ve işe alındığımı söyledi."

19. "Öğrenciyken yarı vakitli bir iş arıyordum. Uzun müddet uygun bir yer bulmaya çalıştım ve en sonunda bir bahçıvanın yanında bir iş buldum. Gerekli insanları aradım ve bir görüşme ayarladık."

"Bana verdikleri adrese gittiğimde kapıyı 50 yaşında bir adam açtı. Bana bir paket ve bir adres verdi. Ne olduğunu anlayamadan bu paketi en kısa müddette teslim etmemi söyledi. İçinde ne olduğunu sorunca bana protez diş olduğunu ve kendi ürettiğini söyledi. Bunun bahçıvanlıkla ne alakası var hala anlayabilmiş değilim."

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Üst Alt