Son Konu

Ordu Eski Valisi'ne Hakaret İddiası: Ekrem İmamoğlu'nun 2 Yıl Hapsi İstendi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2cfa93753f6c308a39e385973e762cd373945698.jpg

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Ordu eski Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği teziyle açılan davada temel hakkında mütalaasını açıklayan savcılık, İmamoğlu için 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası talep etti.

Ordu'da, 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesinde Karadeniz Bölgesi'nde mitingler düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, 5 Haziran tarihinde İstanbul’a dönüş için gittiği Ordu-Giresun Havalimanı’nda grubuyla VIP'ten geçerken tartışma yaşadı. 

Bu sırada devrin Ordu eski Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği öne sürülen İmamoğlu hakkında dava açıldı.

Mahpus cezası istendi

Ordu 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 6'ıncı duruşmasına, taraf avukatları ve şahitler hazır bulundu. Duruşmada tez makamı temel hakkındaki mütalaasını açıkladı. Verilen mütaalada, "Halen İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri olarak vazife yapan sanık Ekrem İmamoğlu'nun seçim çalışmaları nedeniyle Karadeniz Bölgesi'ne geldiği, 05/06/2019 günü ise Ordu vilayetine geldiği ve tıpkı gün saat 22:20 sıralarında Ordu vilayetinden ayrılmak üzere Ordu-Giresun Havalimanı'na gelerek VIP salonundan geçmek istediği, VIP salonundan geçmesine müsaade verilmemesi üzerine olay tarihinde Ordu Valisi olarak vazife yapan Seddar Yavuz'a hakaret ettigi argümanıyla açılan davada, belge içerisinde mevcut Haber Küresel isimli televizyon kanalından ve Fox Tv isimli televizyon kanalından alınan manzaralarda sanık Ekrem İmamoğlu'nun olay yerinde bulunan ve evrak kapsamında dinlenen bir kısım şahitlere hitaben "vali itlik yapmıştır, motamot iletin vali itlik yapmıştır" halinde kelam söylemek suretiyle Seddar Yavuz'a gıyabında ve olay yerinde bulunan şahitlerle ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve bu halde üzerine atılı kamu görevlisine misyonundan ötürü alenen hakaret hatasını işledigi anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu'nun TCK'nın 125/1, 125/3-a, 125/4 unsurları yeterince cezalandırılmasına, sanığın mahpus cezası ile mahkumiyeti halinde TCK'nın 53/1 hususunda yazılı bulunan hakları kullanmaktan mahrum bırakılmasına karar verilmesi talep ve mütaala olunur" denildi.

Şahitler, İmamoğlu'nun 'Basitlik yapmıştır' dediğini söyledi

Şahit sıfatıyla dinlenen CHP Gülyalı Belediye Lideri Ulaş Zirve, olay sırasında sav edilen kelamı duymadığını belirterek, "Sayın Ekrem İmamoğlu, olay günü Ordu'ya geldi. Ordu'da miting yaptı. Daha sonra belediyemizi ziyaret etti. Akabinde İstanbul'a dönmek için Ordu-Giresun Havalimanı'na gittik. Yorgundu ve sesi kısıktı. Ben olayların yaşandığı sırada yanındaydım. Argüman edildiği üzere sanık hakkında 'Vali itlik yapmıştır' diye bir kelam duymadım" dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun baş müdafaası Mustafa Akın da şahit olarak alınan beyanında, "Olayın olduğu gün yanındaydım. Liderin olayın olduğu tarihlerde ağır bir miting programı vardı. Bu nedenle ses kısıklığı vardı. Otobüs içerisinde sık sık buhar verilerek boğazı rahatlatılmaya çalışılıyordu. Boğaz pastili de kullanıyordu. 'Vali itlik yapmıştır' diye bir tabir duymadım. 'Basitlik yapmıştır' demiştir. Ses kısıklığından ötürü oradaki şahısların yanlış anladığını düşünüyorum" sözlerinde bulundu.

Mahkeme, sanık avukatlarına mütalaaya karşı savunma yapmaları maksadıyla mühlet vererek, duruşmayı 17 Mart'a erteledi.

Üst Alt