Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kamu Denetçiliği Kurumuna ne zaman başvurulur?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,973
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Kamu Denetçiliği Kurumuna Hangi durumlarda başvurulur?​

Kamu kurum ve kuruluşlarının(idarenin) eylemleri ve işlemleri ile kamu görevlilerinin tutum ve davranışları karşısında mağdur olduğunu ya da haksızlığa uğradığını düşünen herkes mahkemeye gitmeden önce Kamu Denetçiliği Kurumu'na(Ombudsmanlığa) başvurabilir.

KDK başvurusu kaç günde sonuçlanır?​

KDK'ya yapılan şikâyet başvuruları, inceleme ve araştırma, şikâyet tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde sonuçlandırılır. Kararlar ilgili mercie ve şikâyetçiye tebliğ edilir. Başvuran aleyhine karar alınması ya da idarenin tavsiye kararına uymaması durumundan dava açma süresinin yeniden işlemeye başlar.

Kamu Denetçiliği Kurumunun görevi nedir?​

Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye'nin Kamu ile idarenin her türlü eylem, işlem, tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyen, araştıran ve önerilerde bulunan kurumdur.

Kamu Baş Denetçiliği kim seçer?​

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Başdanışmanlık görevini yürüttü. 15 Kasım 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu tarafından Kamu Başdenetçisi olarak seçildi. Bu görevi 4 (dört) yıl sürdürdükten sonra 11 Kasım 2020 tarihinde yeniden Türkiye Kamu Başdenetçisi olarak seçildi.

KDK şikâyet Nasıl Yapılır?​

Şikâyet konusunu ve talebi yazılı olarak ilgili kuruma iletmeden önce yapılan başvurular, KDK tarafından bir yazıyla ilgili kuruma gönderilir. Bu defa ilgili kurumun yaptığı ya da yapmadığı işleme karşı KDK'ya tekrar başvuru yapılabilir.

Kamu denetçisi nasıl olunur?​

– Başdenetçi veya denetçi, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ile seçilir. Birinci oylamada bu çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci oylamaya geçilir. İkinci oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyunu alan aday seçilmiş olur.

KDK ya başvuru dava açma süresini durdurur mu?​

8. Başvuru Dava Açma Süresini Durdurur: Ombudsmanlığa başvuru yapıldığı andan itibaren konu hakkında yargıya başvuru hakkının süresi durur. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun başvuruyu inceleme sonucu başvuru sahibine tebliğ edildiği andan itibaren de tekrar dava açma süresi kaldığı yerden işlemeye başlar.

Kamu Denetçiliği Kurumu tavsiye kararları bağlayıcı mi?​

Kurum görüşleri idare açısından bağlayıcı değil. Ancak kamu kurumları büyük ölçüde karara uyuyor. Kamu idareleri kararlara uymadıklarında, kurk kararları mahkemelerde belge olarak kullanılabiliyor çünkü tavsiye kararları çok güzel hazırlanmış hukuki metin niteliğinde.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler