Son Konu

Microsoft Kurucusu Bill Gates, Bitcoin (BTC) Eleştirisinde Bulundu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
microsoft-kurucusu-bill-gates-bitcoin-btc-elestirisinde-bulundu.jpg

Microsoft kurucusu Bill Gates, Bitcoin’in (BTC) elektrik tüketimi nedeniyle iklim için makûs olduğunu savunarak, Bitcoin almamasının sebeplerinden bahsetti.

CNBC’den Andrew Ross Sorkin ile Clubhouse röportajı sırasında, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, “insanlığın bildiği başka yöntemlerden” daha fazla elektrik tükettiğini argüman ederek Bitcoin’i çok güç kullanımı nedeniyle eleştirdi.

“Bitcoin, süreç başına insanoğlunun bildiği öteki usullerden daha fazla elektrik kullanır.”

Gates, sırf yeşil elektriğe güvenirse Bitcoin konusunda güzel düşüneceğini söyledi: “Yeşil elektrik kullanır ve öbür kullanımları geride bırakmazsa sonunda tahminen de sorun olmaz. Beni Bitcoin kuşkucusu olarak etiketleseniz bile mevzuyu derinlemesine ilgili olarak görmüyorum.”

Gates, geçenlerde bahsettikten sonra şimdi Bitcoin trenine atlamadığını yineledi. Gates, şu sözleri kullandı:

“Bitcoin’e yatırım yapmayı seçmedim. Sıtma aşıları satın alıyorum. Kızamık aşısı alıyorum. Dünya için eserler üreten şirketlere yatırım yapıyorum.”

Gates yeniden de Bitcoin ile servet kazananları tebrik ettiğinden bahsetti.

Gates Vakfı, şu anda “çok düşük” süreç fiyatlarına sahip kendi dijital para ünitelerini geliştiriyor.

Ripple CEO’su da Tıpkı Fikirde

Tesla ve Square üzere büyük şirketler bilançolarına Bitcoin ekledikçe, kripto para ünitesinin karbon ayak izi konusunda telaşlı olanların artan tenkitleriyle karşı karşıya kalıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, madenciliği “büyük bir atık” olarak nitelendirdi ve kamu şirketlerini Ekim ayında “daha güç verimli” varlıkları kullanmaya çağırdı.

O vakitten bu yana proof of work üniteleri konusundaki telaffuzunu yumuşattı ve artık en son tweet’inde sürdürülebilir madenciliği teşvik ediyor:

“Biden idaresinin öncelikleri net, her gün iklim değişikliğinden bahsediyorlar. Madenciliğin tam olarak ne kadar güç kullandığını tartışmak yerine, bu dalı sürdürülebilirlikte başkan yapmaya odaklanalım.”

Üst Alt