Son Konu

Zeynep Bugay’ın “Anne” İsimli Öyküsü NFT Olarak 12.400 Dolara Satıldı

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
zeynep-bugay-nft.jpeg

Muharrir Zeynep Bugay’ın fantastik stilde kaleme aldığı kitabı “Proti Adası’nın Esrarı” isimli yapıtını oluşturmasına sebep olan “Anne” isimli birinci hikayesi NFT olarak satıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bugay’ın Anne isimli hikayesi, bahsi geçen seride yer almıyor fakat tüm seriyi tasarlamasının altında yatan sebeplerden. NFT olarak satılan hikaye Rarible’de 3 Ethereum karşılığında satın alındı. 3 ETH, yazının yazıldığı sırada 12.400 dolar civarına denk geliyordu. Bugay’ın bu NFT’si Türk edebiyat dünyasında dijitalizasyonun kullanımında değerli bir adım oldu.

Mırmır’ın Serüveninin Tasarlanmasını Sağlayan Hikaye

Bugay’ın kitaptaki Mırmır isimli kedi kahramanın tüm serüvenini tasarlamasını sağlayan, kitapta yer almayan ve muharririn el yazısıyla 2016 yılında kaleme aldığı “Anne” isimli hikaye NFT teknolojisi ile dijital olarak teliflendirildi. Eser block zincirinde yer almasının akabinde, bir gün üzere kısa bir müddette Ethereum ödenerek satın alındı.

Husus ile ilgili olarak açıklama yapan Bugay, şunları söyledi:

“Dijital alandaki her çeşitten yeniliği yakından takip etmeye çalışıyorum. NFT teknolojisi de bunlardan birisi ve NFT’nin sanat yapıtlarını eşsiz ve tek olarak kimliklendirmesini nitekim heyecan verici buluyorum. Bu satış ile Türk edebiyatında başlayacak ve yer edinecek olan NFT akımına da öncü olduğum için çok memnunum. Bu teknoloji ile yapıtların alım ve satım süreçleri, tüm koleksiyonerlerin yapıtları saklama şartları, müzayede uygulamaları, sanatkarların sonraki satışlardan alacağı hisseler üzere birçok alanın dijitalleşerek blockchain üzerine kaydedilmesinin farklı kolaylık ve yararlarına gün be gün daha çok şahit olacağımıza inanıyorum.”

Üst Alt