Karbüratör Ayarı Nasıl Yapılır?

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
250,082
Puanları
1,075
Yaş
30
Konum
Türkiye
Karbüratör ayarını nasıl yapacağınızı sizlere anlatacağız fakat öncesinde bu sistemin ne işe yaradığı ve hangi parçalardan oluştuğu ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz. Karbüratör denilince çoğu kişiler ne işe yaradığını bilmemektedir. Karbüratörün görevi ise motor hareket etmesi için gerekli malzemeleri taşımasıdır bu malzemeler hava ile yakıttır. Bu malzemelerin istenilen oranda yanma odalarına götürme işleminde rol oynamaktadır. Karbüratör motor içerisinden yakıt deposuna olan borunun girdiği parça olarak da bilinmektedir. Karbüratör en çok egzoza giden hortum ile karıştırılmaktadır, fakat bunların birbirine karıştırılması iyi değildir çünkü ikisininde çok farklı görevleri bulunmaktadır.

[=6]Karbüratör Parçaları[/]
Karbüratör motora bağlanırken vida kullanılmaktadır. Bu vidalar bazı araçlarda 4 tane olurken bazı araçlarda ise 3 vida kullanılmaktadır. Bu aradaki bir vidanın bir özelliği bulunmaktadır bu özellik ise alt devir ayarını yapabilmenizdir. Bu tek vidanın üzerinde karışım vidası ile rölanti ayar vidası bulunmaktadır. Bu küçük vidanın araç ile ilgili bir çok ayar yapmasından dolayı hayati önem taşımaktadır. Bu hayati önem taşıyan vidaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayarlar yapılırken vidayı çok iyi incelemelisiniz ve sonrasında ayarı yapmalısınız.

  • Yakıt Deposu,
  • Yakıt Filtresi,
  • Hava Filtresi,
  • Emme Manifoldu,
  • Benzin Otomatiği (Yakıt pompası),
  • Karbüratör,
  • Benzin Göstergesi

[=6]Karbüratör Ayarı[/]
Karbüratör vidalarından dördüncü vidayı kullanarak nasıl ayar yapılır? Bundan kısaca bahsedeceğiz. Bu vida rölanti ayarını yapmaya yaramaktadır. Rölanti ayarı araç ilk çalışırken gaza basmadan çalışma durumudur bazen bu durumda arızalar olabilir ve devir düşük çalışabilir bunun sonucunda araç stop eder bazende yüksekte çalışır bunun sonucunda ise motorun parçalarını erken yıpranmasına neden olur. Bu vida bu ayarı yapmaktadır rölanti devir ayarını ayarlarken devrin 800 ile 1000 arasında olması yeterli olacaktır.


Sponsorlu Bağlantılar
Karışım ayarını yapmanızın nedeni ise hava ile birlikte alınacak yakıtın gerekli olan miktarlarını belirlemek içindir. Birinden az birinden çok olması çok sıkıntılı bir durumdur. Bundan dolayı ayarını dengeli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu ayar nasıl bozulur diyorsanız çok basit bir işlem ile bozulması mümkündür bu işlem ise yakıt deponuzun boşalmasıdır. Yakıt deponuz sıklıkla boşalıyorsa bu ayarın bozulmasına neden olabilir. Bu ayarın bozulmamasını istiyorsanız yakıt değerinizi çeyrek deponun altına düşürmemeye özen göstermelisiniz.

1) Karbüratör ayar tapasını çıkartılmalıdır.
2) Motoru çalıştırıp ve 1 dakika motoru ısıtmalısınız (motoru ısıtırken aracı zorlamadan yani tam gaz yapmadan)
3) En yüksek devire ulaşana kadar motor, L karbüratör vida ayarı yerinden sıkınız. (aracın devrini düşürmeden ve bayılmadan)
4) Motor 3900- 4400 rpm rölanti devri yapana kadar T vida ayarını yapınız.
5) Motor devri 2700 – 3100 rpm’ye düsene kadar L karbüratör vida ayarını yapınız.
6) Standart 16’’ – 41 cm kılavuz ve zincirle donatılmış motor tam gaz için H karbüratör vidasının ayarlanması;
Yeni Motorda
GS 370 : 11,000 rpm (devir)
GS 410 C – GS 410 CX : 11,500 rpm (devir)
Çalışan Motorda
GS 370 : 12,100 rpm (devir)
GS 410 C – GS 410 CX: 12,500 rpm (devir)
7) L & H Karbüratör ayar vidalarının tapalarını takmalısınız.
(İletilen işlemler yetkili servisler tarafından müdahale edilmelidir.)
 
Son düzenleme:
Üst