Son Konu

14 Mart Tıp Bayramı'nda Söz 'Pandeminin Kahramanları'nda: 'Sağlıkta Şiddet Sona Ermeli'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-7d6d7145d3f97bd90160687bc77561483481d097.jpg

Yeni tip koronavirüs salgının gölgesinde 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlayan sıhhat çalışanları, sıhhatte şiddetin sona ermesini ve Kovid-19'un en kısa vakitte meslek hastalığı olarak sayılmasını istiyor.

Bir yıldır pandemiye karşı en ön safta gayret veren ve salgının yükünü sırtlanan sıhhat çalışanları bu yıl buruk bir Tıp Bayramı geçiriyor. 

Pandemi nedeniyle 387 meslektaşını kaybeden sağlıkçılar yaşadıkları zorlukları ve beklentilerini Sözcü'ye anlattı. 

İşte sağlık çalışanlarının açıklamaları...

"Sağlıkta şiddet sona ermeli"

Prof. Dr. Müslüm Çiçek (Yoğun Bakım Uzmanı) 

"Bir yıldan bu yana bütün sıhhat çalışanları görülmemiş bir özveriyle misyonlarına devam ediyor. Daha fazla hastalanıyor ve daha fazla ölüyor. Bu türlü bir tabloya karşın sıhhatte şiddet bitmiyor. Bu bir an evvel sona ermeli. Ayrıyeten virüsün hafife alınmamasını, hayatımızdan çıkana kadar maske, ara ve hijyen kurallarına titizlikle uyulmasını bir defa daha hatırlatmak istiyorum. Çünkü beşerler ağır bakımda 10 dakika kalsa hastalıktan korunmanın değerini çok daha yeterli anlar."

"İyimser bir hayalim var"

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu (Göğüs Hastalıkları Uzmanı) 

"Pandemide iş yoğunluğumuz önemli bir biçimde arttı. Maalesef virüs yükümüz de arttı. Hastalanan ya da hayatını kaybeden sıhhat çalışanları oldu. Yıllardır takip ettiğimiz kronik hastalıkların takiplerinde zorluklar yaşandı. Gelecek yıl 14 Mart'ı düşündüğümde; biraz optimist bir hayal de olsa, Kovid'in geride kalması, az görülen hastalıklardan biri olmasını istiyorum. Bunun için ‘maske-mesafe-hijyen' tedbirlerini ve aşı olmayı ihmal etmemeliyiz."

"İlk kere çaresizliği öğrendim"

Yazgı Korkmaz (Hemşire)

"15 yıllık çalışma hayatım boyunca birinci sefer çaresizliğin nasıl bir his olduğunu, hastaları ikna etmeye çalışırken öğrendim. Bunların içinde elbette her gün omuz omuza çalıştığım mesai arkadaşlarım, doktorlarımız de vardı. Bir odada ömür çabası veren hastaların morallerini yükseltmeye çalışmak çok sıkıntı olsa da bizler bunu elimizden geldiğince yapmaya çalıştık ve hâlâ çalışıyoruz."

"Kovid-19 en kısa vakitte meslek hastalığı sayılmalı"

Prof. Dr. Osman Erk (İç Hastalıkları Uzmanı)

"Bu yıl Kovid-19 pandemisi nedeniyle çok kıymetli Hocalarımız Prof. Cemil Taşcıoğlu'nu, Prof. Emin Darendeliler'i, Prof. Murat Dilmener'i, Prof. Mehmet Seyit Kayacan'ı ve Prof. Sedat Tellaloğlu'nu ve daha nicelerini kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Bu süreç bizleri her açıdan çok yordu ve yıprattı. Hâlâ fevkalâde bir uğraş ve hassaslıkla çalışmaya devam ediyoruz ancak özlük haklarımız, çalışma şartlarımız çok yetersiz. Kovid-19'un en kısa vakitte meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, hayatını kaybeden meslektaşlarımızın vazife şehidi sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz."

"Virüs bildiğini okuyor!"

Dr. Öğr. Üyesi Cüneyt Aydemir (Göğüs Cerrahisi Uzmanı)

"Ben hastanemizin başhekimi ve göğüs cerrahisi uzmanıyım. Kovid-19'a birinci yakalananlardan biri oldum. Tedavi sürecinde bir odada tek başınıza olmak, oradan bir daha çıkıp çıkamayacağınızı bilmiyor olmak ve geride bıraktığınız bir ailenizin olması gelgitler yaşatıyor beşere. Şu sıralar bir arkadaşımız ağır bakımda ve durumu ciddiyetini koruyor. Tedavi yalnızca ilaç vs. ile olmuyor… Dua ediyoruz… Zira biz gerekeni yapsak da virüs başına nazaran hareket ediyor."

"Unutulmaz acılar yaşadık"

Tabip Cem Gün (Acil Tıp Uzmanı)

"Pandeminin birinci aylarıydı. Acil servis hastalarla doluydu. Böylesine ağır bir gecede 6 aylık bebeğini sıkı sıkıya kucaklamış genç bir anne geldi. Ateşi vardı, nefes almakta zorluk çekiyordu. Kovid-19'a yakalanmıştı fakat hasta odamız kalmamıştı. O denli çaresizdi ki aklıma tek tahlil geldi; alçı odası… Odaya oksijen tüpü getirdik, annenin oksijen almasını sağladık. Meskene, çocuklarımın yanına giderken aklımda, o annenin çaresizliği ve dehşet dolu bakışları vardı."

"Kanser patlaması olabilir"

Prof. Dr. Gökhan Demir (Tıbbi Onkoloji Uzmanı)

"Kovid-19 pandemisinde kanserler, taramaların ötelenmesi nedeniyle daha geç devirde yani ileri evrede teşhis ediliyor. Hastalarımızın bir kısmı, dehşet nedeniyle nizamlı takiplerini yaptırmak istemiyor ya da erken teşhis imkanı sağlayan tarama programlarını erteliyorlar. Bugün taramalarını yaptırmadığı için kanser olduğunu bilmeyen pek çok kişi olduğunu hesaplıyoruz. Bu, gelecek yıllarda adeta bir ‘kanser patlaması' yaşanacağı manasına geliyor."

Üst Alt