Son Konu

Zihninizi bilgisayara yükler miydiniz?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Eğer böyle bir seçenek sunulsa, kabul eder miydiniz? Bir fütüristten duyabileceğiniz en fazla kafa yoran öngörülerden birisi de gelecekte beyninizin bir kopyasını bilgisayara aktarabileceğiniz düşüncesidir Teknik detayları bir kenara bırakırsak (çünkü derhal bunu nasıl başarabileceğimizi bilmiyoruz) zihni bilgisayar üstüne atmak güzel olduğu dek da rahatsız edici bir zihin olabilir Eğer böyle bir seçenek sunulsa, kabul eder miydiniz?h3Matrix ’in gerçekleşmesi imkansız versiyonuh3Bilgisayarda yaşamak fiilen böylece da kötü olmayabilir Sanal ortamı kendimiz için fazla keyifli bir bölge haline getirebiliriz Hayatın bütün eğlenceli bölümleri, hatta daha fazlası yeniden erişilebilir olur Matrix gibi bir ortamda yaşarız ancak robot yöneticiler ya da bir sıvının içinde bekletilen vücutlarımız olmadanEninde sonunda yavaşlayıp zayıflayacak, hastalık kapacak hatta ölecek bir vücudumuz olmadan bu yeni dijital varlığımızın tek limiti içinde yaşadığımız bilgisayarın ömrü olurdu Hatta tek bir aygıt edinmek zorunda da değil Bilgilerimiz geniş bir bilgisayar ağına yayılır ve egemen olarak dolaşırdı Biz de dilediğimiz değin yaşayabilirdikKulağa güzel geliyor Ama bu noktada işler biraz sarpa sarabilirDiyelim ancak zihnimizi bir bilgisayar yüklemeyi kabul ettim: Dijital ortamda uyanan birey yine ben mi olacağım yahut benim birebir kopyam olan ama ‘ben ’ olmayan diğer birisi mi olacak? Natürel bu şart ben hala hayattaysam geçerli Aniden ikiye ayrılmış bir benlik duygusu mu yaşayacağım? veya eğer öldüysem, o süre yalnızca ölmüş olurum ve dijital versiyonum hayatına devam ederh3Henüz açıklaması yokh3Bu konuda yeterince ikna edici bir yorumlama üretilmiş yok Bunun sebebi, ego dediğimiz şeyin iyice ne olduğunu demin bilimsel yöntemlerle açıklayamamış olmamız Bu hala bir giz Lakin bu konu uzun zamandır felsefenin konusu olagelmiş bir ağız dalaşı konusu Konu hakkında daha ayrıntılı bir yazı okumak isteyenler Tim Urban ’ın yazısına (İngilizce) göz atabilir Daha fazla görsel içeriklerle ilgilenenler ise aşağıdaki kısa filmi izleyebilir:Kaynak:wwwdunyahallericomzihninizibilgisayarayuklermiydiniz sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt