Son Konu

Barış Manço doğum gününde şarkıları ve sözleriyle anılıyor

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
baris_manco_dogum_gununde_sarkilari_ve_sozleriyle_aniliyor_1577961775_5035.jpg

Türk rock müziğinin dev ismi, Anadolu Rock kültürünün baş temsilcilerinden merhum sanatçı Barış Manço, 77. tevellüt gününde arkada bıraktığı müzikleri ve kelamlarıyla yad ediliyor. İşte Barış Manço'nun en çok sevilen müzikleri ve lafları.

Türk rock müziği sanatkarı ve Anadolu rock temsilcilerinden Barış Manço, unutulmaz müzikleri ve kelamlarıyla anılıyor. Yaşasaydı bugün 77 yaşında olacak olan sanatçı, bıraktığı yapıtlarla ismini unutulmazlar arasına yazdırmayı başardı. Müziğe birinci adımını, 'Barış Manço ve Kafadarlar' kümesiyle atan Manço, 'Harmoniler', 'Vahşi Kediler', 'Kaygısızlar', 'Moğollar' ve 'Kurtalan Ekspress' öbekleriyle çalıştı. Bu çalışmalar dışında solo kariyerini de sürdürdü. Armağanlar kazandı, program sundu.

lsJRj_1577962424_0787.jpg

Manço'nun en unutulmaz lafları ve müzik kelamları arasında şunlar vardır:

“İnsanın öğrenmesi gereken birinci diş tatlı lisandır.”

''Bir gün ölürsem, öldüğüm günü değil, doğduğum günü hatırlayın."

"Yaz dostum, bir yerküre ki haklı haksız karışmış.”

“Dünü uygun bilmezsek, bugünleri pek anlayamayız.”

"Bıyıklarımı Göktürklerden, Uzun saçlarım Oğuzlardan aldım!”

"Çatlamış dudağımda ne bir ses ne bir nefes

Uzaklarda bir noktalarda türküler söyleniyor

Duyuyorum, görüyorum, biliyorum."

“Bu akşam tekrar garip bir hüzün çöktü üstüme. Hücrem soğuk, bir tek sen varsın düşlerimde

Demir kapı tekrar kapandı, ağır ağır üzerime. Kelepçeler yeniden vuruldu, kilit kilit yüreğime.

Sabret gönül sabret, sakın isyan etme. Bir gün elbet bitecek bu çile, isyan etme

Orda o denli bir isim var ki; kuldan öte kuldan fazla. O'nu düşün O'na sığın. O senden öte benden fazla..."

Üst Alt