Son Konu

Çocuklarla doğru iletişimin kuralları

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bir çocuğun değerli olduğunu hissetmesi özsaygı geliştirmesi için tartma taşıyor Saygı duymanın da iletişimin sihirli öğelerinden olduğunu dile getiren Kültür Koleji PDR Birim Başkanı Psikolog Simge Gündoğan çocuğun varlığını kabul etmek, kayda değer ve kıymetli olduğunu hissettirmek, onu her şeyi ile benimsemek anlamını taşıyor diye belirtiyor

Yetişkinler kimi süre aile içi iletişimde çoğunlukla davranışlar üzerine odaklanıyor Negatif bir davranış, söylenmemesi gereken bir kelime gibi Bu tür durumlarda olumsuz olarak nitelendirilen davranışın ebeveyne ne hissettirdiğini açıkça belirtmek oldukça önemli Duyguyu anlatmak, isimlendirmek çocuğun duyguları daha rahat anlamasını sağlıyor Bu Vesile Ile çocuğa dışarı giden mesaj problemin “kendisi yok “davranışı olduğu yönünde oluyor* Koşma, zıplama gibi komutlar belirlemek yerine “koştuğun zaman düşüp bir yerini inciteceğinden korkuyorum cümlesi, hem “ben dili olduğu için suçlayıcı olmayacak ayrıca de duyguyu çocuğa tanıtacaktır

Çocuğunuzla iletişiminizi nasıl güçlendirebilirsiniz?

Çocuğunuzun sizinle irtibat kurma çabasını destekleyerek açık iletişimin sürdürülmesine muavin olabilirsiniz

Çocuğunuz size manâlı bir şey anlatmaya çalışırken telefon konuşması yapmaktan* kaçınabilir, dikkatinizi adamakıllı ona verebilirsiniz

Eğer, çocuğunuza kızgınsanız, onunla konuşmak için sakinleşmeyi bekleyebilirsiniz

Başkalarının yanında çocuğunuzu eleştirmeniz veya uyarmanız, çocuğunuzun size gücenmesine ve hiddet duygularına neden olabilir ve size olan güven duygusunu zedeleyebilir Çocuğunuzla konuşurken, gerekmiyorsa başkalarını konuşmanıza katmamaya ve muhtemel olduğunca çocuğunuzla yalnızken konuşmaya itina gösterebilirsiniz

“Ben sözümü bitirdikten sonradan konuşacaksın, “senin için en iyisinin ne olduğunu biliyorum, “yalnızca söylediğimi yapgibi cümleleri kullanıyorsanız azaltmaya çalışabilirsiniz Çünkü bu nesil hitabe biçimi açık iletişimi engeller ve daha sonra çocuğunuzun sizinle açık iletişim kurma olasılığını azaltabilir

Her türlü iletişimde olduğu gibi çocuğunuzla olan iletişimde de “ben dili ni uygulamak yardımsever olacaktır

Çocukların zihni bir anlamda* tescil cihazı gibi işlediğinden sadece çocuğunuzla olan konuşmalarınızın yok çevrenizdeki insanlarla olan iletişiminiz ve etkileşiminiz de ona model olduğunu defalarca hatırlayabilirsiniz

Çocuğunuza aleyhinde davranışlarınızda sürekli olmanız önemlidir Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız veya anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu “doğruyu bulgu konusunda zorlar

Çocuk kıymetli olduğunu hissetmek ister böylece çocuğu diğer çocuklarla kıyaslamamak gerekir Böyle bir durumda kendini değersiz, değersiz hissedebilir

Çocuğunuzun yerine karar vermektense konuyu onunla konuşup düşüncelerini dinleyebilirsiniz Anne ve babasının kendisini dinlediğini görebilen çocuk duygularını ifade etme olanağı bulur ve anlaşıldığını hisseder

*

Üst Alt