Son Konu

HP Türkiye'nin Odağında Çevre ve Eğitim Var

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hp-turkiye-odaginda-cevre-ve-egitim-var.jpg

HP Türkiye, etrafa ve topluma katkı sunmak gayesiyle gerçekleştirdiği çalışmalarını sürdürüyor. Bu manada faaliyetlerinde değerli bir yere sahip olan toplumsal sorumluluk projelerine, çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal kalkınmada değerli bir rol üstlenen eğitim alanlarında devam ediyor. WWF (Doğal Hayatı Müdafaa Vakfı) tarafından hayata geçirilen bir tasarruf ve güzelleştirme programı olan Yeşil Ofis programına dahil olan HP Türkiye, belirlenen kriterleri yerine getirerek Yeşil Ofis Diplomasını almaya hak kazandı. Eğitim alanında da yeni adımlar atan HP Türkiye, 2019'da hayata geçirdiği HP Maker Karavan Projesi'ni dijital dünyaya taşıyarak Kurcala.co Dijital Öğrenme Platformu'nu hayata geçirdi. 

Online platform sayesinde eğitimler Türkiye'nin dört bir yanında çocuklara ulaşıyor

HP, eserlerinin yer aldığı karavan ile Bursa'da 13 okulda, yaklaşık 1.120 çocuğa robotik, kodlama, 3D modelleme ve 3D baskı eğitimi verdiği HP Maker Karavan projesini dijital dünyaya taşıdı ve Kurcala.co Dijital Öğrenme Platformu'nu ERTEV ile hayata geçirdi. HP Foundation'ın fon sağladığı ve herkesin erişimine açık olan Kurcala.co Dijital Öğrenme Platformu sayesinde çocuklar, platformdaki deney ve aktiflik görüntülerini izleyerek temel STEM kurallarını konutlarındaki kolay materyaller ile uygulayabiliyor. Pandemi sürecinde 6-12 yaş öğrenciler ve öğretmenlerin kaliteli, inançlı ve yararlı "kendin yap" içeriğine ulaşabilmesi için oluşturulan Kurcala.co web sayfasında yer alan görüntüler, temel fen bilimleri kurallarını çocuklara etkinlikler ile eğlenceli bir halde anlatıyor. Kurcala.co Dijital Öğrenme Platformu Türkiye genelinde binlerce öğrenciye ve öğretmene ulaşmayı hedefliyor.  

Eğitim konusuna çok ehemmiyet verdiklerini ve Kurcala.co Dijital Öğrenme ile bu alanda yeni bir adım atmaktan duydukları memnunluğu belirten HP Türkiye Genel Müdürü Emre Alaman, kelamlarını şöyle sürdürdü: "Kasım 2019'da Ermetal Teknolojik Eğitimler Vakfı'yla (ERTEV) birlikte hayata geçirdiğimiz Maker Karavan Projesi kapsamında kırsal alanlarda yer alan ve kaynakları kısıtlı olan okullara fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında eğitim imkanı sağladık. Böylelikle hem STEM eğitimini dezavantajlı çocuklara ulaştırdık hem de 21. yüzyılda gereken yetkinlikleri sunarak onları geleceğin iş kollarına hazırladık. "Hayal et, Tasarla, Üret" mantığıyla hareket ederek iş ortaklarımızla birlikte tüketmek yerine üretecek bir yeni kuşak oluşturmak için çalıştık. Tıpkı pandemi periyodunda birçok alanda gözlemlediğimiz üzere bu projeyi de dijital ortama taşıyoruz. Böylelikle bu eğitimler çok daha fazla öğrenciye ve öğretmene ulaşabilecek. Veliler de konutlarında çocukları ile birlikte eğitimleri izleyip eğlenebilecek."

HP Türkiye'ye Yeşil Ofis Sertifikası

Emre Alaman, Yeşil Ofis sertifikası ile ilgiliyse şunları söyledi: "Sürdürülebilir bir dünya, içinde bulunduğumuz çağın en kıymetli ögeleri ortasında. Bir eserin hayat döngüsündeki tüm evrelerde çevresel tesirlerini azaltmak için geniş ve kapsamlı bir strateji izliyoruz. Bu kapsamda pandemi öncesinde WWF Türkiye'nin Yeşil Ofis Programı'na katılarak güç kullanımını ve oluşan atığı azaltacak çalışmalar yaptık. Birçok etkinliğimizin karbon ayak izini hesaplayıp sıfırladık. Böylelikle Sıfır Karbon Etkinlikler ile hem çevresel ayak izimizi azalttık hem de bu hususta farkındalık yaratılmasına katkıda bulunduk. Ofislerimizde ve tüm süreçlerimizde yaptığımız bu iyileştirmeler ile Yeşil Ofis Diploması'nı almaya hak kazandık."  

HP'den 2025'e kadar eserlerin emisyon yoğunluğunu yüzde 30'a kadar azaltma amacı

HP, tüm dünyada sürdürülebilirlik çalışmalarını orta vermeden sürdürüyor. Bu yüzden operasyonlarında güç verimliliğine, atık düzeyinin düşük olmasına ve eserlerin geri dönüşümüne ehemmiyet veriyor. Farklı ülkelerde gerçekleştirdiği programlarla okyanusa gitmesi mümkün plastik şişeleri topluyor ve geri dönüştürerek kartuş ve tonerlerin yanında bilgisayarlarda ve yazıcılarda da kullanıyor. Şu anda eser portföyünün tamamında sürdürülebilir eserler kullanılıyor. Birebir vakitte 2010 yılıyla kıyaslandığında bu eserler yüzde 54 daha az güç tüketiyor. Şirket 2035 yılına kadar global faaliyetlerinde yüzde 100 yenilenebilir güç kullanmayı hedefliyor. Ayrıyeten 2025'e kadar ise eserlerin emisyon yoğunluğunu yüzde 30'a kadar azaltmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Üst Alt