Son Konu

İkigai Nedir ? İkigai ’nizi Nasıl Bulursunuz ?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yıllardır hep aynı sorularla iç içeyiz Bu hayatta beni en fazla ne mutlu eder, yaşam amacım ne, bu dünyaya neden geldim ben? Daima bir arayış, hep bir kendimizi anlama ve hayatımızı anlamlandırma çabasındayız İşte İkigai en temel anlamında bu soruları sorarak içten cevabı bulmamız ve hayatı bizi mutlu eden temel etkinliklerle geçirmemiz anlamına geliyor İkigai kelimesi Japonca bir kelime olup, Japon kültürünün benimsenen bir parçasıdır İkigai ’yi bu dek önemli kılan; Japonların dünya nüfusunun fazla üzerinde yaşam ömrüne sahip olması, bilhassa Okinawa ’da ( Japonya ’da bir ada) yaşayan 4 kişiden 1 ’inin yaşam ömrünün 100 yıldan artı olmasıdır Yani fiilen İkigai ’mizi keşfetmek keza mutlu bir ömrün sırrı, keza de uzun yaşamın temel felsefesidir İkigai Nedir ? İkigai kelimesi terbiyesizce ‘defalarca meşgul kalarak mutlu olma ’ olarak çevrilebilinir İkigai ’de hedef tutkunu olduğumuz, bizi en fazla mutlu eden eylemleri, sosyal ve meslek hayatımız ile entegre edebilmek ve hayatımızı bu eylemleri gerçekleştirerek hoşnutluk, mutlu ve huzurlu geçirmek Ben bunları en yalın haliyle arzu eylemleri olarak adlandırıyorum Güne başlama sebebiniz olarak yorumlanan İkigai ’nizi arzu eylemlerinizi bulmada açılış noktası, ‘akış ’ kavramıdır Sızıntı Kavramı Nedir ? Akışın özü, yaşadığınız anın içinde kalmaktır Geçmiş ya da gelecekle ilgili her türlü düşünceden bağımsızlaşarak, sadece o zamanın içinde yaptığınız eylemlere yoğunlaştığınız ve bunun keyfini yaşadığınız anlar akış anları olarak tanımlanır Örneğin, arkadaşlarınızla futbol oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, 2 saat geçen zamanı 10dakika olarak algıladığınız, kendinizi huzurlu ve mutlu hissettiğiniz, diğer hiçbir şey düşünmediğiniz o anlardan biri Veya kitabınızı elinize aldığınız, saatlerin nasıl geçtiğini anlamadığınız, kitapla bir bütün olduğunuz dış dünyaya kendinizi kapattığınız anlardan biri Sizi yemek, su içmek gibi jurnal rutin işlerinizden; aklınızdan çıkmayan, geceleri sizi uyutmayan gelecek kaygılarınıza dek her şeyi unutturan eylemlerinizdir Ne yerine getirmek size dünyadaki diğer her şeyi unutturuyor, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak dek müsamaha veriyor? Canınızı sıkan olayları, geleceğe karşın kaygılarınızı, yatağa yattığınızda bir gün sonra yapmanız gereken kendinize hatırlattığınız her şeyi size unutturan ne? Kendinizi en fazla ne yaparken mutlu, huzurlu hissediyorsunuz? İşte bu eylemler sizin akış anlarınız ve İkigai ’nizi bulmada size rehberlik edecek en manâlı açılış noktanız Burada manâlı olan nokta ise; aşırı yemek yemek, saatlerce TV önünde abur cubur harcamak, uyuşturucu, alkol gibi anlık zevklerden ziyade; bu akışa getirecek nitelikli etkinlikleri odağınıza almanızdır İkigai ’mi Nasıl Keşfederim ? Ilk Olarak sizi akışta hissettiren bütün anların bir listesini çıkarın Arkadaşlarınızla sohbet etmek, denizde yüzmek, çocuğunuzla ilgilenmek, yemek yemek gerçekleştirmek vs sizi akışta hissettiren her anın bir listesini yapın Bu etkinliklerin her birinin yanına yalnız mı yoksa bir toplulukla mı yaptığınızı yazın Bu etkinliklerin sizin için ne anlayış geldiğini özet olarak 1 tümce ile açıklayın Ve bu listenin altına hayatınızda mutlaka yapmış almak istediğiniz minimum 5 şeyi yazın ve sizin için anlamını 1 tümce ile açıklayın Kendi listemin bir kısmını misal olması için paylaşıyorum: • Koçluk yapmak Kalabalık Amaçlarına, hayallerine giden yolda insanlara yol arkadaşı yapabilmek; olası olduğu dek çok hayata dokunabilmek, yardımsever edebilmek • Psikoloji kitabı okumak Yalnız Kendimi ve dış dünyayı daha iyi tahlil edebilmek • Arkadaşlarımla, ailemle sohbet etmek Topluluk Ruhsal olarak kendimi beslemek • Yoga yerine getirmek Yalnız +Kalabalık Kendi içime dönüp, özümü hatırlamak Akışın keyfini çıkarabilmek • Yararlı olabilecek içerikler yazmak, üretmek Yalnız Düşüncelerimi tasvir etmek ve diğer insanlara muavin edebilmek • Doğa yürüyüşleri gerçekleştirmek Yalnız + Kalabalık Kendimi hafifletmek; doğaya, diğer canlılara bölge farkındalığımı kuvvetlendirmek • gezmek Topluluk Yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler tanımak Ben hayatımda en fazla… • Yazdığım bir kitabı yayınlamış almak… • Muhtemel olduğunca fazla yere dolaşmak, özellikle Hindistan ve Japonya ’ya mutlaka gitmiş elde etmek… • azami sayıda insanın, daha mutlu bir yaşam sürmesine katkıda bulunmuş almak… • İyi bir eş, sadık bir arkadaş, uğurlu evlat ve mutlu bir birey olarak ömrümü geçirmiş elde etmek… • Okumaktan, gelişmekten, ilerlemekten hiç vazgeçmemiş bir hayat yaşamış edinmek… İSTİYORUM Listeden de görebileceğiniz gibi benim İkigai keşif sürecimde listedeki etkinliklerin az kalsın hepsi benzer esas noktalara dayanıyordu: İnsanlara yararlıyardımcı olabilmek; kendime dönük gelişimime yardımcı eylemlerle mücâdele etmek Şimdi siz kendi listenizi incelediğinizde ne görüyorsunuz? Sizin etkinliklerinizin ve hayatınıza yıllar daha sonra dönüp baktığınızda yapmış almak istediğiniz şeylerin müşterek noktası nereye, hangi eylemlere dayanıyor? Bu eylemleri alıp, hayatınızın her alanına nasıl dahil edebilirsiniz? Bu arzu eylemlerinizi nasıl mesleğiniz haline getirebilirsiniz? Heves eylemlerinizi sosyal hayatınızın her alanına nasıl nüfus ettirebilirsiniz? Unutmayın Nietzche ’nin ünlü cümlesini: ‘ ’Yaşamak için nedeni olan herkes, her türlü nasıla katlanır ’ ’ Ilk başlarda listenizi oluşturamazsanız veya listenizde İkigai ’nizi keşfetmenize tezgâhtar olacak eylemleri yakalayamazsanız bunu tasa etmeyin Bunun üstünde göz önünde bulundurmak için kendinize süre tanıyın, kendinizi keşfetme serüveninin tadını çıkarın Veya gelin emailikigaikoc@gmailcomemail yazın ve İkigai buluş sürecinize beraber çıkalım Sizin akıntı anlarınızı, arzu eylemlerinizi dinlemeyi, İkigai ’nize giden buluş sürecinize karşılıklı olarak yol haritanızı beraber oluşturmayı heyecanla bekliyorum sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt