Son Konu

Çocuklarla oynamak zihin geliştiriyor

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim*Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim*Dalı Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr Hatice Kumcağız, çocukların zihinsel gelişiminde*oyunun manâlı rolü olduğunu zihinsel gelişimlerine katkı maddesi için ebeveynlerin de*çocuklarının oyunlarına katılması gerektiğini söyledi

Kumcağız, çocuk için oyun sürecinin,*önemli bir öğrenme aracı olduğunu belirtti
Çocukların oyun yoluyla düşünmeyi, kendini tanımayı, açıklama etmeyi*öğrendiklerini anlatan Kumcağız, oyunun, çocuğun fiziksel, zihinsel, dil,*şehvetli ve sosyal yönden gelişimini hızlandırdığını kaydetti
Oyun sürecinin bilhassa 3 yaş civarındaki çocuklar için önemli olduğunun*altını çizen Kumcağız, şu bilgiyi verdi: Bu dönemde kız çocuklar anneyle, erkek çocuklar ise babayla özdeşim*kurmaktadırlar Çocuklara dinç model elde etmek için keza annenin hem de babanın*çocuğuyla süre geçirerek oyun oynaması, kaliteli bir paylaşım yaşanmasına niçin*olacaktır Bu şart çocuğun öğrenmesini artırdığı gibi çocuğun psikolojisi*açısından da çok büyük önem talep etmektedir
EBEVEYNLER OYUNUN ÖNEMİNİN FARKINDA DEĞIL
Oyun oynamanın çocuk gelişimindeki öneminin ebeveynler göre farkına*varılmadığını dile getiren Kumcağız, ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynamalarının*birincil adımının fikirlerini empoze etmek yerine, çocuğun liderliğini, fikirlerini ve*düş gücünü takip etmelerini karşılamak olduğunu söyledi
Çocuklar sessizce oyun oynarken öyle fazla ebeveynin doğal olarak bu durumu*kendi işlerini bitirmek için bir fırsat olarak gördüklerine göze çarpan eden*Kumcağız, şöyle devam etti: Çocuklar kendi kendilerine oynarken genel olarak ebeveynler bunu yemek yemek*gerçekleştirmek veya gazete okumak için bir fırsat olarak görürler Bunu yaparak, çocuğa*sessizce oyun oynamasını ne kadar takdir ettiğinizi gösterememiş olursunuz Sonuç*olarak çocuğunuz kimsesiz oyun oynadığında kendini görmezden geliniyor hisseder ve sadece gürültü çıkardığında veya dikkat sürüklemek için bilinçli bir şeyler*yaptığında alaka toplayabildiğini düşünür Eğer oyuna alaka gösterirseniz, sizin*dikkatinizi sürüklemek için uygunsuz yollar bulmaya daha az ihtiyaç duyar
Oyunun çocuğun dil gelişimini de olumlu etkilediğini ifade eden Kumcağız,*ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:*Çocuğunuzun oyunuyla ilgili olduğunuzu kullanmak için çocuğunuzun ne*yaptığı hakkında destekleyici yorumlar ve talimatlar yapmalısınız Bu girişim*dil gelişimini de faal şekilde destekler Ara Sıra ebeveynler muavin olmaya*çalışırken, çocukların nasıl problem çözüleceğini ve kendi başına oyun*oynanacağını öğrenmesini zorlaştırırlar Ebeveynin çok fazla yardım etmesi ya da işin tamamını üstlenmesi çocuğun kendine güven hissini azaltır ve yetişkine*bağımlılığı teşvik eder

Üst Alt