Son Konu

Logitech G29 Direksiyon Seti İncelemesi

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
logitech-g29-direksiyon-seti-inceleme-1620066936.jpg

Simülatör dünyası her geçen gün büyümeye devam ederken elbette bu dünyayla tanışan insan sayısı da birebir halde artıyor. Sanal ortamda süper rekabetleri ve eğlenceli anları gören ya da yarışmak dışında kendisi ya da arkadaşlarıyla araç sürmek isteyen birçok kişi, Google’ı açıp ‘direksiyon seti’ aramasını katiyen gerçekleştiriyor.

Karşımıza pek çok direksiyon seti modeli bilhassa fiyatı ‘uygun’ olan direksiyonların birden fazla, maalesef üretim kalitesinden mahrum ve sizi bu dünyadan soğutacak bir tecrübe vadediyor. Biraz araştırma yapan herkesin karşısınaysa başlangıç düzeyi için artık tıpkı fiyat düzeyinde olan standart seçenekler dökülüyor. Bu seçeneklerden biriyse benim de tercih ettiğim direksiyon seti Logitech G29. Pekala, 2015 yılında piyasaya sürülen bu direksiyon seti nasıl bir tecrübe sunuyor? Artıları ve eksileri neler? Bu soruların yanıtını, kendi tecrübemle sizlere olabildiğince net ve açık bir formda aktaracağım. Olağan uzun uzun okumak istemeyenler için genel bir özet sunmadan geçmeyelim:
  • Not: Yazı boyunca aktardıklarım, direksiyonun Xbox dayanaklı modeli olan G920 için de tıpkı olacaktır.
Logitech G29 direksiyon seti incelemesi:

6e7c2044ea5fd685ead9565488a14eb72a257dfd.jpeg

Logitech G29’u kim almalı?
  • Simülatör dünyasıyla birinci kere tanışmak isteyenler ve bu tanışmayı en problemsiz bir formda yapmak isteyenler,
  • PlayStation ve PC sahipleri (Xbox sahibiyseniz G920’yi tercih etmelisiniz. İki direksiyon seti de birebir donanımı taşıyor, tek fark konsol desteği),
  • Rahat ve problemsiz bir sürüş tecrübesi yaşamak isteyenler,
  • Uzun yıllar dayanacak bir direksiyon isteyenler.
Artı tarafları:
  • 900 derece dönme açısı,
  • Gereç kalitesi,
  • Elinizin klavyeye gitmesini engelleyecek derecede fazla tuş,
  • Hem yarış araçlarını hem olağan araçları garipsettirmeden kullandıran direksiyon tasarımı,
  • Yazılım dayanağı,
  • Neredeyse her oyunun takviye sunması,
  • Üçüncü taraf kesimlerle özelleştirilebilir olması,
  • Yeni jenerasyon konsol (G29’da PS5, G920’de Xbox Series S/X) dayanağı.
Eksi istikametleri:
  • Geri yansıyı dişli sistemiyle iletmesi,
  • Geri reaksiyonun sesli olması,
  • Geri reaksiyonda meyyit alan bulunması,
  • (Kişisel) Fren pedalının yumuşaklığı,
  • Fiyatı (Genel teknolojik eser sorunu).
Kendi tecrübem:

Neden Logitech G29’da karar kıldım?

893a74634e108c2c0c93324074b9de0aa50e5082.jpeg

Google’da giriş düzeyi için düzgün bir direksiyon seti arayan herkes, bilhassa fiyat konusunda iki seçenekle karşılaşıyor: Logitech G29/G920 ve Thrustmaster T150 Pro Force Feedback. Ben de bu iki seçenekle karşılaştım ve karar vermek için kullanıcılara başvurdum. Okuduğum tüm incelemeler, bana ortadaki en büyük farkın direksiyonların force feedback’lerinde, yani aracı sürerken titreşimle verdikleri geri yansıda olduğunu gösterdi.

Bunu ele aldığımda elbette Thrustmaster T150 Pro öne geçen seçenek olmuştu. Lakin iki eserin fotoğraflarını yan yana getirdiğimde dürüst olmak gerekirse seçimim çoktan belirli olmuştu. Thrustmaster, dümdüz, kıvrımsız ve büsbütün plastik olan bir tasarım ve küçük pedallar taşırken Logitech G29, deri işlemeli ve daha ‘tutulur’ gözüken bir direksiyon, daha büyük ve şık pedallar ve elbette daha fazla tuşa konut sahipliği yapıyordu. Force feedback konusunu pek de başıma takmayarak (belki de takmalıymışım) siparişi verdim.

Bugüne kadar elde ettiğim tecrübe:

8efa5c7f654049ced7cf59d060f3e3cb081662b6.jpeg

Özet geçmek gerekirse direksiyon, uzun yıllar boyunca bakım yaptığınız takdirde sorun yaratmayacak bir yapıya sahip. Sürüş kısmında direksiyonda ve pedalda yaptığınız her hareket oyuna gecikme olmadan ve yüksek doğrulukta aktarılıyor. Force feedback konusunda makus yorumlarım olsa da genel olarak bilhassa giriş düzeyi için bu direksiyonun çok düzgün bir seçim olduğunu söyleyebilirim. Artık başlayalım başlık başlık anlatmaya.

Direksiyonun kendisi:

Direksiyon setinin tecrübelerini aktarmaya başlarken, direkt simitten başlayarak pedallara kadar ineceğim. Direksiyonun simidindeki deri kaplama, ziyadesiyle tatmin edici ve beğenilen bir tutuş hissiyatı sunuyor, direksiyonun en sevdiğim kısmı da burası. Direksiyon ortasında yer alan 19 farklı tuş da yarış simülatörlerinden tırlara birçok oyunda yanlışsız tuş atamaları yaptığımda klavyeye gereksinim duymamamı sağlıyor.

Direksiyon simidinde ve kontrolcüde aktarabileceğim tek bir sorun bulunuyor: Fotoğrafta gördüğümüz kırmızı ufak simit, fonksiyonel bir tuş. Ancak bu tuş oyunlarda harika bir kullanım sunabilecekken (Örnek: F1 2020’de ERS ve diferansiyel üzere ayarlar) her nedense bunu nitekim yapamıyor. Simidi her döndürdüğünüzde tuşa basmış üzere bir his alıyor olsanız da tuş, başına nazaran istediği vakit ve açıda çalışıyor. Bu da istediğiniz halde bir ayar yapmanızı engelliyor. Öteki tuşlardaysa ne işlev ne de hissiyat konusunda hiçbir sorun yaşamadım.

Kulakçıklar:

Logitech G29’un kulakçıkları, direksiyonu yarış yaparken tam kavradığınızda nitekim hoş bir his sunuyor. Gereç kalitesi açısından hiçbir olumsuzluğu bulunmayan direksiyonun çubukları da büsbütün paslanmaz çelikten yapılmış. Ancak bu çubuklar hakkında aktarabileceğim tek olumsuz şey, rastgele bir dirence sahip olmamaları. Çubuklar, bir kulakçık için ziyadesiyle yumuşak. Vites artırmaya kalktığınızda somut bir tecrübe yaşamıyorsunuz. Bu durumsa direksiyona takılan kolay mıknatıslı aparatlarla çözülebiliyor.

Gelelim o kutunun içine:

2b6f3dc83f9582b1810d79c49482f7c7ce181e19.jpeg

Logitech G29’un içinde fiyatına nazaran işini ziyadesiyle âlâ yapan iki motor bulunuyor. Bu iki motor, direksiyonda bulunan dişli sistemini (sarmal) hareket ettirerek oyun içindeki olayları hissetmenizi sağlıyor. Ancak tecrübesi bir nebze makus yapan şey de bu sistemden doğuyor. Dişli sistemi, tabiatı gereği akıcı bir reaksiyon sunamıyor. Örneğin bilhassa yüksek süratte dönüş yaparken direksiyonu çevirmeye çalıştığınızda dişlilerin tek tek geçişini hissedebiliyorsunuz.

Tıpkı formda yeniden dişli sisteminden kaynaklı olarak farklı bir sorun daha bulunuyor. Direksiyonda geri yansıyı hissetmenizi engelleyen, o anki konumda hem sağa hem sola eşit bir biçimde yayılan bir ‘ölü alan’ bulunuyor. Bu alan sadece birkaç milimetre de olsa hassas bir halde direksiyon çevirmeye çalıştığınızda size hiçbir direnç göstermediğinden birdenbire direnç gösteren noktaya geçtiğinizde tecrübenizi olumsuz etkileyebiliyor.

Force feedback kaynaklı bir öteki şikâyet mevzusuysa aygıtın çıkardığı ses. Olağan bir pistte sürerken kerb’lerden geçtiğiniz vakit şayet force feedback, oyunda sonuna kadar açılmış durumdaysa komşularınız meskeninizde kırıcı matkap çalıştırdığınızı sanabilir. Force feedback sonuna kadar açılı değilken de direksiyonu kullanmanız, gece saatlerinde ıstırap yaratabilir.

Bu söylediklerimden Logitech G29’un force feedback kalitesinin yerlerde olduğunu algılayabilirsiniz. Ancak durum tam olarak bu değil. Direksiyon, genel manada yeterli bir tecrübe sunuyor. Otomobilin döndüğünü, kaydığını, viraja süratli girdiğinizi ve düz olmayan bir tabanda olduğunuzu pek yeterli hissedebiliyorsunuz. Yeniden de force feedback’e ziyadesiyle ehemmiyet verecek birisiyseniz, bu mevzuda setin en büyük rakibini, Thrustmaster T150 Pro’yu tercih edebilirsiniz. Thrustmaster, Logitech’ten farklı olarak daha hassas ve sessiz çalışan kayış sistemiyle force feedback tecrübesi sunuyor.

Pedallar:

7a620d414fcc754dae0c089e3698ed9858e36f61.jpeg

Logitech G29, bugün 50 bin TL’ye kadar satın alabileceğiniz otomobillerin birçoklarından daha güzel bir pedal materyaline sahip. Pedalların yüzleri ve gövdeleri de tıpkı kulakçıklar üzere paslanmaz çelikten yapılmış. Gaz pedalı yumuşak ve hoş bir tecrübe sunarken debriyaj, hafif ve yerinde bir dirençle kendisini gaz pedalından ayırıyor.

Lakin iş fren pedalına gelince debriyaj ve gazın kendi alanında sunduğu tecrübenin kalitesini bulamıyorum. Öteki iki pedal olması gerektiği üzereyken fren pedalı tam olarak o denli değil. Pedal, bir noktaya kadar çabucak hemen debriyajla tıpkı yumuşaklığa sahip. Bu yumuşaklığın akabinde kolay plastik bir kesimin yay düzeneğine eklenmesiyle oluşturulan çok yapay bir sertlik bulunuyor. İkisi ortasındaki geçiş de tecrübesi makus etkileyebiliyor.

Logitech, fren pedalında gerçek otomobillerde olduğu üzere giderek sertleşen bir direnç sunmak istemiş. Ancak bunu yansıtmayı başaramamış. Sert kısma kadar olan fren aralığı, oyunlarda %70-80 frenleme olarak yansıyor, sert kısımda fren %100’e tırmanıyor. Yumuşak kısım, yumuşak fren yapmak istediğinizde ayaklarınızı çok hassas kullanmanızı gerektiriyor. Öte yandan sert fren yapmak istediğimde birinci başta hissettiğim yumuşaklığı saymazsam, plastik modül sayesinde en azından frene nitekim abandığınızı hissedebiliyorsunuz. Yumuşak kısım, birinci başta çok canımı sıkmış olsa da kullandıkça alıştım.

Üçüncü taraf modifiyeler:

86f5f30e45f83735d9b95cb286088c995d890a7e.jpeg

Logitech G29’un en hoş yanlarından birisi de her tarafıyla özelleştirilebiliyor olması. Direksiyon simidini GT, F1 vs. araçların simitleriyle değiştirmek isterseniz, internette pek çok satıcıdan alabileceğiniz modeller mevcut ve birkaç vidayı çıkarıp yine yerine takarak simidi değiştirebiliyorsunuz. Tıpkı formda fren pedallarını içinde bulundukları plastik kasadan çıkararak hazır pedal platformlarına ya da kendi oluşturduğunuz bir platforma yerleştirebiliyorsunuz. Az evvel bahsettiğim gerçekçi olmayan fren hissi meselesini da fren yayını değiştirerek halledebiliyorsunuz. Bunu ben de en kısa müddet içinde yapmayı planlıyorum.

Bakımını yaptığınız sürece kullanım en uygun seviyede oluyor:

Logitech G29’un bakım gerektirdiğini aklınızın bir köşesine yazmanız gerekiyor. Ben, her birkaç ayda bir direksiyonun içini açarak dişli sistemini yine gres yağıyla yağlıyor, pedalların devrelerini de kontakt spreyle temizliyorum. Birebir biçimde benim üzere G29 Shifter da satın aldıysanız, içini açarak genel bir paklık yapmanızda yarar var. Tüm bu süreç azamî 90 dakika sürüyor. Bakım yapmadığınız takdirdeyse pedalların vakit zaman yanlış yansılar verdiğini görebilir, direksiyonun da akıcı bir tecrübe sunmadığını net bir biçimde görebilirsiniz.

Thrustmaster yerine G29 tercih etmenizi sağlayacak bir neden:

Bir direksiyon setinin tecrübesini artırmak için en büyük yardımcılardan birisi de vites kutuları. Hem Logitech G29 hem de Thrustmaster T150 Pro, tıpkı kutu içinde vites kutusuna konut sahipliği yapmıyor. Ancak iki marka ve model ortasındaki en büyük farklardan biri de burada doğuyor. Logitech’in G29 Shifter vites kutusu, günümüzde 650 – 750 TL aralığında satın alınabiliyor. Thrustmaster T150 Pro’ya uyumlu olan TH8A vites kutusuysa neredeyse direksiyonun kendisi kadar değerli. Thrustmaster vitese sahip olmak için yaklaşık 3.000 TL’yi daha cebinizden çıkarmanız gerekiyor.

Merak edenler için G29 Shifter hakkında:

Logitech G29’la birlikte G29 Shifter vites kutusunu da satın almayı tercih ettim. Vites kutusu, vakit zaman bahsettiğim bakımsızlık nedeni dışında hiçbir sorun yaşatmadı. Viteslerin yanlış geçtiğini gördüğümde içini açıyor ve temizleyip yine takıyorum; her şey tıkır tıkır çalışıyor. Vites kutusunun genel hissiyatı da çok yerinde G29 Shifter’da zorlayarak şikâyet edebileceğim tek mevzuysa bir evvelki model olan G27’deki tuşlardan yoksunluğu. Be Logitech, ne olurdu G29 Shifter’a da tıpkı tuşları koysaydın?

Logitech G29 ya da G920 alınır mı?

a3f6653406fa3c4a59364e446e06d1d9c3b8790b.jpeg

Simülatör dünyasına atılmak isteyen ve bahsettiğim sıkıntılardan etkilenmeyecek (özellikle rakibindeki force feedback avantajına rağmen) herkes, Logitech G29’u satın alabilir. Ama şunu söylemek gerekiyor ki yurt dışında ‘giriş düzeyi, fiyat/performans’ olarak betimlenen direksiyon seti ve rakip direksiyon setleri, muhakkak bu fiyatları hak etmiyor (yazıyı yazdığım an itibariyle G29 Shifter olmadan en ucuz 3.599 TL). Fakat fiyatı bir kenara bırakıp sadece düzeye bakarsak, G29 kendi sınıfında epey âlâ bir alternatif. PlayStation 5 ve Xbox Series S/X (G920) dayanaklarının sunuluyor olması da bu direksiyonların daha fazla ömre sahip olduğunu gösteriyor.

Logitech G29 hakkında merak ettiğiniz yahut bahsetmeyi unuttuğumu düşündüğünüz şeyler varsa, yorumlarda belirtebilirsiniz.

Şayet Logitech G29 direksiyon seti almayı düşünüyorsanız aşağıdan ulaşabilirsiniz:
  • Amazon
  • GittiGidiyor
  • n11

Üst Alt