Son Konu

iPad Üzerinde Windows 3.1 Çalıştırıldı

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Windows-3.1-iPad.jpg

Windows 3.1, Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlarda kullanılmak için 1992 yılında piyasaya sürülmüştü. Peki eski işletim sistemini iPad’inizde çalıştırmak ve nostalji ister misiniz?

Bilindiği üzere iPad’ler iOS ve iPadOS işletim sistemleriyle birlikte geliyor. Ancak Fast Company teknoloji editörü Harry McCracken, Windows’un 3.1 sürümünü iPad’e kurmanın bir yolunu buldu. iDOS adlı bir uygulama sayesinde, bir iPad’e üçüncü taraf uygulamaları destekleyen bir masaüstü ortamını getirebilirsiniz.

Windows-3.1-iPad2-640x318.jpg

iDOS, temelinde iPad’de DOS oyunları çalıştırmak ve oynamak için geliştirilmiş bir uygulama. Bu uygulamayı App Store’dan indirmek mümkün ancak iPad’e yüklemek için yasal bir Windows kopyasına ihtiyacınız var. Ayrıca tek seferlik 4.99 dolar ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

iPad Üzerinde Windows 3.1 Deneyimi

İlk olarak Windows 3.1 dosyalarını iPad’inizin Dosyalar kısmına aktarmanız gerekiyor. iDOS, uygulamaya dahil edeceğiniz şeyler için Dosyalar uygulamasında bir klasör oluşturuyor. Daha sonra dosyaları iDOS’a yükleyebilir ve işletim sistemini kurabilirsiniz.

Windows-3.1-iPad3-640x418.jpg

Görünüşe bakılırsa Windows 3.1’e iDOS aracılığıyla ek üçüncü taraf uygulamaları yüklemek de mümkün. Bu bağlamda oyunları, üretkenlik araçlarını, yardımcı programları ve daha fazlasını archieve.org‘da bulabilirsiniz. HowToGeek editörü Benj Edwards, Civilization II gibi oyunlar da dahil olmak üzere iPad’inde çalışan birçok klasik Windows oyunu paylaştı.

Üst Alt