Son Konu

Çin Merkez Bankası, CBDC İçin Alibaba’s Ant Group ile Ortaklık Kuruyor

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
cin.jpeg

Çin Halk Bankası (PBoC) ve Alibaba Group’un bağlı kuruluşu Ant Group, CBDC destekleyen bir platform oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Küresel Times’a nazaran PBoC, e-CNY’nin geliştirilmesi için son üç yıldır Ant ve Tencent ile birlikte çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

VOA News, 3 Mayıs’ta Çin merkez bankası ve Alibaba’nın ortağı Ant Group’un karşılıklı eforlarla dijital bir yuan geliştirmek için muahede yaptığını duyurdu. Hareket ortaklaşa bir halde tanıtılacak ve geliştirme Ant’s Group platformu tarafından gerçekleştirilecek.

Gelen bilgilere nazaran PBoC, son üç yılda Ant ve Tencent ile dijital yuan için çalışmalarını sürdürdü. Alibaba’nın bağlı kuruluşu ile Çin hükümeti tarafından oluşturulan çok uluslu teknoloji şirketi Tencent ortasındaki bir ölçü gerginliğe karşın, her iki kuruluş da CBDC’nin yapısını ve dağıtım kanallarını inşa etme kararlılığını sürdürdü.

Lakin Geo Securities CEO’su Francis Lun, ülkedeki en büyük ödeme sağlayıcılarından biri olan Ant Group ile Çin’deki siyasi durum ortasındaki koalisyonla ilgili tasalarını lisana getirdi:

“Çinli yetkililer Ant’a, büyük datalarınızı merkez bankasına teslim etmeniz gerektiğini söylüyor. Bilgiler, Komünist Parti iktidar olana kadar özel ellerde kalmayacak.”

Dijital Yuan “Eşsiz” Olacak

Çin Merkez Bankası yetkilileri, CBDC’lerinin cinsinin tek örneği olacağını açıkladılar. VOA raporuna nazaran, e-yuan “hükümet nezareti için bir araç” olacak.

Francis Lun, CBDC’nin hükümetin her kullanıcının süreçlerini “big brother” üzere denetim etmesini sağlayacağını söyledi. Lun ayrıyeten dijital yuan’ın yurt dışına yayılması halinde Çin’e büyük bir avantaj sağlayacağını, ek olarak ABD’nin ekonomik hakimetinin de sekteye uğrayabileceğini lisana getirdi.

Dijital yuanın ortaya çıkış sebeplerinden birinin, doların kıymetini düşürmek olduğu ifada edilse de, J Capital Research’ün araştırma yöneticisi Anne Stevenson-Yang bu görüşe katılmıyor:

“Bu büsbütün farklı bir para ünitesi. Rekabet içinde oldukları fikrine çok fazla odaklanıldığını düşünüyorum.”

Üst Alt