Son Konu

Chrome, macOS’ta Safari’den 10 Kat Fazla RAM Kullanıyor

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
google-chrome-macosta-safariden-10kat-fazla-ram-kullaniyor-1613828592.jpg

Günümüz tarayıcılarının bilgisayarlarımızda işletim sistemi üzere çalıştığını çabucak hemen bilmeyen kalmadı. Windows bilgisayarlara göre macOS işletim sistemli bilgisayarların daha stabil ve kararlı çalıştığı düşünülüyor. Fakat yapılan araştırmalar aslında uygulamaların macOS’u bile ne kadar yorabildiğini gözler önüne seriyor.

Morten Just tarafından yapılan araştırmaya nazaran Google Chrome macOS’ta, Safari’ye nazaran 10 kat fazla RAM kullanıyor. Google’ın Chrome’u hem bir data toplama aracı olarak kullanması hem de Chrome’un işletim sistemi üzere davranması aslında önemli bir RAM tüketimini tetikliyor.

Podcast dinlerken araştırma yapma gereği duydum

42e38c80304ba10dd512d0ef7cc6d75b276907bf.jpeg

Morten Just şöyle belirtiyor: “Fan o kadar gürültülü çalışmaya başladı ki dinlemeye çalıştığım Podcast’i zar sıkıntı duymaya başladım. Tüm Chrome sekmelerini kapattıktan sonra fan sesi azaldı ve büsbütün sessiz hale geldi. Sanal makinede yeni bir macOS heyetimi yaparak evvel 2 sekmeli sonra 54 sekmeli bir test çalıştırdım. Chrome uzantıları devre dışıyken bir test yaptım” diyor. Tarayıcıda Twitter, Gmail testi yaparken 2 sekmeli testte Chrome 1 GB RAM kullanırken, Safari yalnızca 80 MB RAM tüketimi yapıyor.

Tıpkı testleri Big Sur çalıştırarak yapan Just, i9 işlemci ve 32 GB RAM’li Mac’de bu sonucun daha makûs olduğunu fark etmiş. Google Chrome’un kararsız çalışması ve yüksek RAM bellek tüketiminin yalnızca Windows PC’lere ilişkin olmadığı sizi keyifli eder mi bilemeyiz lakin Chrome’un işletim sistemi performansını yerle yeksan ettiği kanıtlanmış oldu.

Sizlerin Google Chrome konusundaki kanıları nelerdir? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.

Üst Alt