Duyuru

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konular sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Kuazar Nedir?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bunları biliyormusunuz kategorisinde urgot tarafından oluşturulan Kuazar Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 221 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bunları biliyormusunuz
Konu Başlığı Kuazar Nedir?
Konbuyu başlatan urgot
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan urgot
urgot

urgot

Üye
Mesajlar
1,806
Tepkime puanı
2
Puanları
38
Yaş
32
Konum
Rusya
Corona Virüs Nedir
Çin'den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Coronavirus (COVID-19), Türkiye'de iki vakanın görülmesiyle birlikte birçok kişide paniğe sebep oldu. Dünyanın, bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs ile yeniden karşı karşıya olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hekimleri, “Bilgi kirliliği ve manipülatif hareketlere dikkat edilmeli, doğru yerden doğru bilgi alınmalı, panik yapılmamalı.” şeklinde konuştu.
Kuazar ismi quasi-stellar object (QSO), yani yarı yıldızsı cisim kelimesinden türemiştir. Nokta kaynak gibi göründüklerinden dolayı, ilk gözlendiklerinde oldukları düşünülmüştür. Fakat uzaklıkları ve tayfları incelendiğinde yıldız olmadıkları ortaya çıkmıştır.

Kuazarların, merkezlerinde yer alan bir süper kütleli karadelik (SMBH) ve bunun etrafındaki toplanma diskinde bulunan gaz tarafından enerjisini sağladığı düşünülmektedir.

Toplanma diskinde bulunan gaz zamanla karadeliğin üzerine doğru çöktükçe; X-ışını, moröte, görünür bölge, kızılöte ve radyo olmak üzere çeşitli dalga boylarından elektromanyetik ışıma saçar. En parlak kuazarlar, saniyede 1048 erg‘lik bir enerji çıkışı oluşturabilir ki bu da Samanyolu gibi büyük galaksilerin yaptığı ışımadan binlerce kat daha fazladır.

Bir sanatçının tasviri.Kuazarlarda Farklılık Yaratan Bir Özellik
Kuazarlar bir aktif galaksi çekirdeğidir (AGN‘dir). Bir fikre göre AGN’ler (kuazar, blazar, seyfert, radyo galaksi vb.) aslında aynı cisimlerdir. Fakat onlara olan bakış açımıza göre farklı özellikler gösterdiğinden ötürü, farklı cisimler gibi algılanırlar. Kuazarlar da bu grubun bir üyesidir.


Fakat ilginç bir biçimde, diğer AGN’ler etrafımızda rastgele uzaklıklarda dağılmış olmalarına rağmen, kuazarlar çoğunlukla bizden uzakta yer alır (yüksek kırmızıya kayma gösterirler). Gözlenen en uzak kuazar z=7.085 değerine sahiptir. Yani bir başka deyişle o kadar uzaktır ki, bu kuazara baktığımızda gördüğümüz manzara, evrenin 800 milyon yıl yaşındaki haline denk düşer.
 

Yazar: urgot
Article Title: Kuazar Nedir?
Source URL: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Benzer konular Forum Tarih
Y Sorularla İslamiyet 0 67
Y Bunları biliyormusunuz 0 77
kalavun54 Site Tanıtım 0 106
Y Sağlıklı Yaşam 0 64
Y Sağlıklı Yaşam 0 69
Y Sağlıklı Yaşam 0 61
Y Sağlıklı Yaşam 0 57
Y Sağlıklı Yaşam 0 57
Y Sağlıklı Yaşam 0 55
Y Sağlıklı Yaşam 0 57
Y Sağlıklı Yaşam 0 51
Y Sağlıklı Yaşam 0 90
Y Sağlıklı Yaşam 0 66
Y Sağlıklı Yaşam 0 112
urgot Sağlıklı Yaşam 0 84
urgot Sağlıklı Yaşam 0 88
urgot Sağlıklı Yaşam 0 59
urgot Sağlıklı Yaşam 0 52
urgot Sağlıklı Yaşam 0 62
urgot Sağlıklı Yaşam 0 107
urgot Sağlıklı Yaşam 0 87
urgot Sağlıklı Yaşam 0 56
urgot Sağlıklı Yaşam 0 45
urgot Sağlıklı Yaşam 0 75
urgot Bunları biliyormusunuz 0 59
urgot Bunları biliyormusunuz 0 58
urgot Bunları biliyormusunuz 0 58
urgot Bunları biliyormusunuz 0 47
urgot Bunları biliyormusunuz 0 73
urgot Bunları biliyormusunuz 0 53

Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst