Son Konu

ataturkun ı olculerde yaptığı degişikler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ataturkun ı olculerde yaptığı degişikler

Ağırlık ve Uzunluk Olculerinde Yapılan Değişiklikler

Osmanlı zamanında kullanılan uzunluk olculeri genellikle endaze, parmak, arşın, adım, ayak ve kulac olarak sıralanabilirOsmanlı doneminde 60 cm veya 65cm uzunluğa eşit olan endaze, parmak ucundan omuza kadar uzunluğu ifade eden ve ortalama 75,8 cm kabul edilen arşın ile adım, ayak, kulac gibi uzunluk olculeri kullanılıyordu39 Bu olculer standart olculer değildi Hele adım, ayak, kulac gibi olculerle sıhhatli bir iş yapmak hic mumkun değildi Bunların yerine 26 Mart 1931 tarih ve 1782 sayılı kanunla modern dunyanın kullandığı metre sistemi kabul edilmiştir Artık uzunluk olcumu milimetre, santimetre, desimetre, metre, dekametre, hektometre, kilometre ile ifade edilecektir40

Osmanlı zamanında kullanılan ağırlık birimi ise en yaygın itibari ile dirhemdiAğırlık olculerine gelince bu gurubun temel birimi dirhem idi Dirhem Mısır ’da 3,0889 gram, İstanbul ’da 3207 gram idi 400 dirhem bir okkayı oluşturuyordu İstanbul icin bir okka 1,282 gram ağırlığı ifade etmekte idi Diğer şehirlerde okkada kucuk farklılıklar gorulebiliyordu Okka yerine vakiyye ve kıyye tabirleri de kullanılıyordu 44 okka bir kantarı, 4 kantar da bir cekiyi ifade etmekte idi ki, bu hesaba gore, 1 kantar 56,408, 1 ceki de 225,632 kilograma karşılık geliyordu Ancak sonradan 195 okka yani 250 kilogram 1 ceki denildi Bir başka ağırlık olcusu olan batman ise aynı zamanda yuzey olcusu olarak da kullanılmış, farklı ulkelerde farklı zamanlarda farklı standartları ifade etmiştir Altın ve kıymetli taşların olcumunde kullanılan temel birim ise de kırattır Kıratın alt ve ust birimleri ve bunların birbirlerine oranları şu şekildedir 1 37 (Bir tam uc bolu yedi) dirhem bir miskali oluşturur Miskalin 14 ’une denk, dengin 14 ’une kırat, kıratın 14 ’une buğday, buğdayın 14 ’une fitil, fitilin 1 2 ’sine nakir, nakirin 12 ’sine kıtmir, kıtmirin 12 ’sine zerre denilirdi41

1782 sayılı kanun ağırlık olculerinde de batı standartlarını hakim kılmıştır Artık ulke icinde ve dışındaki alışverişlerde miligramdan tona kadar uzanan modern dunyanın olcu sistemi esas alınacaktır Kuyumculukta ise yeni şekli ile 2 desigram ağırlığa tekabul eden kırat da kullanılabilecektir42

Hacim olculeri ile tartılan hububat cinsi ticari emtiada ise kile, şinik, tas, olcek vb olcu birimleri kullanılmakta idi Bu olcumlerin kendi icerisinde bile tutarlılıkları yoktu İstanbul kilesi ortalama 25 kilo, ibrail kilesi 100 kilo idi Kilenin kusuratına kutu denilirdi 8 kutu 1 İstanbul kilesini teşkil ederdi Kilenin 14 ’une de şinik adı verilirdi43 26 Mart 1931 tarihli kanunla sıvı maddelerin hacim olcumlerinde litre sistemi getirilmiştir Bu sistemde mililitreden kilo litreye kadar uzanan bir dereceleme sistemi mevcuttur Katı ve gaz maddelerin hacimlerinin olculmesinde ise milimetrekupten kilometrekupe kadar uzanan bir sistem getirilmiştir44

Osmanlı Devleti ’nde tarla, bahce gibi arazilerin yuzey olcumunde donum ve ciftlik tabirleri kullanılmıştır Bir ciftlik arazi verim durumuna gore 60 ile 150 donum arasında değişebiliyordu Donum adım hesabı ile tespit edilirdi Orta adımlarla eni ve boyu 40 adım olan araziye donum denilirdi45 Olculer kanunu ile yuzey olcusu olarak metrekareden kilometrekareye kadar uzanan bir sistem getirilmiştir

Üst Alt