Son Konu

Pakdemirli'den THK Açıklaması: 'Bu Uçaklar Uçabilecek Kapasitede Değil'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-da0bef588400940dc5a813704ea491718e959979.jpg

Orman yangınlarıyla ilgili bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "İyiye gidiş var, 57 yangın denetim altında" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Etraf ve Şehircilik Bakanı Kurum, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu açıklama yapıyor. Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları şu formda:

Güzele gidiş var, 57 yangın denetim altında. Tüm yangınlara 3 uçak, 9 tane insansız hava aracı, bir insansız helikopter, yangın söndürme tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi, tüm kamu kurumlarından 4 binin üzerindeki çalışanla çabamızı devam ettiriyoruz. Üç Antalya'da bir de Muğla'da kaybımız var. Hava kurallarından bahsetmeye gerek yok. Salı gününe kadar devamı bekleniyor. Ormanlık alanların yanından geçerken dikkatli olalım.

"Dünyanın en başarılı teşkilatlarından biriyiz"

Genel bir bilgi vermek istiyorum. Kanada'da Temmuz ayında 1 milyon 250 bin hektar alan yandı. Geçen yıl Türkiye'de yanan alanların toplamı 20 bin hektardır. Rusya'da Temmuz'da bir milyon hektarın üzerinde alan yandı. ABD'de devam eden yangınlar var. Avustralya'da 6 ay boyunca yangınlar, vurulmak durumunda kalan hayvanları hepimiz hatırlıyoruz. Bu işin gelişmişlikle alakası yok. Tertiple alakası ar. Dünyanın en başarılı bir kaç teşkilatından biriyiz. İmara açılma telaffuzları her vakit konuşuluyor. Anayasanın 164. unsuru orman alanları daraltılamaz der. İstisnalar vardır. Turizmle ilgili tesis yapılacaksa 40 yıldır bunun formları belirlidir. Ormanların yakılmasına gereksinim yoktur. Bu mevzuyu da istismar etmeyelim. Telef olan hayvanlarımız var. Bunların imhasının yapılması gerekiyor. Ziyan görenlere hem erteleme hem de kredi borçlarına ertelemeyi sağlıyor olacağız. yaban hayatında da kayıplarımız var. 22 sera, 650 dekar. Muz serası bunlar. 3 bin küçükbaş, 15 bin dekar zeytini, defne, ağaçlık alan kaybı var.

Kayıplarla ilgili bakanlığımız değerli dayanak sağlayacağız. 15 TIR kadar yardım dağıtacağız bugün ve yarın dağıtıyor olacağız. 50 kadar teknik işçiyle hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Teşkilatımızın moralini yükseltme günüdür bugün. İstismar edilmesi teşkilatımızın moralini bozabilir. Bugünler ulusal birlik günleridir.

"Yangınların sebepleri araştırılıyor"

Yangınların sebebi ile ilgili spekülasyonlar dolaşıyor. Şu an için yangınların sebebi ile ilgili isimli merciler ve kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor. Değerli bulgulara rastlandığı anda gerekli açıklamalar yapılır. Birinci yağmurlarla birlikte ağaçlandırma yapılacak yanan alanlarda. Ekim ayına denk gelir. Vatandaşlarımızdan ağaç ve fidan bağışı talebi geliyor. Vatandaşlarımızdan ricam resmi açıklamalara prestij etmeleri. Bilgi kirliliğine yol açan hususlarda teyit etmeden yorumda bulunmamaları, paylaşmamalarını rica ediyorum. Elim olay üzerinden istismar yaratmak isteyenler oluyor. Şehitlerimiz için tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Gün uzunluğu buradayız. Tüm yangınları buradan izlemeye devam ediyoruz.

THK tenkitlerine cevap

Burada devletin tüm kurumları, devletin 4 bakanı burada. Maalesef söyleyecek hiçbir şey bulamayanlar sanki uçaklar üzerinden biz bir şey söyleyebilir miyiz... Orman teşkilatı dünyanın en donanımlı teşkilatlarından biri. Eksik müdahale yok. Coğrafyaya nazaran uçak değil helikopterlerin daha yararlı olacağı düşünülmüş, vakitle uçaklar filoya katılmış. THK ile sıkıntımız yok, olmaz da. Bu uçak uçabilecek kapasitede değil, uçsa dahi performans verebilecek kapasitede yok. Biz son teknoloji diyoruz hala antikacı dükkanı üzere 60'lardan kalan uçakları kullanalım deniyor. Orman teşkilatı istemediği için 2 yıldır bunları kullanmıyoruz, 2 yıldır daha verimli uçaklar kullandık. Bir tane bu işlerden anlayan insan şunu demeli, helikopter sayınız arttı, noktaya atış yapabiliyorsunuz, bravo. Havada ne kullandığımız değil, yere ne kadar su attığımız kıymetli olmalı. Biz bir de ihale sistemi ile alım yapıyoruz. Envantere de uçak alımı ile ilgili sayın Cumhurbaşkanının talimatı ile çalışmalara başladık. Şu andaki uçakların tedarikçisi de THK. Burada uzay aracı kullanmamız gerekse kullanırız. Ağacın bedeli yoktur. Elbette kusursuz kul olmaz. Bizim de yanılgılarımız olabilir.

Üst Alt