Son Konu

MIT Araştırmacıları, Hurda Alüminyum ve Sudan Hidrojen Üretti

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
mit-arastirmacilari-hurda-aluminyum-ve-sudan-hidrojen-uretti.jpg

MIT, etraftaki kirliliğin azaltılmasına yardımcı olabilecek potansiyel olarak yeşil bir güç kaynağı olan hidrojen üretimi konusunda yeni araştırmalar gerçekleştirdi. Birtakım hidrojen tiplerinin üretimi, değerli ölçüde kirliliğe neden oluyor. Hidrojenle bağlantılı kirliliğin nedeni, üretimi sırasında kimi varsayımların global olarak sera gazı emisyonlarının yüzde 2’sini oluşturduğunu tez ettiği fosil yakıt bazlı süreçler gerektirmesi.

Hidrojenin üretim alanından kullanılacağı yere taşınmasında da ek kirlilik yaratılmakta. MIT araştırmacıları ise hurda alüminyumu suyla tepkiye sokarak hidrojen üreten öbür bir seçenek geliştirdi. Alüminyum, oda sıcaklığında suyla tepkiye girerek alüminyum hidroksit ve hidrojen oluşturuyor. Tipik olarak tepki, ham metali kaplayan ve direkt suyla temas etmesini önleyen bir alüminyum oksit katmanı nedeniyle meydana gelmiyor.

Yeni hidrojen üretim süreci ayrıyeten rastgele bir sera gazı üretmiyor, böylece hidrojenin taşınması sorunu çözülecek. MIT makine mühendisliği profesörü Douglas P. Hart, alüminyumun hidrojen depolamak için bir düzenek haline geldiğini söylüyor.

Araştırmacıların üstesinden gelmesi gereken iki ana zorluk, alüminyum yüzeyin pak ve suyla tepkiye girmeye hazır olmasını sağlamak olmuş. Sistemlerindeki birinci adım, oksit katmanını çıkarmak ve tepkinin devam edebilmesi için tekrar oluşmasını engellemekti. Öteki değerli sorun ise saf alüminyumun çıkarılmasının ve üretilmesinin güç olması. Bu nedenle araştırmacılar, sürecin pratik olması için hurda alüminyum kullanmak istemiş.

Proje araştırmacıları, ticari olarak uygulanabilir olmadan evvel kalan çok sayıda araştırma yapılması gerektiğini söylüyor. Örneğin, alüminyum yüzeyinde bir oksit katmanının oluşmasını önlemek için ülkü bir sistem geliştirilmesi gerekiyor. Bir öteki kıymetli kaygı ise alüminyum alaşımındaki başka elementlerin üretebilecekleri hidrojen ölçüsünü nasıl etkileyeceği.

MIT geçtiğimiz aylarda ise dijital elyaf geliştirmişti.

Üst Alt