Son Konu

İlk gezegenlerarası internet testi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
img id ContentPlaceHolder1imgPicsrc http:bilgilihocamcominternaldatasilkgezegenlerarasiinternettesti5c2d131927a8aalign left Uzay ve Dünya aralarında yapılan ilk internet bağlantısını gerçekleştirdi ABD Milli Havacılık ve uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Uzay ve Dünya aralarında yapılan ilk internet bağlantısını gerçekleştirdi Yapılan denemede, Uluslararası Uzay İstasyonu ’ndan (ISS) Almanya ’daki lego bir robot ‘gezegenlerarası internetle ’ denetim edildi   NASA, Ekim ayı sonunda ISS ile Dünya arasında gerçekleştirilen bir testin başarılı olduğunu açıkladı ISS ’de gerçekleştirilen 33 ’üncü Keşif görevinin kumandanı ABD ’li Sunita Williams, NASA ’nın geliştirdiği bir dizüstü bilgisayarı kullanarak ESA ’nın Darmstadt kentindeki Avrupa Uzay Operasyonları Merkezi ’ndeki lego robotu denetim etti Yapılan test, insanların bir gün Dünya dışındaki gök cisimleri ve öteki gezegenlerden uzakta mesafelerdeki robotları denetim etmesi aşamasında bir ilk olarak kabul edildi NASA ’nın Washington ’daki merkezinde devir bölge iletişim ve navigasyon uzmanı Badri Younes, “Yapılan deneme, yeryüzündeki bir robotu yörüngedeki bir uzay aracından teftiş edebilecek ve gönderilen bilginin her yerde istasyona iletilmesini sağlayacak yeni irtibat sistemini gözler önüne serdi Bu Teknoloji sayesinde bir gün Mars ’ın yörüngesinden Kızıl Gezegen ’deki robotları denetim edebilir veya benzer işlemi Dünya ’dan uydular yoluyla gerçekleştirebiliriz dedi Yeni irtibat sistemi, ‘Delay tolerant networking ’ (DTN) olarak adlandırılan ve kesintisiz ağ bağlantısının sağlanmasıın şiddet olduğu ortamlarda kullanılan bilgiayar ağı teknolojisini misal alıyor Yeni teknolojide, internetin Uzay ’daki uzun mesafelerde ya da robotik sistemlerde ortaya meydana çıkan vakit gecikmesine rağmen çalışması sağlanacak ntvmsnbc Etiketler : Gezeneler   internet   Nasa   Uzay sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt