Son Konu

Deşifre Olunca 750 Milyon Dolarla Kaçmışlardı: Saadet Zinciri Kuran İranlı Aile Türkiye'de Yakalandı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-bc06a4248ea61d8d6d8ecf4f3aad6ba5254b3d52.jpg

İran'da kurdukları sadet zinciri deşifre olunca Türkiye'ye gelen peder ve 4 evladı burada faaliyetlerine devam ederek kısa müddette piyasadan 50 milyon dolar topladı. Farklı devletlerde kurdukları saadet zinciriyle 750 milyon dolardan çokça topladığı tez edilen aileye dün İstanbul polisi operasyon düzenledi. Lüks hayatlarıyla dikkat çeken aile hakkındaki kritik malumatları ise polise şoförün verdiği ortaya çıktı.

s-d389e52665899a88467dcb82ea3791fef37367fa.jpg

Bir kaç yıl evvel memleketleri İran’da 12 bin şahıstan, kurdukları saadet zinciri aracılığıyla para toplayan şebeke üyeleri, deşifre olunca Türkiye’ye kaçtı. Başlangıçta Antalya’da bir mühlet faaliyet yürüten şebeke bir yıl evvel İstanbul’a taşındı. 

Peder Seyed M. J. ile biri kız 4 evladının başkan olduğu şebekenin amaç kitlesini İstanbul’daki güçlü İranlılar oluşturdu. Şebeke, birinci olarak İstanbul’un lüks semtlerinde kiraladıkları villalara yerleşti.

Örgüt üyelerinin şeması şu biçimde belirlendi

s-fedf86c57c5255068adccf57ac7f2db78ed93213.jpg
Varlıklı İranlıların olduğu alanları maksat aldılar

s-2cf6773e5c7dc99d4d1eb3fff5be25eebfdaaaa5.jpg

Gece kulüplerinden, restoranlara, AVM’lerden düğün tertiplere değin bilhassa İranlıların ağır olduğu mekânlar temel uğrak sahaları oldu. Temasa geçilen insanlara yaptıkları faaliyetler anlatıldı. Dubai, Malezya, Ukrayna ve Şili’de güç ve kripto para ünitesi Bitcoin yatırımlarının olduğunu söylediler.

Aylık yüzde 10 kar hakkı verdiklerini söylediler

s-0ac0c069b044caa3e551b12d6299b83e734205c3.jpg

Kısa müddette çok para kazandıklarını anlatan şebeke üyeleri, yüzde 10 aylık kâr behresi verdiklerini anlattı. Örneğin 100 bin dolar veren şahsa her ay 10 bin dolar kâr behresi verildiği anlatıldı. Sisteme giren şahısların 24 ayın ahir 100 bin dolara karşı 240 bin dolar kazandıkları anlatıldı.

Bilhassa kendi ürettikleri kripto para ünitesinin kısa vadede yüzde 60-70 kazandırdığı anlatıldı. Velev kurdukları düzmece kripto para sitesi ile, yatırımcıların elde ettikleri karı gösteren ekran manzaralar dahi paylaşıldı.

2 bin şahıstan 50 milyon dolar topladılar

s-e5478c6007b7d220af47587a66c2b9a0274f6260.jpg

Toplanan paralar, örgütün ABD’deki başkanı Seyed Jafar J.’ye günlük olarak gönderilirken İstanbul’daki şebeke üyeleri birkaç ay evvel sırra kadem bastı. Telefonları ve adreslerini değiştiren şebeke üyelerine ait yapılan kabahat duyuruları sonrası savcılık harekete geçti.

Yürütülen soruşturma sonrası dün sabah gözaltı listesindeki 30 bireye yönelik operasyon yapıldı. 16 kişi gözaltına alınırken, bir kısım şüphelinin ise firari oldukları öğrenildi. Şüphelilerin emniyetteki süreçleri sürüyor.

"Eşimle ve ben 1 milyon dolar para verdik"

s-bad264f24784cf10e5697ccb82261e0f62bf469a.jpg

Şebekeye operasyon yapıldığını duyan aralarında Türkiye'de yaşayan İranlıların da bulunduğu onlarca mağdur ise Emniyet Müdüriyeti binası önüne akın etti. Bu mağdurlardan Davood Esfahani " Çok uygun konuşuyorlardı. Güç şirketinden bahsediyorlardı. Onlara kandık, Eşimle ve ben 1 milyon dolar para verdik. Kelamda aylık ödemelerle paramızı geri alacak ve ikiye katlayacaktık. Ama bir sefer para verdikten sonra ortadan kayboldular. Türk polisine onları yakaladığı için teşekkür ediyorum." dedi.

Mağdur Sevda Erkılıç ise " Bundan 1,5 sene evvel İranlı bir bayan arkadaşımın aracılığı ile maatteessüf bu çeteyle tanıştım. Beni ikna ettiler ve sisteme aldılar. Bana Malezya da bir güç firmasında hissedar olacağımı söylediler. İhtişamlı içtimalar yaptılar. Gözümüzü boyadılar. İran'da binlerce kişisi bu sisteme dahil etmişler. Biz yatırdığımız parayı çoğaltarak geri alacağımızı düşünüyorduk. Lakin her ay öteki bir yalan söyleyerek para ödemesi yapmadılar. Paramı geri istediğimde ise beni tehdit etmeye başladılar. Bu kişiler bütün yerkürede on binlerce kimseyi 750 milyon dolar dolandırmış. Yakalandıklarına çok sevindim." dedi.

Kritik haberleri polise şoför verdi

s-4946301591450618a4b9fab48629d070944daa0e.jpg

İranlılara ilişkin saadet zincirinin çözülmesi için en kritik malumatlar ise şoför olarak yanlarında çalışan F. Y.’den elde edildi. F. Y. tanık olarak alınan sözlerinde şu malumatları verdi:

Yetkililer hadiseyle ilgili soruşturmanın çok cepheli sürdüğünü, gözaltı sayısının önümüzdeki saatlerde artabileceğini söylediler.

Kaynak: Hürriyet, DHA

Üst Alt