Son Konu

Asker Ailesine Devlet Desteği: 800 TL Aileye, 300 TL Askere

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-3677eb7fe1e6f681c2c91aa28f3c9c73cad94e01.jpg

Devlet zarurî askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine sistemli nakit yardımı yapıyor.

Buna, ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’ deniyor. Ödeme 2 ayda bir yapılıyor, aylık 400 lira olmak üzere 2 ayda toplam 800 lira halinde PTT’ye yatırılıyor. Bu yardım en fazla 12 ay yapılıyor.

Ayrıyeten, 18 yaşından küçük muhtaç asker çocuklarına yapılan aylık ödeme de yüzde 50 artışla 100 liradan 150 liraya çıkarıldı. Ödeme iki ayda bir yapılıyor. Yani iki ayda 300 lira verilmiş oluyor.

Kimler alabiliyor?

Askere giden kişi evli ise programdan resmi nikahlı eşi faydalanıyor. Askere giden kişi bekar ise müracaat önceliği annenin; anne hayatta değilse baba müracaatta bulunabilir. Bekar askerin anne ya da babası boşanmışsa asker kiminle birlikte yaşıyorsa (anne ya da baba) o kişi başvurabiliyor. Müracaatlar vilayetlerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. ‘Vakıf Mütevelli Heyeti’ toplumsal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını onaylıyor.

Askerin hanesinde kişi başına düşen gelirin taban fiyatın 3’te birinden az olması gerekiyor. Bu durumun tespitinin yapılabilmesi için yetkili olan kurum Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı.

Bakanlık tarafından gelir testi yapılarak hanede kişi başına düşen gelir hesaplanıyor. 2021 için gelir hududu kaidesi 981 lira. Haneye giren para kişi sayısına bölündüğünde bu meblağın altında çıkıyorsa, o aileye muhtaç asker aylığı bağlanıyor.

Üst Alt