Son Konu

4 Milyon Dolar İçin THK Uçakları Hazırlanmamıştı: Kararname ile Somali'ye 30 Milyon Dolar Hibe Edildi...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-1bebea39c4009eb14a91600a0b13d6b90799b5cf.jpg

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Somali'ye yıllık 30 milyon dolar yardım yapıldığı duyuruldu. 

Somali'ye aylık 2.5 milyon dolar yardım yapılacağı ve toplam yardımın 30 milyon doları aşmayacağı aktarıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda şu tabirlere yer verildi:

1. Donör, iç hukuku ve yıllık bütçe ödenekleri çerçevesinde, alıcıya aylık 2.500.000 ABD doları olmak üzere 30.000.000 ABD dolarını aşmayacak halde hibe nitelikli bir finansal katkı sağlayacaktır.

2. Alıcı hibeyi bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi hedefleri için kullanacaktır. 

3. Hibe, alıcının mali kuralları, idari düzenlemeleri ve uygulamalarına uygun olarak denetlenecektir.

Somali'ye yapılan yardım THK uçaklarının bakım ve tamir masraflarını karşılanmaması üzerinden de eleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde Sabah’tan Barış Şimşek’e konuşan THK kayyımı Aşçı,  “Ekipler Kanada’dan gelip bu uçaklara baktılar. Birtakım modüllerin standart dışı olduğunu tespit ettiler. Onları tamamlamaya çalıştık. Bu uçaklarımızı 2020-2021 ihalelerinde kullanamadık. Uçakları kaldırmamız için 4 milyon dolarlık bir yatırım yapmamız lazım. Türk Hava Kurumu’nun yangın deneyimini kullanmak için Rusya’dan uçak kiraladık.” demişti...

Üst Alt