Son Konu

Öğretmen, Kasap, Fırıncı, Tesisatçı... Danimarka'nın Aradığı Yabancı İşçi Listesinde Hangi Meslekler Var?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-113b14ecd83754dbf90f6811a543b1a254a23a93.jpg

Danimarka, ülkedeki çalışan açığını kapatmak için yeni personel alımı listesini açıkladı. Listede çok sayıda meslek yer alıyor. İşlere AB dışındaki ülkelerden de müracaat yapmak mümkün.

Euronews'in aktardığı habere nazaran, Memleketler arası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) tarafından talep edilen meslekler ortasında, yüksek tahsil görmüş bireyler için 41, vasıflı emekçiler için 47 iş unvanı yer alıyor.

Hekim, öğretmen, mühendis, tesisatçı, kasap, duvar ustası, fırıncı, kuaför, aranan iş kollarından kimileri.

Danimarka'da işgücü ezası yaşanan meslekleri tabir eden 'Pozitif Liste'de yer alan işlere Avrupa Birliği dışından ülke vatandaşları da başvurabiliyor.

Başvuranlar, Danimarkalı bir patrondan 31 Aralık'a kadar uygun bir iş teklifi almaları halinde, çalışma ve oturma müsaadesi hakkı kazanıyor.

Yüksek eğitimli emekçiler için listede yer alan meslekler:

İdare: Kısım lideri, satış müdürü, genel müdür

Bilim ve mühendislik: Biyolog, makine mühendisi, inşaat müdürü, inşaat mühendisi, etraf mühendisi, kimya mühendisi, dizayncı, kent plancısı, arazi müfettişi

Sıhhat hizmetleri: Tabip, tıbbi danışman, başhekim, anestezi hemşiresi, hemşire, diş tabibi, klinik diyetisyen, meslek terapisti, radyograf, tıbbi laboratuvar teknisyeni, diş hijyenisti

Eğitim: Yetişkin eğitim merkezi öğretmeni, ilkokul öğretmeni, ortaokul öğrencileri için bağımsız yatılı okullarda öğretmen, çocuk bakıcısı, toplumsal eğitim vazifelisi, okul öncesi öğretmen yardımcısı

İktisat: Denetçi, muhasebe kontrolörü

Bilgi Teknolojileri: BT mimarı, BT mühendisi, BT proje önderi, programcı ve sistem geliştiricisi

Hukuk, toplumsal bilim, kültür: Hukuk vazifelisi, kütüphaneci, psikolog

Nitelikli çalışanlar için listede yer alan meslekler:

Bilim ve mühendislik: Bina teknisyeni, sıhhi tesisat teknisyeni, tesisatçı, operasyon ve üretim müdürü

Sıhhat: Çevre teknisyeni

İşletme ve idare: Hesap yöneticisi, satış danışmanı, iş ve şirket danışmanı, lokal otorite hadise yöneticisi, emlakçı, çalışma idari sekreteri, tıbbi sekreter, yönetici katibi, ofis asistanı, ofis memuru, okul sekreteri, ticaret asistanı

Hukuk, toplumsal bilim, kültür: Kilise memuru, çiçek dekoratörü

İktisat: Muhasebeci asistanı, muhasebeci, muhasebe memuru

Şahsî hizmetler ve bakım: Kuaför, toplumsal ve sıhhat hizmetleri asistanı

Tarım: Peyzaj bahçıvanı, bahçıvan

İnşaat: Duvar ustası, marangoz, tesisatçı

Makineler: Kaporta metal çalışanı, demirci, sac metal emekçisi, demir ve metal servis teknisyeni, endüstriyel teknisyen, CNC operatörü, mekanik

Elektrik: Elektrikçi, elektrik müteahhidi, tamirci

Yemek servisi: Kasap, fırıncı, usta fırıncı, şef

10 yıl içinde 14 bin eğitimci problemi olacak

Danimarka'nın en çok talep gören mesleklerinden kimilerine ilgi azaldı. Ulusal Eğitim Bakanlığı'na nazaran, 2021'de pedagojik ve ilkokul eğitimci programlarına müracaatlar sırasıyla yüzde 5 ve 3 düştü.

Danimarka, şimdiden önümüzdeki 10 yıl içinde 14 bin eğitimci zahmeti olacağını iddia ediyor.

Ülkede halihazırda emekçi külfeti yaşayan bir öteki meslek, 2021'de yükseköğretim müracaatlarında yüzde 8'lik bir düşüş görülen hemşirelik.

Danimarka, 2030 yılına kadar 22 bin BT mezunu düşüncesi bekliyor. Bu alanda da müracaatlar yüzde 6 düştü.

Bilgisayar bilimi programlarına müracaatlar yüzde 11 düştü

Tüm çalışma alanları ortasındaki en büyük düşüşlerden biri yüzde 11 ile, bilgisayar bilimi programlarına yapılan müracaatlarda görüldü.

SIRI'nin Müspet Listesinde sıklıkla yer alan bir öteki meslek olan mühendislik de düşüşler gördü. Müracaatlar, inşaat mühendisliği programları için yüzde 8; lisansüstü mühendislik için yüzde 4; genel olarak mühendislik için yüzde 4 azaldı.

İlgi gören alanlar

Müspet Listedeki diğer mesleklerle ilgili birçok çalışma alanına ise ilgi arttı. Bina imali alanında müracaatlar yüzde 12 arttı; bu sayı psikolojide yüzde 8; hukukta yüzde 4; ve tıpta yüzde 3 yükseldi.

Danimarka hükümetinin eğitimi, ülkenin en büyük kentlerinden uzakta merkezileştirme eforlarına karşın, 2021'de en çok aranan üç yüksek öğretim kurumu Kopenhag Üniversitesi, Aarhus Üniversitesi ve VIA Üniversite Koleji oldu.

Ayrıyeten bakınız

Üst Alt