Son Konu

Bir Büyük Sözü Dinleyin: Efsanevi Sanatçı Leonard Cohen'den Hayat Dersi Niteliğinde 17 Söz

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-6f850ba313780264755d14dd01d6c010bc5e9f28.jpg

Leonard Cohen 40 yılı aşkın müzik hayatında bilgelik, aşk, hüzün dolu müzik kelamlarıyla, şiirleriyle ve bir de kitabıyla adeta bizi şekillendirdi. Cohen'i ilah belleyen 3 jenerasyon yanılıyor olamaz!

Cohen'in deneyiminden sual olunmaz. Aşk, hayat, ideoloji, onun işi!

1. "Genellikle melankolik ve karanlık olmakla suçlanıyorum. Halbuki dünyanın en sevinçli adamıyım. Karamsar da değilim. Karamsarlık daima yağmurun yağacağını hissetmektir. Halbuki ben üstümün başımın çoktan sırılsıklam olduğunu biliyorum."

2. "Şiir hayatın ispatıdır. Şayet hayatın alev alev yanıyorsa, içinden dökülen şiir, bu hayatın külleridir."

3. "Aşk bir ateştir. Herkesi yakar, herkeste iz bırakır. Dünyanın çirkinliğinin mazereti budur."

4. "Biz mecnun değiliz. Biz insanız. Sevgi istiyoruz. Sevilmek için seçtiğimiz yollardan ötürü birileri bizi affetmeli... Zira o yollar karanlık ve zalim!"

5. "Bana 'aşk adamı' lakabı takılması, beni yapayalnız geçirdiğim yüzlerce gece yarısında acı acı güldüren bir latife... "

6. "Bir yarayı göstermek kolaydır. Hele hele görkemli, büyük bir savaş yarasını. Ama ufak sıyrıkları göstermek, işte bu cüret ister."

7. "Zenginler ve yoksullar ortasında bir savaş var. Bayanlar ve erkekler ortasında bir savaş var. 'Bir savaş var' diyenler ve 'Savaş yok' diyenler ortasında bile bir savaş var."

8. "Bir bayanın tüm muhtaçlıklarını karşılayan ve ruhuna hitap eden erkek, dünyada yalnızca bir tane olabilir; ancak her erkek, rastgele bir bayanın varlığı karşısında kendisini memnun hisseder. İşte bayanların ve yaratıcımızın büyüklüğü buradadır."

9. "Erkeklerin yaradılışındaki en orjinal özellik huzursuz olmalarıdır. Bu yüzden dünya üzerinde daima yeni sistemler kurulur ve değişim sağlanır. Şayet Hitler, Nazi Almanyası'nda doğmuş olsaydı, tekrar sistemi değiştirmek isterdi."

10. "Mükemmeliyeti boşver. Her şey kusurludur. Her şeyin üzerinde çatlaklar vardır. Işık da bu çatlaklar ve kusurlar sayesinde görünür."

11. "Şair olmak bir meslek değildir, yazgıdır."

12. "Reenkarnasyon kavramını tam olarak anlamıyorum; ama dünyaya bir daha geleceksem, kızımın köpeği olarak gelmek isterim."

13. "İnsanların açlıktan kırıldığı, kurşunlandıkları, zindanlarda tırnaklarının söküldüğü bir dünyada yaptığım 'şarkı yazmak' mesleğimi pek de önemseyemiyorum. Evet, çok çalışıyorum, lakin ne için?"

14. "Çocuklar yaralarını bir madalya üzere gösterirler. Sevgililer ise yaralarını verilecek değerli bir sır üzere kullanırlar. Yaralar, sözlerin gerçeğe dönüşmesidir. Yaralar konuşur."

15. "Biz müziği eğlenmek için yapardık. Şimdiki gençler ise şayet para kazanamayacaklarsa, gitarı ellerine bile almıyorlar."

16. "Kadınlar kendi bedenlerine pek beğenmeden uzun uzun bakarlar. Güya vücutları, aşk denilen bu savaşta pek de güvenmedikleri bir müttefikmiş üzere."

17. "İngiliz gazeteciler bana karşı çok zalimdi. Yalnızca 3 akor bildiğimi yazdılar. Halbuki ben 5 akor biliyorum."

Üst Alt