• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Lpg’li Araç Su Eksiltmesi Sorunu (Çözümlü)

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Sıralı sistem yada karbüratörlü sistem fark etmez lpg beyni motor suyunu kullanarak çalışır. Lpg, depoda basınç altında iken sıvı halde bulunur. Sıvı halde olan bu gazın yanıcı gaz haline dönüştürülebilmesi için ısıtılması gerekir.

Bu nedenle de lpg beynine motor soğutma suyunun dolaşımı için hortumlar entegre edilir. Bu yazımızda lpg beyninden su kaçırıyor sorunu ve çözümünü bulabilirsiniz.

Lpg’li Araç Su Eksiltmesi
Lpg Regilatörüne, (lpg Beyni) araç soğutma suyunun dolaşımı için, su hortumlarına eklenen T biçiminde borular ile motor içi dolaşım bozulmadan sıcak suyun lpg beyni içerisinde devir daim etmesi sağlanır. Bu parçada meydana gelen sorunlar da aracın su eksiltmesi nedenleri arasındadır.

Lpg Regilatör Bağlantı Hortumları : Lpg Montajı sırasında su tesisatının çekilmesi sırasında Araçta kullanılan orjinal su hortumlarına kıyasla daha kalitesiz bir malzeme yapısına sahip hortumlar kullanılır. Bu hortumlar ısı ve basınç gibi etmenlere orjinal hortumlara göre daha az dayanıklıdır. Eskiyen ve Üzerinde çatlak vb durumlar oluşan hortumlar sebebi ile lpgli araç su eksiltmesi sorunu yaşayabilir. Çözümü : Parça fiyatı oldukça uygun olan hortumlar yenileri ile değiştirilerek sorun çözülecektir.Lpg Regilatörü Arızası : Lpg Beyin Arızası durumlarında, beyinde oluşan kaçaklardan motor suyu akarak radyatör su eksiltmesi neden olur. Bu gibi durumlarda sabahları geç çalışma, çalışmama, araç soğukken lpg’de düzensiz çalışma, rölanti sorunları gibi yan etkiler de ortaya çıkabilir. Çözümü : Lpg beyninin değiştirilmesi gerekecektir.Kelepçe ve Bağlantı Sorunları : Bazen de hiçbir parçada sorun olmamasına rağmen sadece hortum bağlantı kelepçelerinin yerinden oynaması, tam sıkılmaması gibi ufak sorunlar nedeni ile kaçak durumu oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda tam bağlantıdan su kaçağı var ise kelepçe aksamları kontrol edilerek sıkı değilse sıkılmalıdır. Maliyeti olmayan bir işlemdir ve sıklıkla su eksiltme sorunlarına nedendir.

Lpg T Borusu Su Kaçırıyor İse : Yukarıda hortumlara T bağlantılar kullanılarak lpg’nin bağlandığından bahsetmiştik. Bu T bağlantıları (Aşağıda Foto Mevcut) Zamanla kırılabilir çatlayabilir yada bağlantı yerleri zayıflayabilir. Bu durumda da söz konusu bölgeden kaçak yaşanabilir.Yukarıdaki 4 madde haricinde nadir görülen lpg sistemi su kaçakları da olabilir . Fakat en sık görülen lpg beyninde su kaçağı nedenleri bu 4 maddedir.

Bize Sorun Cevaplayalım.


Gazlı araç su eksiltiyor ise yaşadığınız soruna, tamirine yada maliyetine ilişkin olarak merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için Aşağıda bulunan yorum bölümünü araç marka ve modelini ve Sıralı Sistem yada normal sistem lpg markanızı (Atiker Sıralı Sistem, Lavato, BRC, Zavoli , Atiker Fast) belirtmeyi unutmayınız.
 
Üst