Son Konu

Son Jeton - Knights of the Old Republic

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Not: Bu yazı daha evvel Oyungezer mecmuasının Mayıs 2015 sayısında yayınlanmıştır. Yazan: Ömer Akdağ

Çok enteresan bir hengamda oynamıştım KOTOR’u. Burnumdan ameliyat olmuştum ve bir mühlet yatmam gerekiyordu lakin oyun da o denli ölümcül sardı ki anlatamam. Oturup oyun oynuyorum, burnum ağrımaya başlıyor, yatıyorum, birkaç dakikalık uykularımda (fiziksel acının psikolojime tesirlerinin de yardımıyla) mütemadi savrulan ışın kılıçları, tuhaf lisanlarda konuşan uzaylı yaratıklar falan görüyorum, uyanıp oturuyorum, burnumdan şıpır şıpır kan damlaya damlaya yine oynamaya başlıyorum falan... Hey gidi...

KOTOR’dan bahsederken “filmlerden daha iyi” demeyi sevmişimdir yıllardır lakin bir taraftan da hem uzun hengam oldu hem de dediğim üzere, oyunu tuhaf bir baş yapısında oynadım, doğal olarak ne olup bittiğini bayağı bir unuttum hengam içinde. Sonra günün birinde Humble Bundle sağolsun tekrar elime geçti KOTOR ve “bir bakayım sahiden o kadar düzgün miymiş?” diye bir deneme gafletinde bulundum, o kadar oyunun arasında yeniden onlarca saat gömdüm oyuna. Pişman mıyım? Mutlaka hayır. Evet “filmlerden daha iyi” önermem sahih çıktı mı? Çok büyük ölçüde. Elbette bunun zatî bir mütalaa olduğunu unutmayın, "vay efendim nasıl sinemalardan iyi" diye kızmanıza gerek yok yani.

STAR WARS - KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC

kotorheader.jpg
Cins: Rol Yapma Oyunu
Geliştirici: BioWare
Yayıncı: LucasArts
Çıkış Tarihi: 15 Temmuz 2003
Platformlar: PC
BioWare’le LucasArts 1999’da bir Star Wars oyunu hakkında konuşmaya başlamışlar. LucasArts dediğim de saf o devirler aklı başında olan bir firma. BioWare’i büsbütün özgür bırakmış. “Gelin isterseniz bir Episode II oyunu yapın, ya da olmadı sinemaların 4 bin yıl öncesinde geçen bir şey yapın”. EA’e katıldığına bakmayın, BioWare özgür olmayı seven bir firma. Kısıtlanınca Dragon Age II falan çıkıyor ortaya. Lakin rahat başla odaklandıkları devir çıkan şeylerin en yeterli örneklerinden biri de KOTOR esasen. Velev o kadar rahat davranmışlar ki Star Wars’un kendi masaüstü FRP kuralları olmasına karşın “yapısı Baldur’s Gate üzere olsun” istemişler ve D&D 3rd Edition kurallarını kullanmışlar.

| Çok fakat çok daha uzun hengam evvel, bir oldukça tanıdık bir galakside.

Cumhuriyet ve efsanevi Sith Darth Revan’ın toparladığı ve şu an onun talebesi Darth Malak’ın yönettiği Sith İmparatorluk ordusu savaş halinde. Bir Cumhuriyet gemisinde sıradan bir askeriz. Gemi savaşın gidişatını değiştirebilme potansiyeline sahip genç Jedi Bastila’yı ele geçirme hedefindeki Sith’lerin saldırısına uğruyor. Kaçtık, kurtulduk, ettik derken kendimizi Jedi kurulunun önünde buluyoruz. Güç konusundaki yeteneğimizi fark eden kuruldan aldığımız hızlandırılmış eğitimi tamamlayarak saflarına dâhil oluyoruz ve evvelden Jedi olan Revan’la Malak’ın ayaklanmasının sebeplerini öğrenmek için galaksinin dört bir tarafına dağılmış yıldız haritalarını bulmak için gemimiz Ebon Hawk’a atlayarak Bastila’yla bir arada yola çıkıyoruz.

Gerisi muazzam bir yolculuk hikâyesi... Çeşit çeşit gezegende hizmet peşinde koşma, yoldaş yekuna, yoldaşlarımızla oturup uzun uzun muhabbet etme ve doğal klasik, gerçek devirli, durdurulabilir, artta mütemadi zarların döndüğü savaş sistemi içinde ışın kılıçlarını çekip düşmanlara dalma. Ve bu sırada da Darth Revan ve Darth Malak’ın sırlarını keşfetme. Ne hadiseler, ne kırılma anları oluyor...

Açık etmeyeyim alışılmış... Oynamadıysanız oynayın diyeceğim zira. Hiç de o denli eskiymiş bilmemneymiş denmez. Yapılmış en yeterli RYO’lardan, velev en uygun oyunlardan biri bu önünüzdeki. Vakitsiz oyunlar listesinin her vakit tepelerindedir.
kotor_1.jpg
kotor_2.jpg
Neden Efsane Oldu?

“O” KIRILMA ANI

O denli çok öngörülemez falan değildi aslında ancak öylesine epikti ki oyunun çıkışının üzerinden geçen 12 yıla karşın hala spoiler olur diye hakkında konuşmaktan çekiniyorum. Tarihin en aşmış oyun anlarından biridir.

DAHA DA UZUN VAKIT EVVEL

Aşina olduğumuz bir cihan, aşina olduğumuz ırklar lakin hiç tanıdık olmayan bir devir. Sinemaların 4.000 yıl öncesindeki bir hikâyeye dâhil olmak Star Wars seven biri için tarifsiz bir tattır.

ÇİFT IŞIN KILIÇLARI

O sıralarda gündemde olan Ep. 1 ve 2 sinemalarında gördük ki ışın kılıcı dediğimiz şey o kadar da standart değil. Darth Maul stili çift taraflı kılıç ya da Anakin stili çift kılıç kullanmanın çekiciliğine hepimiz kapıldık.

kotor_4.jpg

JEDI OLMAK

Star Wars evrenindesiniz ve elinizde ışın kılıcınızla, içinizde Güç’le bir Jedi’sınız. Bu hissin eşi gibisi yok.

DÖNER KEBAP

Düşmanı Whirlwind gücüyle havada döndürüp ışın kılıçlarıyla cızırdatmak sair bir keyif.

PAZAAK

KOTOR’un meşhur mini oyunu. Bildiğimiz Blackjack’in ya da 21’in uzay hali. Az saatim ve az param gitmedi buna.

SWOOP YARIŞLARI

Bir öteki şahane mini oyun. Bir Star Wars Racer değil tahminen lakin makinemize atlayıp en süratli devri yapmaya çalışırken had bunalımı geçirmek de öbür bir şey.

kotor_3.jpg

JOLEE BINDO

Ekibimizdeki herkesi munfasıl farklı severim lakin bilge Jolee dedenin yanı sair. Geçen ayki Oradaydım kısmına davet ediyorum sizi.

HK-47

Bir sair kusursuz karakter de kişilere “et torbası” diye seslenmeye bayılan, pek de güzel niyetli olmayan savaş droidimiz HK-47. Gayrı hiçbir mekanda bu türlü arıza bir robot yok!

TARiS’İN YIKILIŞI

Giriş sekansının akabinde Taris ismindeki gezegende gözümüzü açıyoruz ve burada saatler boyunca sayısız hizmet yapıyoruz. Sonra peşimizdeki Sith ordusu bizi ortadan kaldırmak için bütün gezegeni yok ediyor. Üzücü acıklıydı.

AYDINLIK YA DA KARANLIK

Bu bir BioWare oyunu ve BioWare oyunlarında seçimlerimiz değerlidir. KOTOR’da da yaptığımız seçimlere nazaran oyunu aydınlık ya da karanlık tarafta oynayabilir, farklı sonlara ulaşabilirdik. Yepyeni lore’da aydınlık tarafta oynadığımız varsayılıyor yalnız.

EBON HAWK

Onların Millenium Falcon’u varsa bizim de hoşlar hoşu Ebon Hawk’ımız var!

kotor_5.jpg

STAR WARS’U STAR WARS YAPAN HER ŞEY

Işın kılıcının açılma sesi, ışın kılıcının savrulma sesi, John Williams’ın efsane müzikleri, başlangıçta akan metinler... Güç bu oyunla...

Sonrası?

Bildiğiniz üzere Obsidian’ın elinden çıkan bir KOTOR 2 var, o da şahane bir oyundur. Bir de yeniden BioWare’in yaptığı DVO cinsindeki The Old Republic var malumunuz. The Old Republic, KOTOR’ların 300 yıl sonrasında geçiyor ve buralardaki hikâyelerle bağı biraz gevşek lakin Darth Revan da bir halde işin içinde.

Üst Alt