Son Konu

Sen misin Rektörün Kızını Sınavda Kazandırmayan?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-22bd27ded5144a029f9661f17b1b0a99f263c10c.jpg

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, kızı Esra Aslancan'ın doktora imtihanını kazanamaması üzerine ortalığı birbirine kattı. İmtihan Kıymetlendirme Kurulu Lideri Doç. Dr. Mahmut Sağır, rektörün imtihan öncesi görüşme talebini reddettiği için kısım başkanlığından istifa ettirildi, akabinde da arbede mazeretiyle açığa alındı.

Enteresan olaylar zinciri, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın evvel Gaziantep Üniversitesi'nde misyon yapan, akabinde da Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi'ne tayin edilen Öğretim Vazifelisi kızı Esra Aslancan'ın KSÜ Toplumsal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Kolu Eğitim İdaresi Doktora Programı Bilim Sınavı'na başvurmasıyla başladı.

Sözcü'den Ahmet Kaya'nın haberine nazaran 21 Eylül 2020 tarihinde yapılan imtihan öncesi teze nazaran, Rektör Prof. Dr.  Niyazi Can, imtihan kurulunda vazifeli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım ve başka komite üyelerinden kızının alınması telkininde bulundu. Rektörün bu hedefle görüşme teşebbüsünde bulunduğu İmtihan Kıymetlendirme Komitesi Lideri Doç. Dr. Mahmut Sağır, talebe olumsuz cevap verdi.

Dekan 2 kere istifa etti

23 Eylül 2020'de açıklanan imtihan sonucuna nazaran Rektör Prof. Dr. Niyazi Can'ın kızı Esra Aslancan kazananlar listesine giremedi. Rektör Can'ın kızının imtihanda başarısız olmasından sorumlu gördüğü bireylerden Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, argümana nazaran baskı nedeniyle iki kere vazifesinden istifa etti.

Lakin, Rektör'ün huzursuzluğun ifşa olmaması için istifayı kabul etmediği ileri sürüldü. Bu ortada, Rektör Prof. Dr. Niyazi Can'ın istifasını sürece koymadığı Fakülte Dekanı Nail Yıldırım aracılığıyla istifaya zorladığı imtihanın kurul lideri Mahmut Sağır'ın istifası için yaptığı zorlamalar sonuç verdi. Baskıya dayanamayan Doç. Dr. Sağır kısım başkanlığı misyonundan istifa etti.

Rektöre soruşturma açtıran arbede

Tam da bu günlerde Doç. Dr. Mahmut Sağır ile tıpkı kısımda misyon yapan öteki bir öğretim üyesi ortasında ders dağılımı yüzünden hengame çıktı. Güvenlik kameralarına yansıyan imgelere nazaran, Doç. Dr. Mahmut Sağır merdivenlerden yürürken, öbür öğretim üyesi gerisinden koşarak indi ve ikili merdivenlerde arbedeye tutuştu. Arbede, ortaya girenler tarafından ayrılarak önlendi.

Olayın incelenmesi için Rektör Can tarafından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünsal ve İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Taş görevlendirildi. Rektör Prof. Dr. Niyazi Can'a yakınlığıyla tanınan bu şahısların hazırladığı rapor doğrultusunda Doç. Dr. Mahmut Sağır'ın “Kamu misyonundan çıkarma” teklifiyle YÖK'e gönderildi.

Hukuk çabası başlattı

Doç. Dr. Mahmut Sağır, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından haksız uygulamalara maruz bırakıldığı gerekçesiyle hem YÖK, hem de Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na 1 Şubat 2021'da müracaatta bulundu. Lakin, savlar memur cürümleri kapsamında olduğu ve YÖK müsaadesi gerekli olduğu için savcılık tarafından süreç yapılmadı. YÖK'ten dilekçe hakkı kullanılarak yapılan müracaata karşılık verilmediği üzere, müracaatçı Mahmut Sağır'a üniversite idaresi tarafından “Mesnetsiz iddia” gerekçesiyle ceza verildi.

8 aydan buyana vazifeden el çektirilen Mahmut Sağır'ın yakın etrafına, haklarının T.C. Anayasası'nın 2. Hususunda yer alan, “Hukuk devleti unsurunun YÖK ve KSÜ Rektörlüğü tarafından çiğnendiği vurgusunu yaptığı belirtildi.

Torpil savları

Bu ortada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın Eğitim Fakültesi Dekanlığı periyodunda, Kimya kısmı lisans diploması sahibi olan kızı Emine Canmercan'ı, yalnızca pedogoji sertifikası olduğu ve Çocuk Gelişimi alanında hiçbir kalifikasyon ve eğitimi olmadığı halde üniversitesine bağlı Göksun Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Kısmı'na 2012 yılında öğretim vazifelisi olarak alınmasını sağladığı ileri sürüldü.

Türkiye'de Gençlik Hizmetleri ve Çocuk Bakımı alanında binlerce yetişmiş eleman bulunurken, lisans eğitimi Kimya kısmı olan Emine Canmercan'ın atanmasında kayırma olduğu ileri sürüldü. Kimya mezunu rektörün kızının yüksek lisan hususların da, alındığı kısımla uzaktan yakından ilgisi olmadığı da belirtildi.

İkinci kız ve damada torpil

Rektör Niyazi Can'ın kızını kendi üniversitesine öğretim üyesi olarak alma teşebbüsü direnişler yüzünden yarım kalırken, öbür kızı Esra Aslancan'ın, evvel Gaziantep Üniversitesi'ne, akabinde da Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi'ne öğretim vazifelisi olarak atandığı ortaya çıktı.

Esra Aslancan'ın Mili Parklar Gaziantep Şubesi'nde misyonlu eşi Pir Mehmet Aslancan da, Kahramanmaraş'ta geçiş yapabileceği onlarca kurum varken, kayınpederinin rektör olduğu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi  Sıhhat Kültür Spor Daire Başkanlığı'na alındı.

Mevzu TBMM'ye taşındı

(CHP Genel Lider Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç)

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın, kızının üniversitesine öğretim üyesi alınmasını engellediği gerekçesiyle 8 aydan buyana açığa aldığı Doç. Dr. Mahmut Sağır ile ilgili yasanın gereğini yapmadığı argümanları, CHP Genel Lider Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç tarafından TBMM'ye taşındı.

Rektör Can'ın birebir üniversitede daha evvel iki kere yumruk yumruğa arbede eden Prof. Dr. Şükrü Karataş ve Prof. Dr. Musa Göğebakan'a kınama cezası verilme kararını onamasına karşın, bu olayda kamuda işten çıkarma istemesinin ikili standart olduğu belirtildi.

Öztunç'tan Ulusal Eğitim Bakanı'na sorular

Milletvekili Öztunç, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, şunları sordu:

* Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü'nün kızına imtihanda torpil yapmayan öğretim üyesini evvel açığa aldırdığı, akabinde hakkında soruşturma açarak meslekten ihracı için YÖK'e yazı yazdırdığı argüman edilmektedir.

* KSÜ Rektörü, Kahramanmaraş'ta yeni açılan İstiklal Üniversitesi'nde okutman olan kızı E.A'nın KSÜ'deki doktora imtihanını kazanması için torpil istediği, fakat bu isteği kabul görmeyince öğretim üyelerine baskı ve tehditler yaparak ve YÖK'e uzanan soruşturma belgesi açtığı sav edilmektedir.

* KST Rektörü'nün İstiklal Üniversitesi'nde okutman olan kızı E.A için doktora imtihan heyetine baskı yaparak torpil istediği gerçek mudur?

* Rektörün torpil isteği kabul  edilmeyince Eğitim Bilimleri Kısım Lideri Doç. Dr. Mahmut Sağır'ı  görevden  aldırdığı ve imtihan heyetini tehdit ettiği yanlışsız mudur?

* Öğretim üyelerinin üniversitedeki hukuksuzlukları YÖK'e bildirmek üzere verdikleri dilekçelerin YÖK'e iletilmesi neden engellenmiştir?

* Kahramanmaraş Üniversitesi'nde kınama cezası, misyondan uzaklaştırma almış akademik işçi sayısı kaçtır? Var ise hangi fakülte ve kısım liderleridir? Vazifeden alınma nedenleri nedir?

Rektör ne diyor?

Savlarla ilgili olarak soruları yazılı biçimde yanıtlayan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, kızının İstiklal Üniversitesi'ne gerekli kuralları taşıdığı için alındığını, kendisinin bu mevzuda bir müdahalesi olmadığını savundu. Kızının imtihanı kazanamaması nedeniyle Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım'ın (mevcutta istifa dilekçesi olmasına rağmen) istifa ettiğini inkar eden Prof. Dr. Can, Doç. Dr. Mahmut Sağır'ın istifasında da kendisinin baskı yaptığıyla ilgili somut kanıt bulunmadığını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, damadı Pir Mehmet Can'ın neden Gaziantep'te çalıştığı kurumla ilgili bir kuruma değil de kayınpederinin rektör olduğu bir kuruma nakil istediği sorusunu ise, “Her çalışanın bir öbür kuruma koşulları tutması durumunda nakil hakkı vardır. Rektör yahut bir öteki yöneticinin yakın yahut uzak akrabası olmak, kurumlar ortası nakil başvurusu için mahzur değildir” formunda yanıtlandırdı. Can, üniversitede hem de iki sefer yumruklaşan akademisyenlere kınama karşılığı verilirken, Doç. Dr. Mahmut Sağır için neden kamu misyonundan atılma isteminde bulunulduğu sorusunu ise, “Öbür hengamede küfürleşmeyi tespit edemedik. Burada ise küfür var" formunda cevapladı.

Üst Alt