Son Konu

Galata'daki Saraya Hırsızlar Dadandı! Önce Merdiven Korkuluklarını Şimdi de Ceneviz Armasını Çaldılar

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-af164ce62c371d9b6977afd0d951b17fabc6c088.jpg

Cenevizliler tarafından 1316 yılında Galata’da yaptırılan Podesta Sarayı, hırsızların maksadında. Daha evvel sarayın merdiven korkuluklarını götüren hırsızlar, artık de kıymet biçilemeyen dev Ceneviz armasını çaldı.

Özgün ismi Palazzo del Comune olan Podesta Sarayı, Cenova’daki Palazzo del Giorgio örnek alınarak, 1316 yılında, Cenevizli yönetici Montani de Marinis için İstanbul’un Galata semtinde inşa edildi. 1880 yılında, şimdiki Bankalar Caddesi’nde atlı tramvaylar için düzenleme yapıldı. Tramvay sınırları döşenirken Podesta Sarayı’nın bir kısmı yıkıldı. Cumhuriyet devrinde iş hanı ve atölye olarak kullanılan Podesta Sarayı’nın bir kısmı da bakımsızlık nedeniyle hasar aldı.

Onarım müsaadesi çıkmadı

Beyoğlu Güzelleştirme ve Muhafaza Derneği Lideri Nizam Hışım, 15 yıl evvel binayı satın aldı. Duvarları yıkılan, temeli ziyan gören Podesta Sarayı’nı restore etmek için müracaat yaptı fakat reddedildi. Nizam Hışım, unsur bağımlılarına karşı eski sarayın etrafını levhalarla kapattı. Lakin sonuç alamadı.

Hırsızlar dadandı

Oda TV'nin haberine nazaran binanın tarihi merdiven korkulukları geçen yıl hırsızlar tarafından çalındı. Hırsızlar yakalanamadı. Hürriyet'in haberine nazaran, 3 gün evvel de binanın dışındaki Ceneviz arması, sökülerek çalındı. Polise şikâyetçi olan Nizam Hışım, “Bu armanın pahası çok yüksek. Değer biçilemez. Daha evvel de merdivenlerin demir korkulukları çalınmıştı. Bunlar tarihi korkuluklardı. Artık de yapının en değerli ögesi olan arma gitti. Binayı restore etmek için çok uğraştım fakat müsaade alamadım. Beyoğlu Müzesi yapmak istiyordum. Tarihin yok olmasına çok üzülüyorum” dedi.

Evsizler kalıyor

Galata’da esnaf olan Halil Demirci ise “Bu binada evvelden husus bağımlıları kalıyordu. Sonra etrafı çevrildi ancak yeniden de binaya giriyorlar. Binada yaşanan hırsızlıklara üzüldük. Hırsızları gören olmamış. Armayı yerinden söküp götürmüşler” diye konuştu.

Zenginliğin simgesiydi

1316 yılında, Cenevizli yönetici Montani de Marinis için Galata’da inşa edilen Podesta Sarayı, Osmanlı periyodunda de kullanıldı ve uzun yıllar zenginliğin sembolü olarak anıldı.

Üst Alt