Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı?

yaprak0135

Yeni Üye
Mesajlar
251,591
Tepkime puanı
14
Puanları
971
Yaş
33
Konum
Türkiye
Web sitesi
bilgilihocam.com
Skype
iltasyazilim
Facebook
iltasyazilim
Twitter
iltasyazilim
Matematik Dersine Nasıl Çalışmalıyım?
Matematik birçok öğrencinin en çok zorlandığı derslerden biridir. Ancak bir takım yolları izlediğinizde, sistemli ve düzenli çalıştığınızda son derece iyi yol aldığınızı görebilirsiniz. Matematik dersine nasıl çalışılması gerekirsorusunu birçok öğrencinin hayatında en az bir kere de olsa sormuş olması gayet normaldir. Öncelikle bir plan hazırlayın kendinize. Bu plan çok karmaşık olmasın. Gün içerisinde kapasitenizi zorlamayacak bir plan hazırlamak ders çalışırken daha çok zevk almanızı sağlayacaktır.

En önemlisi de matematikten korkmamalısınız çünkü bu dersten korkmak ona ön yargı ile yaklaşmanıza neden olabilir. Planı hazırladıysanız soru çözmeye başlamadan önce konuya bir göz atın. Hatta iyi bir şekilde öğrenin. Formüller ile işlem yapmanız gerekiyorsa tüm kuralları ve formülleri bir kağıda düzenli bir şekilde yazın sonrasında kağıdı yanınıza koyun. Soru çözerken takıldığınız yerde o kâğıda bakmaktan çekinmeyin. Öğrenebilmek için mutlaka bir şekilde o kağıt size destek olacaktır.

Çözümlü soruları inceleyin. Nasıl çözüldüğünü ve hangi soruda hangi yöntemin kullanıldığına göz atın. Matematik çalışırken yapılması gerekenler her şeyden önemlisi düzenli çalışmaktır. Düzenli bir şekilde çalıştığınızda yapamayacağınız kadar zor bir ders değildir. Çözümlü soruları da inceledikten sonra en basit sorudan çözmeye başlayın. Sınavlarda şansınıza en basit sorularla da karşılaşabilirsiniz en zor sorularla. Ancak matematik temelim iyi değil diyorsanız soru çözümüne mutlaka kolay sorulardan başlayın çünkü bu sizin kendinize olan güveninizi tazelemenizi sağlayacaktır.
Matematikten Korkmadan Ders Çalışın
Matematikten korkmayın çünkü tüm kuralları bildiğinizde ve sorulara farklı yaklaşmayı öğrendiğinizde bu sizi oldukça iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Yapamadığınız soruların çözümünü mutlaka öğrenin. Bir formül bilmek bazen size aynı konuda birden fazla soru çözdürecektir. Matematik temelini sağlamlaştırmak için mutlaka bol bol soru çözmelisiniz. Bir konuyu enine boyuna öğrenmeden diğer konuya geçmeyin. Çünkü matematik dersi birbiriyle bağlantılıdır.

Bir konudaki formülü başka bir ders için kullanma durumunda kalabilirsiniz. Farklı persfektiflerden bakmayı bilmek son derece önemlidir. Mutlaka normal soru bankasının yanında çözümlü soru bankanızda olsun ama öncelikle çözüme bakmadan soruyu siz çözmeyi deneyin. Yolu yöntemi biliyorsanız biraz uğraşın. Farklı açılardan yaklaşın. Çözemediğiniz takdirde sorunun çözümünden faydalanın. Matematik dersinde başarılı olamama nedenlerinden biri de yeterince kararlı olmamanız olacaktır. Sorulara kararlı bir şekilde korkmadan yaklaştığınızda zorlansanız dahi bir zaman sonra rahat bir şekilde o soruları çözdüğünüzü göreceksiniz
Sistemli Çalışın Soru Çözmeye Önem Verin
Soru çözmek son derece önemlidir. Farklı soru tiplerini görmeye çalışın. Farklı sorular çözmek sizin bakış açınızı da geliştirecektir. Altından kalkamadığınız soruları mutlaka çevrenizde iyi olanlara sorun çözümünü öğrenin. Nasıl çözdüğünü ve nasıl bir yöntem uyguladığına dikkat edin. Matematik bilgilerini pekiştirmenin en güzel yollarından biri de öğrendiklerinizi arkadaşlarınıza anlatın. Arkadaşlarınıza matematik anlatmak bilgileri kafanızda daha iyi formüle edebilmenizi sağlar. Daha somut bilgiler haline gelir. Ders anlatım videolarından da konuyu dinleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Matematik dersinde yüzde yüzlük bir başarı hedefiniz varsa bu ders için yeterli vakit ayırmanız gerekiyor. Vaktiniz yoksa ve plansız bir şekilde çalışıyorsanız başarısız olma ihtimalinizde olmaktadır. Dersler esnasında konuyu ve kuralları çok iyi bilmek sizi daha kararlı yapacaktır. Ders esnasında kendinizi tamamen konuya verin. Takıldığınız yerde geri dönüp bakmayı unutmayın. Formülleri kuralları ezberlemek yerine soru üzerinde uygulamayı öğrenin. Ezberlemek demek o soruyu kesin olarak çözmek demek değildir. Matematik sistemli ve kararlı bir ders çalışma tekniği ile kısa zamanda öğrenebileceğiniz bir derstir.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler