Son Konu

Mayalı Tereyağlı Enfes Poğaça

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
mayali-tereyagli-enfes-pogaca-9.jpg

Mayalı Tereyağlı Enfes Poğaça Tanımı İçin Materyaller

• 1 su bardağı (250 ml) süt
  • 1 su bardağı (250 ml) yoğurt
  • 1 yumurta+1 yumurta akı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ (125 ml)
  • Yarım paket (125 gr) tereyağı ya da birebir ölçüde margarin
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket (11 gr) kuru maya
  • 6,5 su bardağı (250 ml bardakla) un
İçi için:
  • 400 gram beyaz peynir( ben bahçıvan light kullandım)
  • 1/3 bağ maydanoz
Üstü için:
  • 1 yumurta sarısı
  • Susam, çörek otu

Mayalı Tereyağlı Enfes Poğaça Tanımı Yapılışı

1. Öncelikle sütümüzü biraz ısıtalım serçe parmağınızı yakmayacak sıcaklığa gelince ocaktan alalım .
  2. Yoğurma kabına koyalım üstüne şekeri ekleyelim akabinde toz mayayı ekledikten sonra üstünü kapatıp 10 dakika bekletelim.
  3. Daha sonra oda sıcaklığında tereyağını, sıvı yağı, yoğurdu, yumurtaları, 2 tatlı kaşığı tuzu ekleyip elimizle karıştıralım, akabinde unu yavaş yavaş ekleyelim.
  4. Son yarım bardak unu denetimli ekleyin. Çok yumuşak ele yapışmayan bir hamur olacak.
  5. Şayet hala elinize azcık yapışıyorsa üstüne biraz un serpip biraz daha yoğurabilirsiniz.
  6. Bu süreci de yaptıktan sonra kapağını kapatın oda sıcaklığında 45-50 dk mayalandırın.
  7. Mayalandıktan sonra hamurdan elinize avuç içinizi dolduracak halde bezeler alıp yuvarlayın, bezeleri elinizle tezgahta açın, 1 çorba kaşığı kadar peynirli harçtan ekleyip kapatın (isterseniz daha az koyabilirsiniz).
  8. Sonra üstüne yumurta sarısı sürüp dilek ettiğiniz ölçüde çörek otu ve susam serptikten sonra 180 derece alt üst ayarındaki evvelce ısıtılmış fırında 25 dakika pişirin.
Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. :).

Not: tüm bezeleri yaptıktan sonra iki tepsi dolusu poğaça çıkıyor. Piştikten sonra fırında bekletmeyin dışı sertleşmesin, sıcağı çıktıktan sonra bi kaba koyun. Nitekim yumuşacık enfes bir poğaça oluyor. Benim fırınım 25 dakikada pişirdi. Fırına nazaran değişebileceği için ortada fırın kapağını açmadan denetim edin.

Üst Alt