Son Konu

İnsanustu Bir Anıt Diktim Kendime Kitabının Yazarı Kimdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnsanustu Bir Anıt Diktim Kendime Kitabının Yazarı Kimdir
İnsanustu Bir Anıt Diktim Kendime Kitabını Kim Yazdı

İnsanustu Bir Anıt Diktim Kendime Kitabının Yazarı: Alexandr Sergeyevic Puşkin 'dir

Aleksandr Sergeyevic Puşkin 26 Mayıs, 1799 10 Şubat, 1837
Rus şair ve yazar Bircok kişi tarafından en buyuk Rus şairi ve Rus edebiyatı'nın kurucusu kabul edilir

İnsanustu Bir Anıt Diktim Kendime Kitabı; Ruslar genellikle Rus olmayanların Puşkin'i anlamayacaklarını one surerler Bunun nedeni bu buyuk şairin Rus ruhunu, Rus geleneklerini, Rus duyarlığını kendinden once ve kendinden sonra gelen butun Rus yazarlarından daha iyi yansıtan bir yazın dili yaratmış olduğu inancıdır Ayrıca, Rus folkloruyla Avrupa geleneğini de uyumlu bir bicimde birleştirmesi Rusca bilen yabancıların gozunde de ona ozel bir onem kazandırmıştır Bu uyum onun, yapıtlarında klasisizmden romantizme, oradan da gercekciliğe uzanan bir anlatım zenginliğine ulaşmasını sağlamıştır Hemen hemen butun yazın turlerinde yapıtlar veren bu buyuk sanatcı, bu kitabındaki şiirlerinden de anlaşılacağı gibi, lirik şiirlerinde olduğu kadar, anlatı şiirlerinde de aynı ustalığı gostermiştir Okuyacağınız şiirlerin Rus şiirini ve Puşkin'in ozelliklerini yakından bilen Ataol Behramoğlu tarafından cevrilmiş olması bu kitaba ayrı bir değer kazandırmaktadır

alıntı

Üst Alt